Budowa boiska z wykorzystaniem technologii laserowej Topcon 1D

 

Podczas budowy boiska pojawia się problem związany z niwelacją ostatnich warstw frakcji żwirowych. Dotychczas robiono to ręcznie, poprzez zaciąganie tych warstw łatą, co było czasochłonne i wymagało korzystania z obsługi geodezyjnej na każdym etapie. Budowa boiska tą metodą jest długa i kosztowna, wymaga specjalizacji oraz dużej dokładności. Czy można to zrobić prościej, dokładniej i szybciej?

 

 

Rozwiązanie TPI

Proces ten można zautomatyzować, uprościć i skrócić, korzystając z techniki laserowej, która ułatwia i przyspiesza budowę boiska na każdym etapie. Przy budowie boiska opłaca się skorzystać z technologii laserowej

przynajmniej na 2 sposoby:

(1) wykonując niwelację za pomocą niwelatora laserowego i łaty laserowej – wyznaczanie płaszczyzny poziomej i spadków za pomocą lasera jest znacznie szybsze oraz łatwiejsze niż za pomocą niwelatora optycznego i nie jest do tego potrzebna wykwalifikowana ekipa pomiarowa;

(2) dokonując niwelacji spycharką (lub koparko-ładowarką) z zainstalowanym systemem kontroli Topcon 1D – w rozwiązaniu tym system elektroniczny lasera, dzięki czujnikom zainstalowanym na lemieszu, może kontrolować wysokość i spadek wyrównywanej warstwy, praca więc jest dokładniejsza i szybsza.

 

Metoda 1. to właściwie metoda klasyczna, w której niwelator optyczny zastąpiono niwelatorem laserowym. Pracę w dalszym ciągu wykonuje się ręcznie, ale szybciej, ponieważ pomiary łatą laserową są szybkie i intuicyjne. Nie są potrzebne specjalne kwalifikacje, nie trzeba wykonywać skomplikowanych obliczeń, które bywają źródłem błędów. Czujnik umieszczony na łacie laserowej sygnalizuje (za pomocą optycznego wskaźnika lub sygnału dźwiękowego), czy warstwa w badanym miejscu ma odpowiednią wysokość czy nie. Podstawowe zalety tej metody w porównaniu z „klasyczną” techniką optyczną to:

znacznie szybsza praca dzięki skróceniu czasu pomiarów – wystarczy przyłożyć łatę w dowolnym miejscu, aby określić wysokość względem płaszczyzny odniesienia;

mniejsze ryzyko popełnienia błędu przez człowieka;

nie trzeba na każdym etapie korzystać z ekipy pomiarowej;

do pomiarów łatą laserową wystarczy jedna osoba (podczas gdy obsługa niwelatora optycznego wymaga dwóch osób, w tym przynajmniej jednej o wyższych kwalifikacjach).

 

Praca metodą 2. polega na zastosowaniu laserowego systemu wskaźnikowego do kontroli pracy maszyny. Systemy te oferowane są w postaci gotowych zestawów, mogą też zostać skonfigurowane na życzenie. Montaż ani demontaż nie sprawia problemu i może być przeprowadzony przez operatora spycharki lub koparko-ładowarki bezpośrednio przed rozpoczęciem niwelacji, a po pracy elementy można schować do walizki.

Czujniki umieszczone są na masztach zamontowanych do lemiesza spycharki. Jasny i czytelny wyświetlacz diodowy na czujnikach informuje operatora, czy ma w danym momencie obniżyć czy podnieść lemiesz. Jeśli na niwelatorze zostanie ustawiony żądany spadek w dwóch kierunkach, operator może go zrealizować na podstawie wskazań czujnika, bez pomiarów, bez przeliczania i bez ryzyka błędu – a przede wszystkim znacznie szybciej!

Niwelator ustawia się w osi boiska (na jego obrzeżach), co pozwala wyznaczać płaszczyznę ze spadkami w dwóch kierunkach bez konieczności przestawiania lasera. Operator maszyny może zmieniać ustawienia instrumentu zdalnie za pomocą pilota. Budowa boiska składa się zazwyczaj z 5 etapów: (1) niwelacji gruntu, (2) drenażu, (3) wykonania warstwy odsączającej piasku, (4) ułożenia trzech warstw kruszywa (o różnych frakcjach), (5) położenia nawierzchni syntetycznej (trawy lub poliuretanu). Technikę laserową można z powodzeniem zastosować na wszystkich etapach. Na 4. etapie laser bardzo ułatwia uzyskanie odpowiedniej grubości poszczególnych frakcji kruszywa. Zastosowanie czujników na lemieszu pozwala operatorowi przygotować warstwy z wyższą dokładnością, a ręczne wyrównanie ostatniej warstwy (za pomocą szyny czy łaty) jest szybsze. Na wszystkich etapach prac system laserowy pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Specjalistyczne firmy, które przy wyrównywaniu warstw kruszywa stosują niwelator optyczny, potrzebują na to 7-10 dni, zaś po przejściu na technologię laserową firmy Topcon czas tej operacji skraca się do 2-4 dni. Zwiększona wydajność przejawia się także w ograniczeniu kosztów robocizny

(krótszy czas pracy ludzi i oszczędność materiałów budowlanych).

Obie zaprezentowane metody są łatwe do zastosowania, zaś sprzęt jest poręczny, prosty do zainstalowania i obsługi. Przystępne koszty sprawiają, że technologia ta jest dostępna nawet dla najmniejszych firm.

 

Proponowany sprzęt

Metoda 1. (klasyczna):

łata laserowa z czujnikiem Topcon (LS-80A, LS-80B),

niwelator laserowy z funkcją wyznaczania spadków Topcon (RL-100 2S, RL-100 1S, RL-H4C).

 

Metoda 2. (maszynowa):

czujnik laserowy Topcon do zamocowania na maszynie (LS-B10, LS-B100),

niwelator laserowy z funkcją wyznaczania spadków Topcon (RL-100 2S, RL-100 1S, RL-H4C),

maszyna (spycharka lub koparko-ładoowarka).

 

Przekonaj się sam!

Jeżeli chcesz sprawdzić, jak działa laserowy system Topcon 1D, napisz pod adresem tpi@tpi.com.pl i skorzystaj z bezpłatnej prezentacji sprzętu na swojej budowie.

 

 

 

Rys. 1. W metodzie 1. wykorzystuje się ręczną kontrolę spadku za pomocą lasera i łaty laserowej

 

Rys. 2. W metodzie 2. wykorzystuje się niwelator laserowy oraz czujniki laserowe, zamontowane na maszcie lemiesza spycharki lub koparko-ładowarki

 

 

 

Jak działa laserowy system Topcon 1D do lkontroli pracy spycharki lub koparko-ładowarki?

Niwelator emituje wiązkę lasera niewidzialną dla oka, odbieraną przez czujnik. Wiązka, wirując wokół pionowej lub pochylonej osi z prędkością kilkuset obr./min., tworzy płaszczyznę poziomą lub pochyloną, w jednym lub w dwóch kierunkach. Płaszczyzna ta (którą można precyzyjnie ustawić na panelu sterującym lasera) stanowi płaszczyznę odniesienia dla czujników zainstalowanych na maszynie. Operator, jadąc, obserwuje wskazania kolorowych diod na czujnikach. Pokazują one aktualne położenie lemiesza względem płaszczyzny odniesienia i podają proste komunikaty: „Opuść lemiesz”, „Podnieś lemiesz”, „Tak trzymaj”.

 

Okiem operatora

– Laser jest łatwy w obsłudze, sam się poziomuje, a wpasowanie w oś nie sprawia żadnego problemu. Nie muszę już trzymać się kołków, linek, a jedynie wysokości wskazywanej przez czujniki laserowe. Pomiar jest ciągły, w każdym punkcie na placu budowy wiem, na jakiej wysokości ustawić lemiesz. Na dodatek nie muszę nawet wychodzić z kabiny w celu zmiany ustawień lasera, bo sterowanie niwelatora odbywa się za pomocą pilota. Najważniejsze, że praca, którą wykonuję, jest dokładna. Niwelacja odbywa się z dokładnościami ±6 mm lub ±3 mm. Laser nie zwalnia z obowiązku prowadzenia maszyny. Czujnik tylko wskazuje, a ja poruszam lemieszem, dlatego dobre oko i sprawna ręka wciąż się liczą.

Operator spycharki (7 lat doświadczenia na maszynach budowlanych)

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments