BRZESZCZOTY DO WYRZYNAREK – ZASADY STOSOWANIA (część V)

Wyrzynarka i brzeszczot powinny stanowić jedno narzędzie. Dlatego muszą być do siebie ściśle dopasowane, tzn. brzeszczot powinien mieć typ uchwytu odpowiadający danej wyrzynarce, a maszyna – wystarczającą moc i częstotliwość suwów do wykonywania nim cięć.

 

Po drugie, typ brzeszczotu musi być starannie dobrany i najlepiej dostosowany do rodzaju materiału i warunków cięcia. Prawidłowe ustawienie i prowadzenie wyrzynarki, a głównie odpowiednia prędkość posuwu mają duży wpływ na jakość cięcia i trwałość zębów. Zbyt mały posuw narzędzia może nawet kilkakrotnie zmniejszyć trwałość ostrzy zębów. Podobnie zbyt duży posuw również prowadzi do szybkiego zużycia zębów i maszyny, a w skrajnym przypadku – do złamania

brzeszczotu.

 

Po trzecie, brzeszczoty wykonane ze stali HCS i HSS powinny być napędzane ze średnią prędkością suwów, zwłaszcza podczas wycinania otworów i cięcia metali. Natomiast brzeszczoty z uzębieniem HM z węglików spiekanych powinny być napędzane z najwyższą prędkością suw

 

Po czwarte, zwiększenie wydajności cięcia można uzyskać przez dostosowanie częstotliwości ruchu posuwisto-zwrotnego brzeszczotu oraz włączenie w wyrzynarce dodatkowo jego ruchu wahadłowego. Niewłaściwe ustawienie wielkości wymienionych parametrów może znacznie skrócić trwałość brzeszczotu. Ponadto należy pamiętać, że ruch wahadłowy brzeszczotu można stosować tylko do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych. Zalecenia te znajdują się w instrukcji obsługi wyrzynarki.

 

Po piąte, podczas cięcia metali zaleca się stosowanie płynów chłodzących i smarujących. Właściwe smarowanie może znacząco przedłużyć żywotność brzeszczotów.

 

Autor:   pins

Metabo_brzeszczot-4

int_brzeszcz_Hogert-6

T121AF_Speed_for_MetalMetabo_STEB65Quick-1

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments