Brzeszczoty do wyrzynarek i pił szablastych marki Klingspor

Klingspor, producent wysokiej jakości materiałów ściernych i narzędzi diamentowych, rozszerza swoje portfolio o kolejną grupę produktów, wprowadzając do oferty brzeszczoty.

Brzeszczoty do wyrzynarek i pił szablastych Klingspor umożliwiają cięcie szerokiej gamy materiałów drewnianych oraz budowlanych, jak również metali i tworzyw sztucznych. Stanowią więc doskonałe uzupełnienie możliwości roboczych dotychczas oferowanych przez Klingspor narzędzi ściernych i diamentowych. Portfolio brzeszczotów Klingspor liczy sobie 52 produkty, w tym 27 przeznaczonych jest do wyrzynarek, zaś kolejne 25 – do pił szablastych. Wytwarzane są one w

Niemczech i oferowane w trzech liniach produktowych: 300, 600 i 900. Brzeszczoty z linii 300 umożliwiają szybkie cięcie i odznaczają się doskonałą relacją jakości do ceny. Z kolei w linii 600 zgrupowano brzeszczoty do szybkich i zarazem czystych cięć, zaś w linii 900 – specjalistyczne narzędzia, np. do cięć krzywoliniowych w drewnie czy formatowania materiałów trudnoobrabialnych, np. abrazyjnych.

Wykonanie i uzębienie brzeszczotów Klingspor

Jak wiadomo, wykonanie materiałowe i typ zębów to dwie podstawowe cechy brzeszczotów do wyrzynarek i pił szablastych, które w dużym stopniu decydują o ich właściwościach użytkowych. Brzeszczoty Klingspor zostały wykonane z:
• wysokostopowej stali chromowo-wanadowej (brzeszczoty do cięcia miękkich materiałów, np. drewna i tworzyw sztucznych);
• stali szybkotnącej HSS (do cięcia metali);
• bimetalu złożonego ze stali sprężynowej tworzącej korpus i stali szybkotnącej ze stopowym dodatkiem kobaltu, z której zrobiono uzębienie (do obróbki drewna i metali).
Omawiane akcesoria do wyrzynarek i pił szablastych produkowane są z uzębieniem: (1) frezowanym rozwartym (brzeszczoty do cięć zgrubnych), (2) frezowanym falowanym (do dokładnych), (3) szlifowanym krzyżowo i rozwartym (do dokładnych i szybkich cięć w drewnie oraz tworzywach sztucznych) lub (4) stożkowym szlifowanym krzyżowo (do dokładnych i czystych cięć). Kształt zębów może być czworaki:
• standardowy (x0x – zęby standardowe, x3x – rozmieszczone obustronnie do cięcia po łukach, x5x – brzeszczoty o wąskim korpusie do cięcia po łukach, x9x – vario o podziałce naprzemiennej, x6x – z uzębieniem przeciwstawnym),
• stożkowy (x7x – promieniste, x4x – obustronnie rozmieszczone),
• płaski (x8x – szerokie),
• lub specjalny (x1x – zęby węglikowe).

Aby ułatwić prawidłowy dobór brzeszczotów, Klingspor opracował czytelny literowo-liczbowy system kodowania ich podstawowych cech w nazwie modelu. Można się z nim szczegółowo zapoznać na stronie internetowej (www.klingspor.pl/szlifierstwo/brzeszczoty) lub czytając katalog „Brzeszczoty do wyrzynarek i pił szablastych. Dobry. Bezpieczny. Żółty.”. Co więcej, producent narzędzi rozróżnił kolorami podstawowe obszary zastosowania materiałowego oferowanych brzeszczotów. Zielony koduje drewno, niebieski – metal, pomarańczowy – palety (drewno gwoździami), szary – laminaty, czerwony – materiały mineralne, zaś czarny – zastosowania uniwersalne. Z kolei o przeznaczeniu operacyjnym (typie cięcia: szybkie, zgrubne, czyste, po łuku itd.) i wykonaniu uzębienia informują czytelne piktogramy umieszczone na opakowaniach prezentowanych akcesoriów. Brzeszczoty Klingspor do wyrzynarek dostępne są z uniwersalnym uchwytem „T”, zaś do pił szablastych – z 1/2”.

Innowacje i rozwiązania zwiększające użyteczność brzeszczotów Klingspor

Tak jak przystało na producenta wysokiej jakości materiałów ściernych i narzędzi diamentowych, wśród brzeszczotów Klingspor nie mogło zabraknąć innowacyjnych ich modeli. Omówimy je na przykładzie brzeszczotów do wyrzynarek JS 931 WF, JS 971 WF i JS 941 LF. Następnie bliżej przyjrzymy się brzeszczotom do pił szablastych RS 902 WQ, RS 993 PQ i RS 915 CX.

Brzeszczoty do wyrzynarek JS 931 WF i JS 941 LF

Brzeszczot JS 931 WF to materiałowo jednorodne narzędzie wykonane ze stali chromowo-wanadowej. Brzeszczot posiada zęby standardowe szlifowane o dużym kącie natarcia i zmiennej podziałce 8-11 TPI (8-11 zębów na cal). Na jego części grzbietowej zastosowano innowacyjne rozwiązanie

w postaci dodatkowego standardowego uzębienia. Dzięki temu brzeszczot ten na ok. 2/3 jego ostrza ma uzębienie obustronne, co umożliwia wykonywanie nim cięć po wąskich łukach. Narzędzie przeznaczone jest do dokładnego i czystego cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych. Można nim obrabiać materiały o grubości 3-60 mm (długość ostrza – 95 mm).


Podobną konstrukcję do JS 931 WF ma brzeszczot JS 941 LF. Wykonano go też ze stali chromowo-wanadowej, jednakże jego ostrze jest obustronne na ok. 1/2 swojej długości. W brzeszczocie zastosowano stosunkowo drobne uzębienie szlifowane o podziałce 17-19 TPI. Jednakże nie jest ono standardowe, lecz stożkowe. Dlatego brzeszczot przeznaczony jest do czystego cięcia po wąskich łukach płyt laminowanych, parkietów winylowych, paneli pokrytych plastikiem itp. Maksymalna grubość obrabianych nim elementów wynosi 30 mm, zaś jego część robocza (ostrze) ma długość 75 mm.

Brzeszczot do wyrzynarek JS 971 WF

Jest to narzędzie bimetalowe o podwyższonej żywotności i długim ostrzu. Zastosowano w nim stożkowe zęby szlifowane, rozmieszczone na łagodnym łuku (o dużym promieniu/średnicy). Dzięki takiemu nieliniowemu rozmieszczeniu zębów ich kąt natarcia ma zmienną wartość. Konsekwencją tego jest dokładne cięcie bez wyszczerbień po obu stronach obrabianego elementu. Prezentowany brzeszczot JS 971 WF Klingspor szczególnie poleca do dokładnego i czystego cięcia blatów kuchennych. Przeznaczony jest on do czystego cięcia drewna i materiałów drewnianych: różnego typu płyt, w tym fornirowanych, sklejek itp. Jego grubość cięcia wynosi od 5 do 50 mm, zaś długość robocza – 110 mm.

Brzeszczot do pił szablastych RS 902 WQ

Narzędzie przeznaczone jest wyłącznie do cięcia drewna i materiałów drewnianych. Doskonale nadaje się do przycinania grubszych gałęzi czy odrostów drzew, jak też do obróbki drewna opałowego, konstrukcyjnego, świeżego itp. Z jego zalet mogą skorzystać zarówno osoby zajmujące się hobbystycznie lub profesjonalnie pielęgnacją zieleni, sadownicy i ogrodnicy, ale także cieśle, dekarze, budowlańcy oraz majsterkowicze.
Brzeszczot 902 WQ wykonany jest ze stali chromowo-wanadowej. Ma szlifowane zęby stożkowe o różnej wysokości i podziałce 5 TPI, zgrupowane w zespołach 6-zębowych tworzących ostrze lekko łukowate. Taka geometria uzębienia pozwala na szybkie usuwanie wiórów ze strefy obróbki i znacznie przyspiesza cięcie. Eliminuje także zacinanie się pilarki podczas obróbki grubych elementów. Długość prezentowanego brzeszczotu RS 902 WQ wynosi 240 mm (długość ostrza – 210 mm). Można nim przecinać materiały o grubości od 15 do 190 mm.

Brzeszczot do pił szablastych RS 993 PQ

To standardowe i bardzo popularne narzędzie bimetalowe z uzębieniem standardowym Vario o dużym kącie natarcia, frezowanym i rozwiedzionym. Jego zęby mają podziałkę zmienną 10-14 TPI. Można nim więc ciąć elementy o grubości 3-160 mm wykonane ze stali, metali nieżelaznych, aluminium, tworzyw sztucznych, drewna itd. Jak łatwo zauważyć, brzeszczot RS 993 PQ doskonale sprawdza się

w przecinaniu drewna z gwoździami itp. Można więc nie tylko użyć go do obróbki palet, ale także do prac rozbiórkowych (wycinania futryn itp.), zważywszy, że długość jego ostrza wynosi 210 mm (długość całkowita – 230 mm).

Brzeszczot do pił szablastych RS 915 CX

Przeznaczony jest do cięcia materiałów abrazyjnych: pustaków, cegły, gazobetonu. Ma masywne zęby z węglika wolframu o podziałce 1,95 TPI, wysokiej trwałości i odporności na duże obciążenia występujące podczas cięcia mineralnych materiałów budowlanych. Zęby mają ograniczniki zagłębienia, które zapobiegają zbyt agresywnej penetracji materiału, której częstym skutkiem jest klinowanie się brzeszczotu w obrabianym elemencie. Brzeszczot S 915 CX dostępny jest w dwóch wersjach: (1) o długości 325 mm (długość robocza – 254 mm) i 460 mm (długość robocza – 388 mm). Zastosowano w nim wysoki (50 mm) korpus stalowy z otworami obniżającymi masę, charakteryzujący się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Zapewnia on wymaganą stabilność cięcia i ogranicza wibracje.

Reasumując, Klingspor mocnym krokiem wkroczył w rynkowy segment brzeszczotów do wyrzynarek i pił szablastych. Jego ofertę cechuje kompleksowość, wysoka jakość i trwałość. Nie zabrakło w niej rozwiązań optymalizujących cięcie i zwiększających jego jakość. Prezentowana oferta brzeszczotów Klingspor jest zaadresowana do szerokiego grona profesjonalistów: stolarzy, budowlańców, hydraulików, ekip zajmujących się pracami wykończeniowymi i wyposażaniem wnętrz, cieśli, firm rozbiórkowych, produkujących i naprawiających palety, a także do ekip ratowniczych, majsterkowiczów itd.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments