BRZESZCZOTY DO WYRZYNAREK (część I)

Brzeszczoty do wyrzynarek to narzędzia służące do cięcia różnorodnych materiałów. Można nimi wykonywać dokładne cięcia prosto- oraz krzywoliniowe, a także otwory o różnych kształtach w płaskich elementach, np. w blatach lub deskach.

 

Omawiane w artykule brzeszczoty to tzw. narzędzia robocze przeznaczone wyłącznie do stosowania w wyrzynarkach. Można nimi ciąć następujące materiały: drewno miękkie, drewno twarde, drewno klejone, drewno z metalem (np. z gwoździami), sklejki, płyty wiórowe, płyty fornirowane, płyty laminowane, płyty gipsowe, płyty gipsowo-cementowe, płyty typu sandwicz, tworzywa sztuczne, Corian, Alubond, tekturę, elementy aluminiowe i z metali nieżelaznych, elementy stalowe, blachy, płytki ceramiczne itd. Jak widać z tej dużej palety możliwych

zastosowań różnych wykonań brzeszczotów, wyrzynarki to bardzo wszechstronne elektronarzędzia. Dlatego należą obecnie do bardzo popularnych urządzeń, wykorzystuje je większość branż produkcyjnych, a głównie firmy remontowe i budowlane, zakłady meblarskie, stolarskie, dekoracji i wyposażenia wnętrz itd. Wiele z tych maszyn używanych jest także w gospodarstwach domowych. Historycznie rzecz ujmując, wyrzynarki były elektronarzędziami przeznaczonymi głównie do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych. I tak też są jeszcze postrzegane przez dużą część użytkowników elektronarzędzi. Jednakże takiemu postrzeganiu tych maszyn przeczy szeroka gama dostępnych obecnie brzeszczotów o wspomnianym wyżej bardzo zróżnicowanym zastosowaniu.

2359900S_51A

Rynek obecnie oferuje użytkownikom wyrzynarek całą gamę różnych wykonań brzeszczotów optymalnie dostosowanych do cięcia wymienionych wyżej materiałów oraz rodzaju cięcia (prosto- lub krzywoliniowego). Dlatego istotny jest dobór odpowiedniego typu brzeszczotu do obróbki danego materiału, ponieważ tylko to umożliwia uzyskanie dobrej jakości cięcia przy zachowaniu najwyższej jego wydajności i maksymalnej trwałości brzeszczotu. Dla zachowania dużej trwałości oferowanych brzeszczotów ważna jest również prawidłowa praca wyrzynarką, a więc odpowiednie ustawienie częstotliwości jej suwów oraz posuw wykonywany z odpowiednią prędkością wynikającą z wywieranej przez operatora siły docisku. Jeśli prawidłowo dobierzemy brzeszczot do danego materiału i umiemy posługiwać się wyrzynarką, to w efekcie optymalizujemy koszty jej eksploatacji, a także uzyskujemy najwyższą wydajność i jakość pracy.

Autor:   pins

T121AF_Speed_for_Metal

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments