BRZESZCZOTY DO WYRZYNAREK – CHARAKTERYSTYKA UZĘBIENIA (część III a)
Uzębienie brzeszczotów wykonuje się albo za pomocą frezowania, albo szlifowania. Sposób produkcji zębów wpływa na właściwości oraz cenę narzędzi.
ednakże nie można generalizować i powiedzieć, że zęby frezowane służą do szybkich cięć zgrubnych, a szlifowane do dokładnych, ponieważ zęby frezowane falowane są właśnie przeznaczone do cięć dokładnych. Na jakość obróbki brzeszczotami wpływa także kształt zębów, ich podziałka (liczba zębów na 1 cal) i sposób rozwarcia, a także prędkość prowadzenia cięcia. Na rynku można spotkać cztery podstawowe wykonania zębów:
- frezowane rozwarte – przeznaczone są do wykonywania cięć zgrubnych z dużą prędkością w twardym i miękkim drewnie, aluminium, tworzywach sztucznych oraz metalach kolorowych;
- frezowane falowane – do dokładnych cięć prostoliniowych w sklejce, stali nieutwardzonej, aluminium, metalach kolorowych i tworzywach sztucznych;
- szlifowane rozwarte – do dokładnych i szybkich cięć w drewnie i tworzywach sztucznych; szlifowane prostoliniowe (z grzbietem obustronnie szlifowanym, co eliminuje konieczność rozwierania zębów) – do precyzyjnych, dokładnych i czystych cięć w drewnie oraz tworzywach sztucznych.
Ponieważ materiały mają różne właściwości fizyczne i, co za tym idzie, odmienną podatność na cięcie, do każdego z nich dobiera się odpowiednią geometrię zębów brzeszczotów, aby osiągnąć czystą i dokładną obróbkę przy zachowaniu maksymalnej wydajności. Na rynku oferowanych jest wiele wykonań uzębienia o różnych podziałkach (gęstości), nazwach, czasami charakterystycznych tylko dla danego oferenta tych narzędzi. Dlatego je tu pominiemy. Należy wiedzieć, że uzębienie charakteryzują następujące parametry: kąt natarcia i przyłożenia, wielkość zębów i ich podziałka, szerokość i rozwarcie.
Autor: pins