Brzeszczoty do pilarek szablastych (część I). Zastosowania

Brzeszczoty do pił szablastych to narzędzia przeznaczone głównie do wykonywania cięć zgrubnych oraz średnio dokładnych po liniach prostych i krzywych. Stosowane są przede wszystkim w budownictwie i instalatorstwie, a także przez ekipy ratujące ludzi z wypadków drogowych czy z zawalonych budynków.

Omawiane w artykule brzeszczoty to tzw. narzędzia robocze przeznaczone wyłącznie do stosowania w pilarkach szablastych. Można nimi ciąć następujące materiały: drewno miękkie, drewno twarde, drewno klejone, drewno z metalem (np. z gwoździami), sklejki, płyty wiórowe, wiórowo-cementowe i typu sandwicz, tworzywa sztuczne, elementy aluminiowe i z metali nieżelaznych oraz stalowe (np. rury

czy profile), blachy stalowe i z metali nieżelaznych, płytki ceramiczne, dachówkę oraz cegły różnego rodzaju itd.

Jak widać z tej dużej palety możliwych zastosowań różnych wykonań brzeszczotów, pilarki szablaste to elektronarzędzia o dużym polu pracy. Dlatego należą obecnie do często używanych urządzeń, wykorzystują je firmy budowlane, remontowe, wykonujące wyburzenia, instalatorskie (szczególnie hydraulicy), a także służby ratunkowe, np. straż pożarna.

Na rynku dostępna jest bardzo duża gama brzeszczotów profesjonalnych optymalnie dostosowanych do cięcia wymienionych wyżej materiałów. Dlatego istotny jest dobór odpowiedniego typu brzeszczotu do rodzaju obróbki, ponieważ tylko to umożliwia uzyskanie wysokiej wydajności i skuteczności cięcia. Dla zachowania dużej trwałości brzeszczotów ważna jest również prawidłowa praca pilarką szablastą, a więc odpowiednie ustawienie częstotliwości jej suwów oraz docisk wykonywany z odpowiednią siłą. Jeśli prawidłowo dobierzemy brzeszczot do danego materiału i umiemy posługiwać się pilarką szablastą, to w efekcie optymalizujemy koszty jej eksploatacji oraz nie skracamy żywotności brzeszczotów, a także uzyskujemy najwyższą wydajność pracy.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments