Bruzdownice (część V). Podstawowe zasady doboru bruzdownic

W piątej i ostatniej części artykułu poruszamy temat zasad doboru bruzdownic.

Ponieważ elektronarzędziami tymi wykonuje się jedną operację cięcia tarczami diamentowymi na sucho materiałów budowlanych (betonu, kamienia czy cegły), należy wziąć pod uwagę, wybierając te maszyny, głębokość i szerokość wykonywanych bruzd. Od tych parametrów zależy, jaka bruzdownica jest nam potrzebna. Warto także zastanowić się nad kupnem maszyny bogato wyposażonej technicznie w elektroniczne układy Constant Electronic, miękkiego startu i antyprzeciążeniowy. Na przykład, elektronarzędzia z układem Constant Electronic mają stabilne parametry pracy bardzo zbliżone do optymalnych parametrów cięcia tarczami diamentowymi.

height="234"/>

Dzięki temu takimi maszynami praca będzie wykonywana płynnie i w równym tempie. Stabilne parametry obróbki wydłużają żywotność tarcz diamentowych, co jest niezmiernie ważne dla użytkowników, gdyż narzędzia te nie należą do tanich, chociaż ceny ich stale spadają. Nie mniej istotny niż Constant-Electronic jest układ antyprzeciążeniowy. Jak już wspominaliśmy, bruzdownice zaliczane są do elektronarzędzi o długich okresach pracy i przez to poddawanych dużym przeciążeniom. Pamiętajmy, że pracują one za dwie odpowiadające im szlifierki kątowe. Konsekwencją tego jest szybkie nagrzewanie się podzespołów bruzdownic, szczególnie silnika, przez który płyną duże prądy. Dlatego elektroniczny układ antyprzeciążeniowy jest w zasadzie niezbędnym wyposażeniem bruzdownic, gdyż zabezpiecza nas przed skróceniem żywotności tych maszyn na skutek częstego przegrzewania się ich uzwojeń, a w ekstremalnym wypadku – przed spaleniem silnika.


Ponieważ bruzdownice to maszyny ręczne, istotne dla wydajności pracy nimi są nie tylko odpowiednie parametry czy układy optymalizujące działanie, ale także takie cechy jak łatwość obsługi czy niski poziom wibracji. Dlatego warto wybrać tego typu elektronarzędzie o ergonomicznej budowie. Od wygody pracy tymi urządzeniami w dużym stopniu zależy także jej efektywność i wydajność, co ma duże znaczenie ekonomiczne. Pamiętajmy, że szybko i sprawnie wykonana praca mniej nas kosztuje. M.in. z tego właśnie powodu należy zawsze wybierać maszyny ergonomiczne i łatwe w obsłudze.