Bruzdownice (część III). Parametry techniczne
W trzeciej części artykułu omawiamy najważniejsze parametry techniczne bruzdownic
Do najważniejszych parametrów technicznych bruzdownic zalicza się:
- moc nominalna (W),
- moc użyteczna (W),
- prędkość obrotowa na biegu luzem (min-1),
- średnica mocowanych tarcz diamentowych (mm),
- głębokość i szerokość cięcia (mm),
- ciężar urządzenia (kg).
Moc nominalna bruzdownic de facto informuje nas o zużyciu energii elektrycznej, czyli jest to moc podbierana z sieci elektrycznej podawana w watach. Moc nominalna bruzdownic wynosi od ok. 900 do 2600 watów. Tzw. moc użyteczna to średnia moc wykorzystywana do pracy, stanowi zwykle ok. 50-60% mocy nominalnej elektronarzędzia. Moc bruzdownicy determinuje jej możliwości robocze, czyli głównie zakres
Wielkość obrotów bruzdownic podawana jest na biegu luzem i zależy od średnicy tarcz diamentowych w nich stosowanych. W przypadku tego typu elektronarzędzi na tarcze o średnicy 180 i 230 mm wynosi ona 6600 min-1, a dla maszyn pracujących tarczami o średnicy 115 i 125 mm – ok. 10.000 min-1. Bardzo istotnym parametrem omawianych tu elektronarzędzi jest także średnica zewnętrzna diamentowych tarcz do cięcia. Jak wspominaliśmy, w bruzdownicach stosuje się tego typu narzędzia o średnicy zewnętrznej 115, 125, 150, 180 i 230 mm, przy czym w tych maszynach nie można stosować tarcz o średnicy innej niż zalecił producent. Jest to nieefektywne i bardzo niebezpieczne.
Ważnym parametrem bruzdownic jest ich ciężar. Stanowi bowiem jeden z czynników określających ich ergonomiczność. Oczywiście, maszyny te nie mogą być bardzo lekkie, gdyż utrudniałoby to pracę nimi – ich masa służy także do wywierania nacisku na obrabiany materiał. Bruzdownice ważą od ok. 1,8 do 10,5kg.