Bosch Wireless Charging – bezprzewodowe ładowanie akumulatorów elektronarzędzi

Bosch jako pierwszy na świecie producent elektronarzędzi opracował system bezprzewodowego ładowania akumulatorów, który obniża koszty pracy i czyni ją bardziej wygodną. Rozwiązanie to nazywa się Bosch Wireless Charging.


Zasada działania systemu Bosch Wireless Charging
Podstawą fizykalną boschowskiego systemu bezprzewodowego ładowania akumulatorów elektronarzędzi jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Przypominamy, że w 1831 r. odkrył je angielski fizyk i chemik Michael Faraday. Zjawisko to polega na wzbudzaniu siły elektromotorycznej w obwodzie elektrycznym przez zmiany pola magnetycznego. Wykorzystuje je wiele maszyn i urządzeń elektrycznych, począwszy od wielkiego transformatora pracującego w przesyłowej

sieci energetycznej, a skończywszy na miniaturowych bezprzewodowych ładowarkach do telefonów komórkowych czy elektrycznych szczoteczek do zębów. Przyjrzyjmy się więc bliżej rozwiązaniu, które zaproponował Bosch. Zastosowano w nim odpowiednio wykonane cewki. Tzw. pierwotna cewka znajduje się ładowarce podłączonej do sieci elektrycznej, zaś wtórna – w akumulatorze. Pierwotna cewka wytwarza zmienne pole elektromagnetyczne, które indukuje prąd w cewce wtórnej. Ten właśnie indukowany prąd służy do ładowania ogniw baterii elektronarzędzia.
Jak widać, schemat działania systemu Bosch Wireless Charging jest prosty. Jednakże diabeł tkwi w szczegółach, np. takich jak: odpowiednio mało stratna transmisja pola elektromagnetycznego z cewki pierwotnej do wtórnej, specyficzna konstrukcja tych cewek czy elektronika, która waściwie parametryzuje prądy indukujący, indukowany i ładowania, jak też pozwala na wzajemne rozpoznawanie się głównych komponentów systemu, tj. ładowarki i akumulatora. W przypadku rozwiązania Boscha przesyłana moc jest ponad 50 razy większa niż w przypadku konwencjonalnych elektrycznych szczoteczek do zębów (1 wat), co pozwala osiągnąć podobny czas ładowania akumulatora jak w wypadku zwykłych ładowarek do elektronarzędzi.

Główne komponenty systemu Bosch Wireless Charging
Są nimi ładowarka GAL 1830 W Professional i akumulator GBA 18 V 2,0 Ah MW-B Professional. GAL 1830 W Professional jest najmniejszą obecnie ładowarką do akumulatorów litowo-jonowych 18 V. Podobnie jak akumulator ładowarka jest wyposażona w układ elektroniczny Wireless Intelligence. Zapewnia on komunikację pomiędzy ładowarką a akumulatorem, uruchamia proces ładowania w ciągu mniej niż 1 s i dopasowuje go do aktualnego stanu ogniw, np. nie rozpoczyna procesu napełniania baterii, jeśli jest ona naładowana w 85-90%. Gwarantuje to ładowanie zawsze w optymalnym zakresie temperatur i wydłuża żywotność baterii. Ładowarka wyposażona jest w 5-segmentowy wskaźnik LED informujący o stanie naładowania akumulatora. Jedną z funkcji jego elektroniki jest wykrywanie metalicznych ciał obcych, które, będąc pomiędzy ładowarką a baterią, mogłyby się podczas ładowania nadmiernie podgrzać. Ładowarka ma szczelną, wzmacnianą włóknem szklanym obudowę i do tego pozbawiona jest styków oraz przełączników. Zatem jest w pełni zabezpieczona przed działaniem pyłu, kurzu, wilgoci oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi.


Ważnym elementem boschowskiego systemowego rozwiązania jest ramka do ładowarki, szczególnie przydatna do zastosowań stacjonarnych. Można ją zamontować na ławach, regałach lub innych powierzchniach roboczych, a także na powierzchniach pionowych. Pozwala to odwiesić narzędzie i zwolnić powierzchnię roboczą, nie rezygnując przy tym z wykorzystania przerwy w pracy do ładowania baterii. Ramka zatem jest uniwersalnym, bezpiecznym uchwytem dla ładowarki, akumulatora i elektronarzędzia.
GBA 18 V 2,0 Ah MW-B Professional to kompaktowy akumulator 18 V, łączący zalety nowej technologii z zaletami dotychczasowego systemu Flexible Power System. Ma pojemność 2,0 Ah i 3-segmentowy wskaźnik stanu naładowania oraz jest wyposażony w obudowę Bosch CoolPack, która skutecznie odprowadza ciepło. Zarówno technologia CoolPack, jak i brak efektu pamięci w przypadku ogniw litowo-jonowych wpływają pozytywnie na żywotność akumulatora. Bateria GBA 18 V 2,0 Ah MW-B Professional wyposażona jest w styki i może być też ładowana w tradycyjnych (stykowych) ładowarkach Boscha.
W systemie Bosch Wireless Charging ładowanie odbywa się przez postawienie baterii na stojącej ładowarce. Dzięki temu nie musimy jej wymontowywać z elektronarzędzia i osobno zakładać w ładowarce, tak jak to jest

w przypadku tego typu urządzeń ze stykami. Do ustalenia optymalnej pozycji akumulatora w ładowarce GAL 1830 W Professional służy wspomniana wyżej ramka. Pozwala ona także na pionowe mocowanie baterii wraz urządzeniami w przypadku, kiedy jest zawieszona na ścianie.


Jak w praktyce wykorzystuje się system Bosch Wireless Charging?
Stosujemy tu inną niż dotychczas technikę posługiwania się elektronarzędziem bezprzewodowym – nie odkładamy go na bok po pracy, lecz stawiamy na ładowarce, co uruchamia proces ładowania akumulatora, o ile jest on rozładowany w więcej niż w 15%. Proces ten jest szybki, bo bateria w 80% napełniana jest energią w czasie 35 min, a w 100% – w 45 min. Dzięki temu zawsze mamy odpowiednio duży jej zapas. Konsekwencją tego jest możliwość ciągłej pracy z wykorzystaniem jednej baterii, a nie co najmniej dwóch. To zaś, o czym już wspominaliśmy, oznacza spore oszczędności i na akumulatorach, i ładowarkach, oraz większy stopień wygody pracy.
W przypadku tradycyjnej techniki akumulator ładujemy zwykle wtedy, gdy zapas jego energii jest już niewielki. Dlatego do nieprzerwanej pracy potrzebujemy drugiej lub nawet trzeciej baterii (wtedy też przydatna jest druga ładowarka).
Warto tu zwrócić uwagę, że częstsze ładowanie akumulatora w przypadku wykorzystania systemu Bosch Wireless Charging nie wpływa na jego żywotność. Trwałość ogniw jest bowiem mierzona liczbą pełnych cykli ładowania, przy czym jeden taki cykl oznacza zużycie maksymalnego ładunku baterii. To zaś niekoniecznie odpowiada jednemu jej naładowaniu (z takim przypadkiem mamy do czynienia wtedy, gdy uzupełniony ładunek energii jest mniejszy od maksymalnego ładunku akumulatora).

Ograniczenia i zalety systemu Bosch Wireless Charging
Z konstrukcji i techniki wykorzystania systemu Bosch Wireless Charging wynikają jego ograniczenia oraz zalety. Przyjrzyjmy się najpierw tym pierwszym. System jest poręczny wtedy, gdy ładowarka znajduje się w pobliżu miejsca pracy, najlepiej w zasięgu ręki. Pozwala to nam szybko odkładać i brać narzędzie z zamontowaną systemową baterią. Gdybyśmy w tym celu musieli przebyć odległość zaledwie 3 m, zdezorganizowałoby to nam pracę i powodowało straty czasu. Dlatego system Bosch Wireless Charging w zadaniach wykonywanych na większej przestrzeni, np. na budowie czy placu montażu dużych konstrukcji stalowych, nie jest bardziej poręczny od tradycyjnego systemu ładowania baterii. Jego zalety widać dopiero na stacjonarnych stanowiskach pracy, np. w przemyśle, warsztatach czy serwisach urządzeń. W takim wypadku okazuje się tańszy, gdyż na jedno stanowisko pracy wystarczy nam ładowarka i akumulator, co w przypadku zastosowania w zakładzie przemysłowym gniazd do ładowania daje oszczędności na poziomie ok. 900 PLN na gniazdo. Pozwala także zaoszczędzić czas przeznaczony na obsługę stykowego akumulatora i ładowarki, a więc przyczynia się do wzrostu wydajności pracy. W ciągu roku, jak obliczono, jeden pracownik poświęca na to ok. 15 godz., co kosztuje zakład minimum 500 PLN. System Bosch Wireless Charging jest też bardzo wygodny w użyciu, upraszcza i porządkuje oraz oszczędza miejsce pracy czy przechowywania narzędzi. Ładowarka ma bowiem małe gabaryty (długość – 16 cm, wysokość – 4 cm). Kolejną ważną konsekwencją boschowskiego systemu jest pełna czasowa gotowość elektronarzędzia do pracy. Eliminuje to przestoje zwiększające koszty produkcji

czy działalności usługowej. Jest on też trwalszy od tradycyjnego, bo np. ładowarka jest w pełni zabezpieczona przed działaniem pyłu i wilgoci oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Reasumując, System Wireless Charging to innowacyjne na rynku elektronarzędziowym rozwiązanie pomagające firmom zmniejszać koszty pracy. Eliminuje bowiem konieczność posiadania drugiego akumulatora w celu zapewnienia sobie ciągłości pracy. Bosch Wireless Charging jest też w pełni kompatybilny z systemem elektronarzędzi profesjonalnych Bosch zasilanych akumulatorami litowo-jonowymi 18 V. Opracowanie i wprowadzenie na rynek systemu bezprzewodowego ładowania akumulatorów należy ocenić jako kolejny ważny etap w rozwoju technik ładowania baterii stosowanych do zasilania elektronarzędzi. – Umożliwia wydajną, oszczędną i wygodną pracę narzędziami akumulatorowymi. Dlatego jesteśmy przekonani, że to nowatorskie rozwiązanie okaże się dla rynku narzędzi akumulatorowych kolejną rewolucją technologiczną – ocenia Marcin Gildner, regional senior brand manager linii Bosch Niebieski. – Moim zdaniem, równie znaczącą jak zastosowanie do ich zasilania ogniw litowo-jonowych – konkluduje Marcin Gildner.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments