Bosch Starlock – nowy standard mocowania osprzętu w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych
Nowy system Starlock przeznaczony do mocowania narzędzi roboczych, opracowany przez firmy Bosch i FEIN, standaryzuje i ujednolica montaż osprzętu w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych.
Każda licząca się na rynku elektronarzędzi firma ma swojej ofercie oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne. Konsekwencją tego jest m.in. istnienie wielu niekompatybilnych lub kompatybilnych częściowo systemów mocowania osprzętu do elektronarzędzi oscylacyjnych i spowodowane tym problemy z zaopatrzeniem się w takie narzędzia.
Na tym jednak nie kończą się problemy użytkowników z mocowaniem osprzętu w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych. Jak wiadomo, warunkiem zarówno szybkiej pracy, jak i wysokiej jakości obróbki (szczególnie precyzyjnego cięcia) jest zastosowanie właściwego osprzętu z odpowiednim mocowaniem. Mamy tutaj na myśli bezpośrednie mocowanie do wrzeciona roboczego maszyny i uniknięcie przez to luzów oraz pośrednictwa wszelkiego rodzaju adapterów. Jak wiadomo, wszelkie luzy i elementy pośredniczące pochłaniają energię wytwarzaną przez elektronarzędzia, zmniejszając tym samym dokładność obróbki i obniżając jej wydajność. Dotychczas stosowane mocowania w oscylacyjnych elektronarzędziach tnąco-szlifujących, co należy zauważyć, nie spełniają warunków sztywnego, praktycznie bezstratnego energetycznie mocowania, a przy tym są często trudne w obsłudze, np. wymagają od operatorów użycia siły czy dodatkowych narzędzi. Kres tym problemom przeciwstawia system mocowania Starlock opracowany przez firmy Bosch i Fein, który usprawnia, ujednolica i standaryzuje montaż akcesoriów w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych.
Zanim opowiemy o tym systemie, kilka słów o samej konstrukcji i zasadzie działania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych. Przypomnijmy, narzędzia te wykorzystują oscylacje osiowe – naprzemienny, obustronny ruch obrotowy o bardzo małym przesunięciu kątowym rzędu 1–3°. Dzięki bardzo dużej częstotliwości jego oscylacji możemy, wykorzystując odpowiednie narzędzia robocze, precyzyjnie ciąć i szlifować.
Mocowanie Starlock zostało specjalnie dostosowane przez inżynierów z firm Bosch i Fein do oscylacji osiowych. Efektem ich prac i testów jest odpowiednio wyprofilowane gniazdo 12-kątne, którym zakończone jest wrzeciono robocze maszyn. Dlatego chwyt akcesoriów nie jest płaski (2D) jak w dotychczas produkowanym osprzęcie, lecz ma dokładnie pasujące do gniazda w elektronarzędziu 12-kątne „wybrzuszenie” (3D). Tak zaprojektowane połączenie tych elementów (chwytu narzędzia z uchwytem maszyny) pozbawione jest luzów. Dzięki temu uzyskano blisko 100-procentowe (czyli praktycznie bezstratne) przenoszenie siły z elektronarzędzia na narzędzia robocze, czego nie można powiedzieć o uchwytach 2D. Dlatego Starlock zwiększa i efektywność pracy, i jej dokładność.
Kolejną ważną cechą Starlocka jest szybki, beznarzędziowy montaż osprzętu, zwany też SDS-em – akcesorium wciska się w 12-gwiazdkowe gniazdo ze szczękami mocującymi w środku, a kliknięcie oznacza jego poprawne zamocowanie. Podczas niego operator nie styka się z ostrzem narzędzia, co zmniejsza ryzyko skaleczenia palców. Wymiana narzędzia sprowadza się do odciągnięcia dźwigni blokującej, po czym osprzęt „wyskakuje” z gniazda – operator podczas demontażu nie musi brać gorących akcesoriów w dłonie i w ten sposób unika poparzenia palców. Firmy Bosch i FEIN zadbały też, żeby osprzęt z mocowaniem Starlock pasował do dotychczas produkowanych przez nie i innych wytwórców elektronarzędzi wyposażanych w mocowanie IOS lub FEIN.
Omawiany system ma trzy wersje rozmiarowe – Starlock, StarlockPlus i StarlockMax – dostosowane optymalnie do elektronarzędzi oscylacyjnych o różnych mocach. Dzięki temu zabezpiecza je przed mocowaniem nieodpowiedniego osprzętu, którego użycie powoduje przeciążenie maszyn. Tym samym zapobiega ich uszkodzeniom i praktycznie wydłuża żywotność. 12-kątne gniazda, co ważne, pozwalają osprzęt z „niższej” grupy Starlock mocować w elektronarzędziach z wyższej. I tak narzędzia z uchwytem Starlock pasują do maszyn wyposażonych w uchwyty StarlockPlus lub StarlockMax, zaś ze StarlockPlus do StarlockMax. Jednakże odwrotna relacja nie zachodzi, a więc narzędzia StarlockMax nie pasują do maszyn z uchwytem StarlockPlus i Starlock, zaś StarlockPlus – do Starlock.
Reasumując, system Starlock, oprócz standaryzacji mocowania osprzętu w wielofunkcyjnych elektronarzędziach oscylacyjnych, to rewolucja w zakresie szybkości i łatwości wymiany akcesoriów oraz jakości i efektywności pracy tego typu maszynami. Ułatwi on także pracę handlowców, gdyż ich oferta osprzętu do takich elektronarzędzi zostanie ujednolicona.
Autor: pins, MarekPudło
super artykuł, dzięki
Dylatację da się zrobić na ok 14mm. Wartość podana w parametrach to wartość do krawędzi rzazu dla tarczy fabrycznej.