Bosch rozpoczyna budowę nowego centrum badawczo-rozwojowego w Renningen (w Niemcy)

Symbolicznym wbiciem łopaty przedstawiciele spółki Robert Bosch GmbH, władz miasta Renningen oraz okręgu Böblingen oficjalnie zainaugurowali budowę nowego ośrodka badawczo-rozwojowego Bosch. Kampus w Renningen będzie ważnym punktem na mapie światowych działań Bosch w dziedzinie badań i rozwoju.

 

 

W ciągu najbliższych dwóch lat na liczącym około 100 hektarów terenie powstanie 14 budynków o całkowitej powierzchni użytkowej równej niemal 110.000 m kw. Koszt budowy kampusu wyniesie około 160 mln euro.

Wiosną 2014 w Renningen powinni rozpocząć pracę pierwsi z około 1200 pracowników, których firma planuje dodatkowo zatrudnić. Placówka będzie prowadzić badania nad nowymi materiałami, metodami i technologiami. Będzie też

projektować nowe systemy i komponenty, a także planować procesy produkcyjne. Dotychczas taką działalnością zajmowały się jednostki organizacyjne w aglomeracji Stuttgartu: Gerlingen-Schillerhöhe, Schwieberdingen i Waiblingen.

Poprzez umożliwienie bliższej współpracy badaczy i konstruktorów wspieramy kreatywność i przyspieszamy przepływ wiedzy do naszych działów branżowych – powiedział dr Klaus Dieterich, dyrektor generalny ds. badań i rozwoju w firmie Bosch. – Centrum badawcze umocni współpracę interdyscyplinarną, a w jego ramach rozwijane będą kompetencje techniczne. Renningen będzie w przyszłości centrum międzynarodowej organizacji naszych placówek badawczych.

Od 2014 roku organizacja placówek badawczych będzie składać się z ośmiu ośrodków połączonych w sieć. – Działalność badawczą prowadzimy także w ramach współpracy z ponad 250 uniwersytetami, instytucjami badawczymi oraz zakładami przemysłowymi – poinformował Dieterich.

Konstruktorzy Bosch oraz ich wynalazki byli wielokrotnie wyróżniani za innowacyjność i technologię m.in. tytułami European Inventor of the Year 2008 (Europejski Wynalazca Roku 2007) czy Deutsche Zukunftspreis 2008 (Niemiecka Nagroda Przyszłości).

Architektura nowo powstającego ośrodka ma sprostać wymaganiom działalności badawczej oraz potrzebom pracowników. – Architektura budynków będzie wspierać efektywność i kreatywność naszych pracowników – powiedział Albrecht Fischer, dyrektor Centralnego działu Budownictwa i Wyposażenia firmy Bosch, odpowiedzialnego za planowanie i realizację całej inwestycji budowlanej. Wzorując się na kampusie uniwersyteckim, zaplanowano budowę 14 budynków, z których 12 powstanie w pierwszym etapie na terenie o powierzchni około 32 hektarów, w północnej części działki. Dwu- lub trzypiętrowe budynki z laboratoriami i warsztatami będą powiązane ze sobą przeszklonymi mostami i transparentnymi łącznikami.

Otwarta architektura i krótkie ciągi komunikacyjne usprawnią komunikację oraz współpracę interdyscyplinarną. W centrum kampusu znajdą się rozległe tereny zielone, a nawet stawy. Flagowym obiektem nowej inwestycji badawczej będzie budynek centralny o wysokości około 60 m. Eksperci wraz z pracownikami Bosch opracowują teraz innowacyjną koncepcję organizacji biura i stanowisk pracy, która ma stworzyć optymalne warunki pracy dla około 1200 osób.

 

W czasie prac projektowych Bosch zwraca szczególną uwagę na ekologiczną konstrukcję oraz wykorzystanie materiałów, sprzętu i wyposażenia zgodnie z zasadami poszanowania energii i zasobów naturalnych. Planowany do wprowadzenia system odzysku ciepła z laboratoriów i warsztatów ma pokryć około 50% całego zapotrzebowania na energię grzewczą. Wykorzystanie do chłodzenia budynków wody deszczowej, gromadzonej w odkrytych stawach i podziemnych cysternach, oraz eksploatacja własnej, membranowej oczyszczalni ścieków umożliwi zaoszczędzenie około 30.000 metrów sześciennych świeżej wody pitnej.

Na zielonych dachach budynków zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne Bosch. Własne produkty i systemy przedsiębiorstwo będzie stosować także do ogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń, kontroli dostępu oraz zabezpieczenia obiektów przed włamaniem i pożarem.

Bosch zamierza ograniczyć do minimum negatywny wpływ, jaki budowa może mieć na okoliczną faunę i florę. Konieczne prace zostaną przeprowadzone z najwyższą ostrożnością, a ich wpływ skompensowano przemyślanymi działaniami proekologicznymi. Przedsiębiorstwo zamierza przeznaczyć na ten cel kilka milionów euro.

Wśród planowanych proekologicznych rozwiązań znajdą się m.in. sanacja jeziora Renninger See, renaturalizacja potoku w Weissach oraz założenie sadów. Dla rzadkich gatunków fauny zamieszkujących północną część działki utworzono już nowe habitaty poza terenem budowy.

 

Badania i rozwój na rzecz technologii bliżej nas

Jednego dnia roboczego Bosch składa średnio 16 wniosków patentowych. Pod tym względem przedsiębiorstwo

znajduje się w światowej czołówce, a w Niemczech zajmuje pierwsze miejsce. W 2012 r. Bosch przeznaczy około 4,6 miliarda euro na rozwój i badania nowych systemów, komponentów, technologii i metod – o 400 milionów euro więcej niż w roku 2011.Około połowa wydatków na działalność badawczo-rozwojową została w 2011 roku skierowana na prace nad produktami przyjaznymi dla środowiska i zasobów naturalnych.  Pod koniec 2012 roku Bosch planuje zatrudniać ponad 43.000 badaczy i konstruktorów w 86 placówkach na całym świecie, czyli o około 4500 więcej niż na początku tego roku.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments