Bosch GST 140 kontra Bosch GST 150 Professional
W ofercie niemieckiego producenta elektronarzędzi znajdziemy dwie ciekawe i bardzo zaawansowane technologicznie wyrzynarki. Choć z wyglądu są podobne, to zaadresowano je do odmiennych grup użytkowników.
Mowa tutaj o wyrzynarkach Bosch GST 140 i GST 150 Professional, które występują w wersji z uchwytem gałkowym (model CE) lub żelazkowym (BCE). Najważniejszą różnicą technologiczną tych dwóch serii maszyn jest zastosowany w modelach GST 140 system Precision Control. Jest to zaawansowane rozwiązanie stabilizujące pracę brzeszczota. Składa się ono ze specjalnej, podwójnej rolki prowadzącej, która w czasie ruchu posuwisto-zwrotnego usztywnia osprzęt i zapobiega
jego odginaniu poprzecznemu w czasie cięć krzywoliniowych i podłużnemu podczas szybkiego cięcia zgrubnego. Przekłada się to na wysoką jakość obróbki materiału rozumianą głównie jako zachowanie prostopadłości brzeszczota do powierzchni cięcia. Rozwiązanie podwójnej rolki prowadzącej pozwoliło zachować o 30% zwiększoną sztywność brzeszczota w stosunku do porzedniego modelu GST 135, który przez wielu stolarzy został uznany za wzór w precyzji cięcia i prowadzenia brzeszczota. Głównie z tego powodu model GST 140 przeznaczony jest dla specjalistów i zaawansowanych stolarzy, którzy zajmują się bardzo precyzyjną obróbką drewna, metalu czy tworzyw sztucznych.Wersja GST 150 z kolei to wyrzynarka ogólnobudowlana, bez systemu Precision Control, której głównym zadaniem jest zapewnienie dużej głębokości cięcia, wysokiej trwałości i odporności na trudne warunki budowlane i odpowiednio dużej mocy pozwalającej na cięcie szerokiego zakresu materiałów. Mimo że to nie precyzja cięcia była priorytetem przy projektowaniu modelu GST 150, to jak na „konia roboczego” przystało, jest to produkt, który spełni oczekiwania szerokiego kręgu rzemieślników ogólnobudowlanych.
Jedną z najmocniejszych stron prezentowanych modeli wyrzynarek Bosch są oczywiście ich układy napędowe. W obu seriach urządzeń zastosowano silniki średniej mocy. W modelu GST 140 działa jednostka 720-watowa, a motor w GST 150 ma 60 W mocy więcej. Oba silniki współpracują z przekładniami wyposażonymi w układy pendulum, czyli regulacje poziomów podcinania (intensywności poruszania się brzeszczotu po elipsie, 4 ustawienia). Obie maszyny mają także zaawansowane układy elektroniczne. Jest więc system Constant Electronic, który utrzymuje obroty silnika na stałym poziomie bez względu na obciążenie. Oznacza to, że niezależnie od grubości materiału wyrzynarka cały czas osiąga maksymalną wydajność cięcia. Prędkości obrotowe (częstotliwości ruchu posuwisto-zwrotnego brzeszczotu) można płynnie regulować za pomocą pokręteł. W modelu GST 140 w zakresie 800-3100 obr./min, a w GST150 – 500-3100 obr./min. Możliwość regulacji prędkości obrotowej to elastyczne dopasowanie parametrów pracy narzędzia do rodzaju obrabianego materiału. Moc zastosowanych silników wpływa na maksymalną grubość cięcia drewna, jaką można wykonać omawianymi narzędziami – dla wyrzynarki GST 140 jest to 140 mm, zaś dla GST 150 – 150 mm.
Bardzo ciekawie przedstawiają się konstrukcje stóp ślizgowych. W obu maszynach wykonane są one ze stopu magnezu. Charakteryzują się bardzo wysoką sztywnością oraz dużą trwałością, co znakomicie poprawia precyzję cięcia, ale także ma wpływ na znaczne obniżenie poziomu wibracji w czasie cięcia. Dodatkowo na ich spodach wprowadzono plastikowe (GST 140) lub metalowe (GST 150) wstawki, które mają chronić obrabiany element przed ewentualnym uszkodzeniem. Stopy mają mechanizmy cięcia skośnego, które pozwalają przechylać wyrzynarkę w zakresie 0-45º. Zmiana kąta nachylenia odbywa się beznarzędziowo. Warto w tym miejscu nadmienić, że stopy wyrzynarek przystosowane są do podłączenia wielofunkcyjnego adaptera z funkcjami prowadnicy równoległej, adaptera do szyny prowadzącej FSN oraz cyrkla do cięć po obwodzie. Istnieje też oczywiście możliwość podłączenia odkurzacza do odsysania wiórów (w modelu GST 140 króciec jest obrotowy, co daje możliwość przeniesienia węża odkurzacza na wygodniejszą dla nas stronę).
Wyrzynarki Bosch GST 140 i GST 150 Professional to wzory pod względem wykonania i ergonomii pracy. Chociażby systemy mocowania brzeszczotu – to półautomatyczne SDS. Oznacza to, że do montażu osprzętu w gnieździe trzeba użyć dwóch rąk, natomiast demontaż ogranicza się do przesunięcia dźwigni blokującej, po czym brzeszczot sam wyskakuje z uchwytu. Rozwiązanie to zapobiega poparzeniu dłoni, co może się zdarzyć w trakcie tradycyjnej wymiany osprzętu po dłuższym cięciu.
Wysoką dokładność pracy wyrzynarkami Bosch osiągnięto dzięki zastosowaniu funkcji nadmuchu. W modelu GST 140 znajdziemy również dwie diody LED poprawiające widoczność linii cięcia i kulowe połączenie przewodu zasilającego z obudową, które zapobiega wyłamywaniu się kabli.
Maszyny spełniają wszystkie wymagania bezpieczeństwa normy IEC/EN 60745-1. W obu wersjach konstrukcyjnych (CE i BCE) wszystkie elementy chwytne pokryte są antypoślizgową wykładziną. Włączniki główne umieszczono w wygodnych do obsługi miejscach – z boku obudowy lub pod palcem wskazującym. Wyrzynarki GST 150 są dostarczane na rynek w standardowych walizkach narzędziowych, natomiast modele GST 140 oferowane sa w systemowych walizkach L-BOXX.
Reasumując, Boschem GST 140 możemy pracować dokładniej, a to głównie za sprawą systemu Precision Control, dzięki któremu bok materiału po przecięciu jest prostopadły do jego powierzchni. Takiej dokładności nie osiągniemy Boschem GST 150, ale za to maszyną tą będziemy mogli pracować wydajniej, ma ona bowiem nieco większą moc. Bosch GST 140 to więc wyrzynarka dla fachowców wykonujących przeważnie bardzo dokładne prace, a GST 150 – dla tych, dla których priorytetem jest duża wydajność i szybkość obróbki, a jej jakość stanowi ważny, ale nieco mniej istotny element.
Dane techniczne wyrzynarek Bosch GST 140/150 Professional
Model | GST 140 | GST 150 |
Moc (W) | 720 | 780 |
Częstotliwość skoków (min-1) | 800-2800 | 500-3100 |
Skok brzeszczotu (mm) | 26 | 26 |
Maks. głębokość cięcia drewna/aluminium/stal (mm) | 140/20/10 | 150/20/10 |
Waga (kg) | 2,2-2,3 |
|