Bosch GKS 55 GCE kontra GKT 55 GCE

Tylko jedna litera różni nazwy dwóch modeli pilarek tarczowych Bosch. Różnice techniczne pomiędzy obu niemieckimi maszynami są jednak duże.

 

 

Bosch GKS 55 GCE i GKT 55 GCE to pilarki do drewna. Pierwsza to klasyczna i najbardziej popularna pilarka przeznaczona do wykonywania cięć wszelkiego rodzaju materiałów drewnianych i drewnopodobnych. Drugi model to z kolei narzędzie z funkcją zagłębiania piły tarczowej, czyli inaczej mówiąc, zagłębiarka. Wspomniana funkcja stanowi główną użytkową różnicę pomiędzy tymi maszynami.
W przypadku modelu GKT 55 GCE ważne jest to,

że stopa robocza i cały mechanizm regulacji parametrów cięcia pozwalają testowaną maszynę ustawić z milimetrową precyzją. Podstawowy sposób pracy pilarką polega także na zastosowaniu szyny prowadzącej do wykonywania bardzo dokładnych cięć, co w przypadku zwykłych ręcznych pilarek było do tej pory rzadko spotykane. Poziom zagłębienia ostrza zmienia się za pomocą śruby zaciskowej i milimetrowej podziałki. Wskaźnik na podziałce można także bardzo łatwo przestawić, aby pokazywał rzeczywistą głębokość cięcia, gdy maszyna porusza się bezpośrednio po powierzchni materiału lub z uwzględnieniem grubości prowadnicy. Użytkownik nie musi więc podczas korzystania z szyny prowadzącej pamiętać o dodawaniu lub odejmowaniu jej grubości, aby prawidłowo obliczyć głębokość cięcia. Podobnie rzecz się ma w przypadku zmiany kąta pochylenia tarczy. Cięcia skośne mogą być realizowane w zakresie od -1 do +47°, a przy wyborze właściwej wartości pomocna będzie czytelna podziałka kątowa. W mechanizmie ustawiania pochylenia tarczy istotne jest, że oś obrotu została tak dobrana, by podczas pracy z szyną prowadzącą tarcza pilarska nie uszkadziła elementów szyny, nie jest więc konieczne korzystanie z dodatkowych adapterów.
W modelu Bosch GKS 55 GCE Professional znajdziemy klasyczne rozwiązanie stopy prowadzącej. Wyposażona jest ona w regulację głębokości cięcia (bez możliwości zagłębiania), kąta prowadzenia tarczy (0-45°) i przystosowano ją do używania prowadnic równoległych i szyn prowadzących podnoszących dokładność cięcia prostoliniowego.
Stopy obu pilarek przygotowane są do współpracy z zupełnie nową linią szyn prowadzących Bosch FSN Professional. Ogromną zaletą jest jednak to, że odpowiednie ukształtowanie stopy prowadzącej w pilarkach Bosch daje możliwość bezpośredniego korzystania z szyn prowadzących także innych producentów: Mafella, Festoola, Protoola, Makity czy Metabo. Dzięki temu, nawet jeśli dotąd użytkownik używał innych systemów osprzętowych, nadal z powodzeniem wykorzysta nowe elektronarzędzie marki Bosch i to bez zbędnych adapterów. Luzy między rowkami stopy a prowadnicami szyn eliminuje się za pomocą dwóch pokręteł. Dzięki temu uzyskujemy dokładnie prostoliniowe prowadzenie maszyn, a zatem i bardzo dokładne cięcia.
W obu maszynach bardzo ciekawie prezentują się rozwiązania układów napędowych. Chodzi tutaj oczywiście głównie o silniki. W obu modelach pilarek pracują wydajne i nowoczesne jednostki napędowe o mocach 1350 (GKS) i 1400 W (GKT). Napędzają one tarcze o średnicach odpowiednio 160 i 165 mm. Praca silników jest wspomagana przez elektronikę. Najważniejszym jej elementem jest układ Constant Electronic. Zapewnia on jednostkom napędowym pełną wydajność pracy bez względu na obciążenie pilarki. Z kolei pokrętła do regulacji prędkości obrotowej w zakresie 2100-5100 (GKS) i 3600-6250 min-1 (GKT) pozwalają optymalnie dobrać ten parametr do rodzaju piły i obrabianego materiału. Silniki chronione są elektronicznymi układami zapobiegającymi przeciążeniom i przegrzaniom.
Obie pilarki Bosch dbają o bezpieczeństwo użytkowników. W zagłębiarce praktycznie cała tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną. W klasycznym modelu większość tarczy jest schowana pod obudową. Osłony w obu pilarkach Bosch są nie tylko elementami zwiększającymi bezpieczeństwo pracy, ale stanowią składową układu odsysania wiórów. Podłączony do króćca umieszczonego z tyłu osłony odkurzacz powinien odessać nawet 90% wiórów i pyłu powstających podczas cięcia. Pilarkami Bosch GKS 55 GCE i GKT 55 GCE można z powodzeniem ciąć w pomieszczeniach, które wymagają
utrzymania wysokiego poziomu higieny.
Pilarki Bosch są również bardzo wygodne w codziennej obsłudze. W klasycznym modelu GKS w poręcznym i świetnie leżącym w dłoni uchwycie głównym zintegrowano włącznik zasilania z dodatkowym przyciskiem bezpieczeństwa. Z kolei w zagłębiarce GKT mamy pod palcem wskazującym włącznik zasilania, u góry pod kciukiem przycisk do zwolnienia blokady i zagłębienia tarczy w ciętym materiale.
Reasumując, GKS 55 GCE i GKT 55 GCE to co prawda dwie zbliżone konstrukcje klasycznych ręcznych pilarek tarczowych, ale jednak nieco odmienne profile zastosowań. GKS bowiem przeznaczona jest do szybkiej i wydajnej pracy, którą można dodatkowo wspomóc w cięciu prostoliniowym szyną prowadzącą, a GKT – to model przeznaczony głównie do prac z szyną, cięć wgłębnych także w środku ciętego materiału, gdzie precyzja cięć, jakość obróbki i prostota regulacji mają podstawowe znaczenie. Bosch do obu narzędzi oferuje także bardzo bogatą paletę wyspecjalizowanych tarcz pilarskich do różnych materiałów, które znakomicie wspomagają efekty pracy profesjonalnych użytkowników.

Dane techniczne pilarek do drewna Bosch GKS 55 GCE i GKT 55 GCE

Model

GKS 55

GKT 55

Moc (W)

1350

1400

Obroty (min-1)

2100-5100

3600-6250

Głębokość cięcia 90°/45° (mm)

55/38

57/42

Średnica piły tarczowej (mm)

160

165

Waga (kg)

3,9

4,7

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments