Błyskawiczne mieszanie 50 kg zaprawy cementowej. Test mieszarki Collomix Xo 33 Duo

Mieszarki 2-wrzecionowe, czyli napędzające dwa mieszadła, to maszyny rzadko spotykane na rynku elektronarzędzi. Ich produkcja jest niewątpliwą specjalizacją niemieckiej firmy Collomix, która oferuje obecnie dwa modele tych urządzeń: Xo 33 Duo i Xo 55 Duo. Do redakcyjnego warsztatu na testy trafił pierwszy z nich.

Collomix Xo 33 Duo to nowość w ofercie niemieckiego producenta. Tak jak wszystkie jego mieszarki stanowi wzór solidności wykonania i wysokiej jakości. Elementy składowe maszyny są zaprojektowane i wykonane przez firmę Collomix z uwzględnieniem dużych obciążeń występujących podczas pracy tego typu elektronarzędziami, które muszą być wytworzone z wysokiej jakości komponentów w starannie prowadzonym procesie

produkcji. Oprócz bardzo solidnych rozwiązań mechanicznych Collomix nie zapomniał o przygotowaniu sprzętu do pracy w trudnych warunkach placów budów. Np. obudowę maszyny wykonano z odpornego na uszkodzenia mechaniczne tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Jest ona 2-warstwowa i pozostaje szczelna nawet w przypadku uszkodzenia mechanicznego zewnętrznej skorupy. Masywny stalowy profil uchwytu wolantowego został tak wyprofilowany, żeby zabezpieczał sprzęt przed obtarciami i uszkodzeniami po odłożeniu go na bok po pracy.

Collomix Xo 33 Duo oferuje najwyższy poziom ergonomii pracy. Każda sztuka tego sprzętu przed opuszczeniem fabryki jest testowana pod względem emisji hałasu oraz wibracji i spełnia najbardziej rygorystyczne normy europejskie, co wyróżnia maszyny Collomixa wśród produktów konkurencji. Producent jest w 100% pewien, że oddaje użytkownikowi maszynę sprawdzoną, bezpieczną i sprawną.

Silnik w testowanej mieszarce ma moc nominalną 1150 W. Generuje przez przekładnię 500 obr./min (obroty pod obciążeniem nominalnym – 370/min). Collomix Xo 33 Duo wyposażony jest w 1-biegową przekładnię 2-wrzecionową. Prędkość wirowania mieszadeł reguluje się płynnie przyciskiem spustowym. Za ich wielkość odpowiada więc elektronika. Włącznik główny ma blokadę przypadkowego uruchomienia. Dlatego, żeby uruchomić sprzęt, trzeba najpierw zwolnić blokadę spustu. To bardzo ważny aspekt bezpieczeństwa pracy mieszarkami Collomixa – producent przewidział i zabezpieczył użytkownika przed niekontrolowanym uruchomieniem maszyny podczas podnoszenia mieszarki z ziemi czy przenoszenia na inne miejsce pracy.

Xo 33 Duo jest zaprojektowany do wymieszania w jednej operacji do 50 l substancji. Zaleca się go stosować do przygotowywania mieszanek wielokomponentowych, ze zbrojeniem rozproszonym, barwionych w masie, trudnych do wymieszania, wymagających najwyższej dokładności i powtarzalności mieszania.
W mieszarce zastosowano system szybkiego mocowania HEXAFIX, który umożliwia beznarzędziowy montaż mieszadeł. W przypadku testowanej mieszarki składa się z dwóch 6-kątnych uchwytów (zielonego i czerwonego). Mocowanie osprzętu polega na odciągnięciu pierścienia i wsunięciu uchwytów mieszadeł w gniazda 6-kątne. System HEXAFIX oferuje użytkownikom nie tylko szybką i łatwą wymianę osprzętu, ale także bezluzowe mocowanie mieszadeł, które eliminuje wibracje. Jak wiadomo, powoduje je niepożądany ruch mieszadeł w uchwycie maszyny, który przyspiesza także zużycie uchwytu. W celu łatwego i szybkiego wsuwania mieszadeł w gniazda uchwytu HEXAFIX należy ich końcówki nasmarować.

Ponieważ mieszadła są „prawe” i „lewe”, bardzo ważne jest, aby były zamontowane w odpowiadających im uchwytach. W tym celu na osprzęcie i uchwytach HEXAFIX wykonano odpowiednie oznaczenia kierunku obrotów; dodatkowo sam kolor mieszadeł ułatwia ich rozpoznanie. Niemiecki producent dopuszcza odwrotne mocowanie mieszadeł w przypadku pracy z materiałami o małej gęstości, np. z farbami. W takim wypadku są one mieszane od góry do dołu. Należy pamiętać, że odwrotne zainstalowanie mieszadeł powoduje większe obciążenia dla napędu i powinno się je stosować do mas o mniejszej gęstości lub lepkości bądź zmniejszyć ilość jednorazowego zasypu.

Z punktu widzenia praktycznego mieszarka 2-wrzecionowa, czyli do mieszania wykorzystująca dwa mieszadła, swoje zalety pokazuje w wypadku, kiedy mamy do zrobienia co najmniej 20 l zaprawy czy kleju. Jest oczywiste dla każdego, że dwa przeciwbieżnie obracające się mieszadła są znacznie efektywniejsze od jednego, a do tego powodują przecieranie się mieszanych substancji, przyspieszając i podnosząc skuteczność

procesu mieszania. Jednakże mniejsze ilości materiału wygodniej będzie nam wymieszać mieszarkami 1-wrzecionowymi (czyli z jednym mieszadłem), o mniejszych wymiarach i masie. Mieszarki 2-wrzecionowe mają jeszcze jedną ważną zaletę wynikającą z przeciwbieżnych obrotów mieszadeł – praca nimi jest bezwysiłkowa i bardzo wygodna. Ich momenty obrotowe bowiem znoszą się i maszyny nie szarpią rąk użytkowników w kierunku przeciwnym do obrotów mieszadła. Dlatego prowadzi się je lekko i nie odczuwa się przy tym dużej mocy silnika.

Podczas redakcyjnych testów mieszarka Collomix Xo 33 Duo pokazała swoją dużą skuteczność. Wymieszanie 40 kg zaprawy murarskiej trwało zaledwie 71,32 s i było zadaniem dziecinnie łatwym i niewymagającym od operatora jakiegokolwiek wysiłku. Jeśli więc nie chcemy na budowie tracić czasu oraz sił i operacje przygotowania zapraw, klejów czy farb wykonywać błyskawicznie, to Collomix Xo 33 Duo jest – naszym zdaniem – rozwiązaniem, które umożliwia taką pracę.

Dane techniczne mieszarki Collomix Xo 33 Duo

Moc nominalna

1150 W

Obroty na biegu jałowym/pod obciążeniem nominalnym

500/370 min-1

Mocowanie mieszadła

HEXAFIX

Maks. objętość mieszanej substancji

50 l

Waga

6,3 kg

Mieszadła na wyposażeniu standardowym

2 x MKD 120 HF

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments