BITY, NASADKI I ADAPTERY MAKITA IMPACT GOLD

Makita trzy lata temu opracowała specjalne wytrzymałe końcówki, nasadki i adaptery Impact GOLD przeznaczone szczególnie do wkręcania udarowego. W tym roku zwiększyła ofertę o nowe praktyczne akcesoria i ich zestawy.

 

Czym bity Makita Impact GOLD różnią się od standardowych końcówek do wkręcania? Głównie elastyczno-sprężystą strefą skrętną (torsion zone), która amortyzuje duże impulsowe momenty skrętne aplikowane przez klucz lub wkrętarkę udarową. Dokładniej mówiąc, bit na odcinku elastyczno-sprężystej strefy skręca osiowo się podczas skokowego zwiększenia momentu obrotowego, które ma miejsce w ostatniej fazie wkręcania twardego. Gdy działanie dużego momentu ustaje, tak jak sprężyna końcówka powraca do swojego pierwotnego kształtu i rozprasza energię kinetyczną pochodzącą

od wkrętarki czy klucza udarowego. W przypadku braku takiej strefy dochodzi do pękania lub kruszenia się bitów, gdyż kumuluje się w nich energia kinetyczna. Strefa elastyczno-sprężysta eliminuje więc pękanie lub kruszenie się bitów podczas wkręcania udarowego i znacznie wydłuża ich żywotność. Makita oferuje dwa podstawowe rodzaje bitów Impact GOLD: TORSION oraz ENDURO. TORSION są 10 razy trwalsze od bitów standardowych, zaś ENDURO – 15 razy. Są dostępne w różnych rozmiarach i systemach jako: Philips, Pozidriv i Torx. Narzędzia te mają długość 25, 30 lub 50 mm. Są wśród nich końcówki 2-stronne o długościach 65, 90 i 150 mm. Mogą być wykorzystywane do montażu elementów metalowych (wkręcanie twarde) oraz drewnianych (wkręcanie miękkie).

Makita_pneum_04

Do stosowania bitów krótkich we wkrętarkach i kluczach udarowych Makita zaproponowała dwa specjalne adaptery IMPACT GOLD: (1) tuleję chwytowo-skrętną oraz (2) magnetyczną tuleję chwytowo-skrętną ULTRA-MAG. Adapter ULTRA-MAG utrzymuje na końcówce spore wkręty śruby, pozwalając przenosić oraz mocować je w miejscach trudno dostępnych. W przypadku zastosowania któregoś z adapterów IMPACT GOLD razem z bitami IMPACT GOLD uzyskujemy 15-krotne zwiększenie żywotności tych końcówek. Zaś w wypadku użycia standardowego adapteru z bitem IMPACT GOLD – 10-krotne. Gdy zastosujemy standardowy bit z adapterem IMPACT GOLD, to jego żywotność zwiększymy 2-krotnie.

ACC_2016_rozdz-02_wkrecanie_13-07-2016-4

Dla fachowców, którzy w swojej pracy posługują się nasadkami, Makita przygotowała specjalny adapter przegubowy ze strefą elastyczno-sprężystą, który umożliwia stosowanie we wkrętarkach udarowych nasadek z gniazdowym uchwytem kwadratowym 3/8” i 1/2”. Dzięki odpowiedniej geometrii zabieraka adaptera nasadkami możemy wkręcać pod kątem do 15°. Pozwala to na mocowanie śrub znajdujących się 1–2 mm od ścianek montowanych elementów. Warto tu wspomnieć, że w skład systemu narzędzi do wkręcania Makita IMPACT GOLD wchodzą jeszcze specjalne nasadki ze strefą skrętną przeznaczone do mocowania śrub i nakrętek. Wyposażono je w sprężynę, która pozwala przytrzymywać sześciokątne łby śrub i nakrętki.

ACC_2016_rozdz-02_wkrecanie_13-07-2016-2

Są też nasadki IMPACT GOLD z wymiennym uchwytem odznaczające się w porównaniu ze standardowymi nasadkami żywotnością zwiększoną 20-krotnie. Na końcu warto wspomnieć o magnetyzerze do końcówek wkrętakowych IMPACT GOLD, który pozwala je mocno namagnesować i dzięki temu ułatwia montaż wkrętów w miejscach trudno dostępnych.

ACC_2016_rozdz-02_okwkrecanie_13-07-2016-4

Do produkcji końcówek, nasadek i adapterów Makita IMPACT GOLD zaprzęgnięto najnowsze technologie, eliminujące pracę człowieka z procesu wytwarzania. Dzięki temu i dokładnej kontroli jakości na każdym etapie produkcji narzędziom Makita IMPACT GOLD zapewniono wysoką jakość. W japońskiej fabryce wytwarzanie prezentowanych narzędzi rozpoczyna się od kontroli jakości używanych surowców i komponentów, prętów i drutu stalowego. W produkcji wykorzystywane są wieloczynnościowe maszyny sterowane numerycznie (CNC). Gdy kawałkom prętów lub drutów zostanie na nich nadany kształt bitów, przychodzi kolej na obróbkę cieplną, a więc na hartowanie i odpuszczanie. Operacje

te wykonywane są w specjalnych piecach z automatycznymi podajnikami. Efekty obróbki cieplnej sprawdzane są przy użyciu specjalnych przyrządów, którymi bada się twardość oraz elastyczność bitów i grotów. Następną operacją jest sprawdzanie centryczności narzędzi oraz jej korekcja. Po tym bity zostają poddane obróbce powierzchniowej w specjalnych bębnach z materiałem ściernym. Ostatnią operacją jest galwaniczne pokrywanie końcówek powłoką zwiększającą odporność na ścieranie. W tym miejscu kończy się proces produkcyjny bitów. Oczywiście, są one jeszcze pakowane, składowane w magazynie wyrobów gotowych i dostarczane na rynek.

Makita_pneum_11

Reasumując, Makita zaproponowała końcówki, nasadki i adaptery IMPACT GOLD, które cechuje wysoka wytrzymałość mechaniczna. Dlatego mogą być stosowane we wkrętarkach i kluczach udarowych. Taki efekt japońska firma uzyskała dzięki zastosowaniu w tych narzędziach innowacyjnej strefy elastyczno-sprężystej i zoptymalizowanych geometrii elementów roboczych, jak też dzięki wykorzystaniu do ich produkcji najnowocześniejszych technologii. Bity, nasadki i adaptery IMPACT GOLD dostępne są pojedynczo oraz w różnych zestawach i opakowaniach, w tym w umożliwiających ich przechowywanie, transport i ręczne stosowanie. Ostatnio ich ofertę Makita rozszerzyła i zaproponowała użytkownikom wkrętarek i kluczy udarowych zestawy bitów w pudełku z magnetyzerem (np. B-52912), nasadki do tzw. wkrętów farmerskich (np. B-40266), magnetyzer zakładany na bity o długości powyżej 30 mm (B-42422), zestawy bitów dwustronnych w opakowaniach po 3 oraz 5 sztuk (np. B-42472), jak też duży zestaw 38-sztukowy bitów i nasadek z magnetyzerem (B-54536) oraz dwustronne bity o długościach 65, 90 oraz 150 mm.

Makita_pneum_02

 

Makita_pneum_03

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments