Bezpyłowe szlifowanie dyskami ściernymi 3M

Bezpyłowe szlifowanie to obecnie podstawowy standard w obróbce powierzchniowej. Obniża ryzyko chorób zawodowych i pozytywnie wpływa na jakość pracy.

Korzyści z bezpyłowego szlifowania

Podczas obróbki szlifierskiej powstaje duża ilość pyłu negatywnie oddziałującego na organizm ludzki. Niektóre jego rodzaje, ja wiadomo, wywołują nowotwory oraz pylicę. Dlatego pył eliminuje się ze środowiska pracy, używając do tego różnego rodzaju systemów odsysających jego drobiny. Korzyści z ich zastosowania są wielorakie. Po pierwsze, zalicza się do nich znaczne obniżenie ryzyka powstawania groźnych chorób nowotworowych i zawodowych. Po drugie – większą wygodę w pracy oraz lepszą widoczność powierzchni szlifowanej, co ułatwia uzyskanie bardzo dobrych rezultatów obróbczych.

Po trzecie, dzięki temu znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości miejsce pracy, a także wykorzystywany w nim sprzętu. Po czwarte, usuwanie pyłu redukuje do minimum negatywne oddziaływanie jego drobin na maszyny, w tym szczególnie na szlifierki mimośrodowe, szlifierki oscylacyjne itp., co oznacza dłuższą ich eksploatację. Po piąte, usuwanie pyłu metodą podciśnieniową, czyli z zastosowaniem odkurzacza przemysłowego, wywołuje efekt chłodzenia powierzchni szlifowanej, który obniża ryzyko jej przypaleń i ma pozytywny wpływ na jakość pracy. Po szóste, odsysanie pyłu podczas szlifowania znacznie wydłuża żywotność materiałów ściernych, przeciwdziałając zapychaniu się ich powierzchni czynnej.

Skuteczne usuwanie pyłu podczas szlifowania

Jak wiadomo, skuteczne i bezpieczne zdrowotnie usuwanie pyłu wymaga spełnienia wielu warunków technologicznych, w tym użycia odpowiedniego sprzętu i akcesoriów. W przypadku szlifierek ręcznych o napędzie elektrycznym lub pneumatycznym, np. oscylacyjnych czy mimośrodowych, efektywne usuwanie pyłu umożliwia ich współpraca z odkurzaczami przemysłowymi. Jednakże oba rodzaje urządzeń wymagają zoptymalizowanej konfiguracji, aby zapewniały wysoką skuteczność usuwania pyłu. Przykładem zestawu sprzętowego, którym możemy odessać 97% pyłu podczas szlifowania, jest pneumatyczna szlifierka mimośrodowa 3M Xtract™ ze ściernymi dyskami siatkowymi 3M Xtract™ połączona wężem odsysającym z przenośnym odciągiem pyłu 3M Xtract™. W szlifierce zastosowano perfekcyjnie wyważony silnik pneumatyczny o mocy 209 W. Współpracuje on z przekładnią mimośrodową o skoku 5 mm i za jej pośrednictwem napędza talerz szlifierski o średnicy 125 mm. Szlifierka mimośrodowa 3M Xtract™ wyposażona jest w 3-stopniową regulację jego obrotów, co pozwala optymalnie dobrać je do operacji szlifierskiej i obrabianego materiału. Urządzenie jest kompaktowe i ergonomiczne, posiada m.in. wytrzymałą obudowę aluminiową o niskiej masie oraz wygodny, miękki uchwyt. Omawiana szlifierka mimośrodowa 3M Xtract™ jest klasy profesjonalnej przemysłowej, czy przystosowano ją do wielogodzinnej, nieprzerwanej pracy w zakładach przemysłowych. Co ważne, w ramach rozwiązania 3M Xtract™ Sanding Solution może ona współpracować nie tylko z przenośnym odkurzaczem przemysłowym 3M Xtract™, ale także z eksploatowanymi centralnymi systemami odpylania. W tym celu wyposażono ją w tylne gwintowane mocowanie, które umożliwia łatwe i bezpieczne podłączanie/odłączanie węża podciśnieniowego z gwintem zewnętrznym 1”.

Drugi element zestawu 3M to wspomniany odkurzacz przemysłowy 3M Xtract™. Wyposażony jest w 2 filtry HEPA oraz w wydajny napęd złożony z silnika elektrycznego i turbiny, wytwarzający podciśnienie powietrza o wielkości 25,5 kPa i jego przepływ wynoszący 74 l/min. W odkurzaczu zastosowano układ automatycznego oczyszczania filtra, który przeciwdziała jego zatykaniu się powodującemu obniżanie efektywności odsysania pyłu. Urządzenie ma elektroniczną regulację wielkości podciśnienia i przepływu powietrza oraz automatykę uruchamiania i wyłączania za pośrednictwem podłączonych do niego elektronarzędzi lub narzędzi pneumatycznych, w tym oczywiście szlifierek mimośrodowych. Do sterowania omawianym sprzętem służy intuicyjny w obsłudze panel. Odkurzacz przemysłowy 3M Xtract™ wyposażony jest w 35-litrowy zbiornik na odpady i specjalne worki filtracyjne na pył 3M™ Clean Sanding. Jest solidnej konstrukcji i odznacza się cichą pracą (69 dB(A)). Bardzo ważnym elementem zestawu, który w sposób istotny warunkuje skuteczność odsysania pyłu, są dyski ścierne 3M umożliwiające efektywne usuwanie pyłu ze szlifowanej powierzchni. Przy

tym osiągnięcie największej skuteczności odsysania umożliwiają siatkowe dyski ścierne 3M Xtract™ Cubitron™ II 710W oraz 310W.

Siatkowe dyski ścierne o najwyższej skuteczności usuwania pyłu

Jak łatwo zauważyć, najskuteczniejsze usuwanie pyłu umożliwiają dyski siatkowe. Pod tym względem najlepiej na rynku wypada dysk ścierny 3M Xtract™ 310W z linii „Advanced”, który umożliwia uzyskanie efektywności odsysania pyłu wynoszącej nawet 99%. Narzędzie to jest ogólnego przeznaczenia. Można więc wykonać nim szlifowanie drewna, stali, w tym nierdzewnej, powierzchni malowanych farbami czy lakierami, kompozytów itd. Może być użyte zarówno w lekkim szlifowaniu zgrubnym, szlifowaniu międzyoperacyjnym oraz wykończeniowym. Zastosowano w nim równomiernie rozmieszczony nasyp z ceramicznego ziarna ściernego o gradacji od 80+ do 320+, jak też mocowanie na rzepy Hookit™.

Nieco mniej skuteczny pod względem usuwania pyłu (efektywność – 97%) jest siatkowy dysk ścierny 3M Xtract™ Cubitron™ II 710 W. Jego nasyp ścierny wykonany jest z mieszanki profilowanego ceramicznego ziarna Cubitron II i tlenku glinu (elektrokorundu), które jest odpowiednio pozycjonowane do kierunku powierzchni obrabianej. Dzięki temu dysk ścierny 3M Xtract™ Cubitron™ II 710 W odznacza się bardzo dobrymi właściwościami ściernymi i umożliwia uzyskanie najwyższej wydajności szlifowania. Narzędzie przeznaczone jest do obróbki różnych gatunków stali, w tym stopowych i nierdzewnych.

Należy tu zauważyć, że jego nasyp nie jest równomiernie rozłożony, lecz tworzy charakterystyczny wzór, który składa się z falistych linii połączonych ułożonymi do ich osi pod kątem 90° prostymi odcinkami. Dzięki temu dysk ścierny 3M Xtract™ Cubitron™ II 710 W podczas szlifowania nie wymaga dużego docisku, co znacznie ułatwia nim pracę. Mocuje się go do talerza szlifierskiego na rzepy Hookit™. Narzędzie dostępne jest w granulacjach od 80+ do 320+ i może być użyte w lekkim szlifowaniu zgrubnym, szlifowaniu międzyoperacyjnym lub wykończeniowym. Dysk ścierny 3M Xtract™ Cubitron™ II 710 W, jak łatwo zauważyć, łączy w sobie bardzo dużą efektywność pracy z wysoką skutecznością usuwania pyłu. Dlatego jest unikalnym na rynku narzędziem dającym wielorakie korzyści praktyczne.

Dyski perforowane wykonane na bazie podkładów z papierów, płócien i folii

Drugim rozwiązaniem umożliwiającym odsysanie pyłu podczas szlifowania szlifierką mimośrodową jest perforacja dysków ściernych wykonanych na bazie materiałów nieprzepuszczalnych (czyli z papierów, płócien i folii), zgodnie ze standaryzowanymi wzorami, które różnią się liczbą otworów i ich ułożeniem. Jak wiadomo, dla skuteczności odsysania kluczowe jest odpowiednie rozłożenie otworów i ich odpowiednio duża liczba. Dlatego standaryzowane wzory stosowane przeważnie w dyskach przeznaczonych dla szlifierek mimośrodowych czy oscylacyjnych zastępowane są przez unikalne, optymalizowane wzory własne producentów materiałów ściernych. Przykładem takiego zoptymalizowanego wzoru jest układ Multihole 3M Xtract™. Umożliwia on znacznie efektywniejsze usuwanie pyłu niż np. krążki ścierne z 9 standaryzowanymi otworami. Układ ten znaleźć można np. w dyskach foliowych 3M 360L i 3M Cubitron™ II 775L oraz papierowych 3M 236U. Narzędziami tymi można więc z powodzeniem wykonać bezpyłowe szlifowanie wielu różnych materiałów z użyciem szlifierek mimośrodowych 3M.

Dyski ścierne 3M Cubitron™ II 775L i 3M 360L, jak już wspomniano, mają podkład foliowy o grubości do

3 mm, który umożliwia uzyskanie wysokiej dokładności szlifowania. W krążkach ściernych 775L zastosowano nasyp pełny z ostrego i precyzyjnie ukształtowanego ziarna ceramicznego Cubitron™ II. Narzędzia te są dostępne granulacjach od 80+ do 400+. Z kolei w dyskach ściernych 360L jest nasyp otwarty, odporny na zapychanie, wykonany z ziarna ceramicznego o gradacji od P220 do P1000. Dlatego narzędzia te polecane są do takich operacji, jak szlifowanie drewna miękkiego, farb, szpachli. Oba dyski przeznaczone są do szlifowania międzyoperacyjnego oraz wykończeniowego aluminium, farb, lakierów, podkładów, żelkotu, drewna, w tym twardych jego gatunków. Dyski ścierne 3M Cubitron™ II 775L i 3M 360L do talerzy szlifierskich mocuje się na rzepy Hookit™. Omawiane krążki dostępne są w średnicach 50, 76, 115, 125 i 150 mm.
Z kolei ogólnego przeznaczenia dysk ścierny 3M 236U ma podkład papierowy, otwarty nasyp z tlenku glinu, odporną na zaszlichcanie powłokę i mocowanie rzepowe Hookit™. Nie zatyka się podczas szlifowania i odznacza się wydłużoną żywotnością oraz zwiększoną wydajnością pracy. Umożliwia więc nie tylko efektywne szlifowanie drewna, ale także szpachli oraz powierzchni lakierowanych lub malowanych. Dostępny jest w granulacjach od P80 do P500. Może być więc stosowany w lekkim szlifowaniu zgrubnym, szlifowaniu międzyoperacyjnym oraz wykończeniowym.

Omówione dyski siatkowe i perforowane 3M, szlifierka mimośrodowa i odkurzacz przemysłowy 3M Xtract™ należą do narzędzi, które umożliwiają bezpyłowe szlifowanie i uzyskanie dużej wydajności pracy. Zaś ich stosowanie w codziennej pracy wiąże się z wielorakimi korzyściami technologicznymi i ekonomicznymi.

Sprzęt 3M do bezpyłowego szlifowania:
dyski ścierne, szlifierki i odkurzacze 3M Xtract™,
można zamawiać w firmie REDO

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments