BEZPYŁOWE I NIEMĘCZĄCE SZLIFOWANIE. AKUMULATOROWA, KOMPAKTOWA SZLIFIERKA MIMOŚRODOWA METABO SXA 18 LTX 125 BL

Akumulatorowa szlifierka mimośrodowa Metabo SXA 18 LTX 125 BL to w pełni mobilne, kompaktowe urządzenie, które umożliwia uzyskanie doskonałych jakościowych rezultatów w pracy. Zaś zastosowanie w jej napędzie silnika bezszczotkowego to gwarancja wysokiej efektywności szlifowania i długiego czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora.

Efektywny bezszczotkowy napęd

W akumulatorowej szlifierce mimośrodowej Metabo SXA 18 LTX 125 BL o napięciu zasilania 18 V zastosowano bezszczotkowy silnik odznaczający się wysoką sprawnością i efektywnością pracy oraz elektronikę sterującą. Jej funkcjami są m.in. ochrona antyprzeciążeniowa urządzenia, jak też

łagodny rozruch oraz płynna regulacja obrotów i częstotliwości oscylacji talerza szlifierskiego. Użytkownik ma do dyspozycji 4000-10000 obr./min i 8000-20000 oscylacji/min. Pokrętło regulacyjne, którym ustawiamy szybkość pracy, znajduje się na w tylnej części obudowy i sąsiaduje z mocowaniem akumulatora. Omawiane elektronarzędzie to szlifierka mimośrodowa z niewymuszonymi obrotami talerza. Oznacza to, że jego obrotowy ruch spowodowany jest oscylacjami talerza szlifierskiego generowanymi przez mechanizm mimośrodowy szlifierki. Ich amplituda (mimośrodowość) w przypadku Metabo SXA 18 LTX 125 BL wynosi 2 mm. Taka wielkość oscylacji czyni z testowanego urządzenia szlifierkę przeznaczoną głównie do szlifowania międzyoperacyjnego i wykańczającego.

Bezpyłowa praca

Bezprzewodowa szlifierka mimośrodowa Metabo SXA 18 LTX 125 BL ma wymienny talerz szlifierski o średnicy 125 mm z mocowaniem na rzepy papierów i płócien ściernych (krążki o średnicy 125 mm), a także zintegrowany z nim system odpylania z wielokrotnego użytku materiałowym workiem na pył. Do odsysania pyłu bezpośrednio z pola obróbki służą niewielkie otwory wykonane w talerzu. Dlatego, aby wykorzystać pełne możliwości systemu odpylania, otwory w krążkach ściernych powinny pokrywać się z otworami talerza.
Do króćca systemu odpylania szlifierki możemy podłączyć nie tylko worek na pył, ale także wąż odkurzacza przemysłowego. Takie rozwiązanie ułatwia pracę i minimalizuje zanieczyszczenie pyłem, gdyż np. w miejscach ograniczonych przestrzennie możemy używać worka na pył, zaś tam, gdzie nie ma takich ograniczeń albo są one niewielkie – odkurzacza przemysłowego, który zapewnia wyższą skuteczność usuwania pyłu. Doskonale w tej roli sprawdza się niewielkich rozmiarów odkurzacz akumulatorowy Metabo AS 18 L PC Compact. Nadmieniamy, że w celu ochrony talerza i obrabianych elementów przed uszkodzeniem omawianą szlifierkę mimośrodową SXA 18 LTX 125 BL Metabo wyposażyło w jego osłonę.

Lekka, kompaktowa i niemęcząca w pracy

Prezentowana akumulatorowa szlifierka oscylacyjna Metabo SXA 18 LTX 125 BL to urządzenie bardzo lekkie, ważące z akumulatorem 1,7 kg (masa netto – 1,1 kg) i kompaktowe. Jest bardzo solidnie wykonane i wytrzymałe w pracy jak przystało na sprzęt klasy LTX. Jego obudowa jest ergonomicznie wyprofilowana, a jej część chwytowa pokryta miękką wykładziną soft grip, która zarówno ułatwia trzymanie elektronarzędzia, jak i amortyzuje wibracje. Szlifierka Metabo SXA 18 LTX 125 BL ma niewielką wysokość, co ułatwia operatorowi prowadzenie jej podczas szlifowania, oraz odznacza się niskim poziomem wibracji (1,1 m/s²). Pracuje się nią więc przyjemnie i w sposób niemęczący.

Produktywne i efektywne energetycznie akumulatory zasilające

Kompaktowa szlifierka mimośrodowa Metabo SXA 18 LTX 125 BL zasilana jest systemowymi 18-woltowymi akumulatorami litowo-jonowymi z linii Li-Power lub LiHD należącymi do systemu CAS. Niemiecki producent w celu osiągnięcia pełnych jej możliwości roboczych i produktywności poleca zasilanie jej 18-woltowymi akumulatorami wysokoprądowymi LiHD o pojemności 4.0 Ah. Mają one niewielkie wymiary i przez to nie zmniejszają poręczności prezentowanego sprzętu. W omawianej szlifierce elektronika na bieżąco monitoruje stan ogniw i chroni je przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem i za wysoką temperaturą. Pozwala więc zachować ich pełną żywotność. Dlatego Metabo objęło swoje akumulatory 3-letnią, pełną gwarancją.

Reasumując, akumulatorowa szlifierka mimośrodowa Metabo SXA 18 LTX 125 BL to w pełni mobilne, kompaktowe urządzenie przeznaczone dla profesjonalistów i wykańczania niewielkich powierzchni drewnianych oraz

lakierowanych. Zapewnia dużą szybkość pracy i umożliwia uzyskanie najwyższej jakości (gładkości) powierzchni drewnianych, jak i lakierowanych czy woskowanych itp. Akumulatorowa szlifierka mimośrodowa Metabo SXA 18 LTX 125 BL jest dostępna w różnych kompletacjach: SET SXA 18 LTX 125 BL (z dużą gamą osprzętu i walizkami metaBOX 118 i metaBOX 215), SET SXA 18 LTX 125 BL + AS 18 L PC COMPACT (z odkurzaczem wymienionym w nazwie zestawu) i jako carcas dostarczany w walizce metaBOX 215 lub kartonie (dokładne informacje o kompletacjach na stronie metabo.pl).

pins

Dane techniczne akumulatorowej szlifierki mimośrodowej Metabo SXA 18 LTX 125 BL

Napięcie zasilania18 V
Obroty silnika4000-10.000 min-1
Częstotliwość oscylacji8000-20.000 min-1
Średnica ruchu mimośrodowego2,0 mm
Średnica talerza/krążków ściernych125/125 mm
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/2.0 lub 4.0 Ah
Rodzaj/napięcie/pojemność akumulatora z linii Li-PowerLi-Power/18 V/ 4.0 lub 5.2 Ah
Rodzaj/napięcie/pojemność akumulatora z linii LiHDLiHD/18 V/4.0, 5.5, 8.0 lub 10.0 Ah
Poziom wibracji podczas szlifowania1,1 m/s²
Masa bez/z akumulatorem1,1/1,7kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments