BEZPRZEWODOWE SZLIFIERKI KĄTOWE METABO (CZĘŚĆ I). NAJWYŻSZY STANDARD WYKONANIA, INNOWACYJNOŚCI I EFEKTYWNOŚCI PRACY

Metabo posiada rozbudowaną ofertę akumulatorowych szlifierek kątowych klasy profesjonalnej. Znajdziemy w niej maszyny zasilane prądem stałym o napięciu 12, 18 i 36 V. W niniejszym artykule opowiemy o szlifierkach klas 12 i 18 V.

Superkompaktowa klasa 12 V – akumulatorowa szlifierka kątowa POWERMAXX CC 12 BL

Podstawową cechą szlifierki Metabo POWERMAXX CC 12 BL jest lekka, bardzo kompaktowa i ergonomiczna konstrukcja. Urządzenie wraz akumulatorem waży tylko 0,9 kg, zaś wszystkie powierzchnie jego obudowy służące do chwytania dłońmi pokryto miękką, antypoślizgową
wykładziną. Szlifierka kątowa Metabo POWERMAXX CC 12 BL wyposażona jest w metalową osłonę główną przeznaczoną do szlifowania i dodatkową wykonaną z tworzywa służącą do cięcia lub lekkiego szlifowania za pomocą korundowych tarcz uniwersalnych. Dodatkowa osłona stanowi nakładkę, którą zatrzaskowo montuje się na głównej. Pozycję osłon możemy beznarzędziowo regulować, co pozwala dostosować je do wymagań operacyjnych. W szlifierce Metabo POWERMAXX CC 12 BL stosuje się tarcze o średnicy 76 mm z otworem mocującym 10 mm. Montuje się je na wrzecionie z wewnętrznym gwintem M5. Wymianę osprzętu ułatwia blokada wrzeciona.
Akumulatorową szlifierkę Metabo POWERMAXX CC 12 BL wyposażono w najnowszej generacji silnik bezszczotkowy, który za pośrednictwem przekładni kątowej rozpędza wrzeciono do 20.000 obr./min. Jak łatwo, zauważyć, obroty zoptymalizowano do stosowanych w przecinarce tarcz korundowych, diamentowych i lamelkowych o średnicy 76 mm. Zasilaniem z 12-woltowych akumulatorów LiHD i pracą silnika bezszczotkowego steruje mikroprocesorowa elektronika Metabo Ultra-M. Niemiecki producent do zasilania swojego urządzenia wykorzystał wysokoprądowe akumulatory LiHD o dużym zapasie energii 12 V/2.0 Ah i 12 V/4.0 Ah. Co ważne, elektronika Ultra-M chroni także silnik przed przeciążeniem oraz przegrzaniem i zabezpiecza sprzęt przed przypadkowym uruchomieniem w wyniku wymiany akumulatora.
Efektem zastosowania bezszczotkowego silnika, elektroniki Ultra-M i wysokoprądowej technologii zasilania Metabo LiHD jest wysoka efektywność pracy omawianej kompaktowej szlifierki Metabo POWERMAXX CC 12 BL. Urządzeniem możemy więc wydajnie i stabilnie obrabiać szeroką gamę materiałów, począwszy od stali i metali nieżelaznych, a skończywszy na ceramice i płytach gipsowo-kartonowych, tworzywach sztucznych itd. Metabo POWERMAXX CC 12 BL doskonale sprawdza się w cięciu profili i blach stalowych o grubości do 2 mm, prętów gwintowanych do M13, niewielkich metalowych kanałów kablowych i rur wykorzystywanych w instalacjach elektrycznych, rur CO z miedzi i tworzyw sztucznych, typu PEX oraz różnego rodzaju niewielkich elementów metalowych lub wykonanych z aluminium albo tworzyw sztucznych. Urządzenia możemy też użyć do cięcia stali nierdzewnej, płytek ceramicznych, elementów z drewna i materiałów drewnopochodnych (np. panele podłogowe), płyt gipsowo-kartonowych itd. Metabo oferuje do niego szeroką gamę osprzętu: tarcze korundowe do cięcia i szlifowania elementów ze stali, INOX, miedzi, aluminium itd., diamentowe do cięcia materiałów budowlanych (ceramiki, kamienia i betonu), a także lamelkowe do szlifowania stali.

Akumulatorowe szlifierki kątowe Metabo klasy 18 V

To grupa elektronarzędzi złożona z 9 podstawowych modeli zasilanych prądem stałym o napięciu 18 V, dystrybuowanych w różnych konfiguracjach wyposażenia. Jeden z nich (WF 18 LTX 125 QUICK) ma płaską głowicę i specjalnie przeznaczony jest do pracy w miejscach o utrudnionym dostępie. Wszystkie akumulatorowe szlifierki kątowe Metabo klasy 18 V są elektronarzędziami klasy LTX, a więc przeznaczonymi do intensywnej pracy i wykonywania najtrudniejszych zadań. Wyposażono je w dwa rodzaje silników: 4-polowe prądu stałego i bezszczotkowe. Omawiane szlifierki mogą być zasilane 18-woltowymi akumulatorami litowo-jonowymi z systemu standardowego Metabo Li-Power (2.0, 4.0 i 5.2 Ah) lub wysokoprądowego Metabo LiHD (4.0, 5.5, 8.0 Ah). W omawianych maszynach zastosowano elektronikę Ultra-M.
Jej funkcje to komunikacja baterii i maszyny oraz baterii i ładowarki, ochrona ogniw Li-Ion przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem i zbyt wysoką temperaturą, jak też zabezpieczenie silnika przed przeciążeniem. Elektronika Ultra-M pozwala zachować pełną żywotność baterii i dlatego Metabo swoje akumulatory objęło 3-letnią gwarancją.
Wszystkie bezprzewodowe szlifierki kątowe Metabo klasy 18 V mają ruchome gniazdo do mocowania akumulatorów. Użytkownik może więc zmieniać pozycję baterii (do dyspozycji są 3 ustawienia), obracając ją wokół osi maszyny. Umożliwia to bardziej swobodne operowanie i dobranie rozkładu masy szlifierek do wymagań użytkowników. Trwałość ich silników i mechanizmów jest znacznie przedłużona dzięki zastosowaniu zewnętrznego filtra przeciwpyłowego. Mocuje się go na zewnątrz obudowy, a jego zadaniem jest zapobieganie dostawaniu się opiłków do wnętrza maszyn.
Omawiane szlifierki Metabo są nie tylko lekkie i kompaktowe, ale również poręczne i łatwe w obsłudze. Na ergonomię pracy ma wpływ przede wszystkim niewielki obwód obudowy. Jest on dopasowany do średniej wielkości dłoni i pozwala pracować omawianym sprzętem jedną ręką. Uchwyt pomocniczy można zamocować z prawej lub lewej strony głowicy, przez co maszynami mogą posługiwać się zarówno prawo-, jak i leworęczni operatorzy. W szlifierkach zastosowano standardowe mocowanie na wrzecionie z gwintem M14, przy czym służy do tego nakrętka szybkomocująca (QUICK). Dzięki niej wymiana osprzętu jest szybka i nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych narzędzi. Podobnie rzecz się ma z osłoną tarczy. Jej położenie blokowane jest za pomocą systemu zapadkowego. Dzięki temu zmiana ustawienia osłony odbywa się beznarzędziowo.

Akumulatorowe szlifierki kątowe Metabo z 4-polowymi silnikami komutatorowymi prądu stałego

Bazowym modelem tej grupy szlifierek jest Metabo W 18 LTX 125 QUICK na tarcze 125 mm. Urządzenie wyposażone jest w zaawansowany układ elektroniczny o rozbudowanych funkcjach: łagodnego startu, ochrony antyprzeciążeniowej i zabezpieczenia przed przypadkowym ponownym uruchomieniem w wyniku zmiany akumulatora (tzw. antyrestart). Elektronika szlifierki za pomocą diody umieszczonej w dolnej części obudowy informuje użytkownika o jej stanie: gotowości do pracy, zużytych szczotkach węglowych i zatrzymaniu silnika w wyniku przeciążenia. Zastosowany w szlifierce Metabo W 18 LTX 125 QUICK komutatorowy, 4-polowy silnik prądu stałego za pośrednictwem przekładni kątowej generuje obroty wynoszące 8000/min. Bliźniacze modele różnią się wyposażeniem technicznym, obrotami i średnicą obsługiwanych tarcz. I tak model WP 18 LTX 125 QUICK wyposażony jest we włącznik czuwakowy zwiększający bezpieczeństwo pracy, zaś W 18 LTX 125 Quick Inox przeznaczony do obróbki stali nierdzewnej ma zmniejszone obroty do 5000/min, z kolei W 18 LTX 150 QUICK przystosowano do obsługi tarcz o średnicy 150 mm.
Jak już wspominaliśmy, odmienną konstrukcją pod względem zastosowanej głowicy jest model Metabo WF 18 LTX 125 QUICK. Jego przekładnię i jej obudowę skonstruowano tak, aby można było nim pracować w miejscach niedostępnych dla klasycznie skonstruowanych tego typu maszyn. Szlifierką Metabo WF 18 LTX 125 QUICK możemy bowiem szlifować w narożnikach o kącie do 43°.

Akumulatorowe szlifierki kątowe Metabo z silnikami bezszczotkowymi

Bazowym modelem tej rodziny szlifierek jest Metabo WB 18 LTX
BL 125 Quick na tarcze 125 mm. Urządzenie zostało skonstruowane z myślą o osiągnięciu maksymalnej produktywności, przez co rozumie się wysoką wydajność pracy oraz wydłużony czas działania na jednym ładowaniu baterii. Dlatego wyposażono je w szczelnie zamknięty silnik bezszczotkowy optymalnie zabezpieczony przed wnikaniem pyłu, charakteryzujący się podwyższoną trwałością. Jednostka napędowa zapewnia utrzymanie stałego poziomu prędkości obrotowej pod zmiennym obciążeniem i charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem prądu oraz w konsekwencji długim czasem pracy na jednym naładowaniu akumulatora. Szlifierkę wyposażono też w termiczny wyłącznik antyprzeciążeniowy, który zabezpiecza silnik i pozwala zachować pełną jego żywotność.
Metabo WB 18 LTX BL 125 Quick w konfiguracji z 18-woltowymi, wysokoprądowymi akumulatorami LiHD oferuje taką samą moc jak 1000-watowe szlifierki przewodowe. Ma obroty na biegu jałowym wynoszące 9000/min i maksymalny moment obrotowy o wartości 2,5 Nm. Urządzenie waży 2,6 kg. Inżynierowie z Metabo, projektując szlifierkę WB 18 LTX BL 125 Quick, nie zapomnieli o systemach zapewniających maksymalne bezpieczeństwo pracy. Mamy więc szybki hamulec zatrzymujący tarczę w ciągu zaledwie 2 s i specjalne wrzeciono zapobiegające odkręcaniu się nakrętek podczas hamowania. Jest też elektroniczne sprzęgło przeciążeniowe wyłączające maszynę w przypadku zablokowania tarczy oraz zabezpieczenie przed niezamierzonym rozruchem po wymianie akumulatora. Układ elektroniczny wyłączy też szlifierkę w przypadku wystąpienia skoków napięcia. O zadziałaniu któregoś z systemów bezpieczeństwa informuje użytkownika dioda LED umieszczona w strefie mocowania akumulatora.
Bliźniacze modele akumulatorowej szlifierki Metabo WB 18 LTX BL 125 Quick różnią się wyposażeniem technicznym oraz średnicą obsługiwanych tarcz. I tak model WPB 18 LTX BL 125 Quick wyposażony jest we włącznik czuwakowy zwiększający bezpieczeństwo pracy, zaś WB 18 LTX BL 150 Quick przystosowano do obsługi tarcz o średnicy 150 mm, zaś WB 18 LTX BL 180 – 180 mm. Ostatni z modeli oferuje głębokość cięcia taką jak duże szlifierki kątowe na tarcze 230 mm i jest ze względu na swoje kompaktowe rozmiary doskonałym rozwiązaniem dla prac prowadzonych na wysokości, np. dachach, kominach itp.
Reasumując, akumulatorowe szlifierki Metabo klas 12 i 18 V to bardzo udane, innowacyjne produkty wyznaczające wysokie standardy jakościowe dla tego typu maszyn bezprzewodowych. Wyróżnia je niewątpliwie wysoka trwałość i wydajność pracy, energooszczędność oraz ergonomia. Sprawdzą się we wszystkich zastosowaniach szlifierek klas 76-125-180 mm, a więc na placach budów oraz w warsztatach i zakładach przemysłowych zajmujących się obróbką metali.
pins

Dane techniczne bezprzewodowych szlifierek kątowych Metabo klas 12 i 18 V

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments