BEZPRZEWODOWE ELEKTRONARZĘDZIA DEDRA ZASILANE SYSTEMOWYMI AKUMULATORAMI SAS + ALL

Systemowość zasilania to bardzo istotna cecha dla użytkowników elektronarzędzi bezprzewodowych. Dlatego Dedra do swojej oferty wprowadziła tego typu urządzenia czerpiące energię elektryczną z systemowych akumulatorów z linii SAS + All – Single Aku Solution.

 

Rynek elektronarzędzi akumulatorowych od początku swego istnienia przeszedł sporą rewolucję. Jeszcze do niedawna producenci takich rozwiązań posiadali po kilka „napięciowych” linii produktów, a do każdego z nich przeznaczone były inne akumulatory. Ten brak unifikacji zasilania, skądinąd, okazał się bardzo niewygodny w codziennym użytkowaniu i przy tym bardzo nieekonomiczny w zakupie. Sytuację tę szybko zmieniono i obecnie dostawcy elektronarzędzi bezprzewodowych proponują do nich zunifikowane systemy zasilania wspólne dla

wielu typów urządzeń. Jedną z takich firm jest Dedra, która do wszystkich swoich akumulatorowych urządzeń z linii SAS + All wprowadzanej właśnie do sprzedaży, oferuje wspólny, systemowy zestaw zasilający. Tworzą go dwa litowo-jonowe akumulatory 18-woltowe o pojemności 2,0 Ah (DED7032) i 4,0 Ah (DED7034), a także szybka ładowarka sieciowa (DED7038).

W bateriach tych Dedra zastosowała wydajne ogniwa litowo-jonowe. Technologia ta jest już powszechna wśród elektronarzędzi bezprzewodowych i można uznać, że już całkowicie wyparła z rynku starsze, nieekologiczne i mało efektywne rozwiązania wykorzystujące ogniwa NiCD lub NiMH. To głównie zasługa praktycznych zalet technologii Li-Ion. Ogniwa takie cechują się bowiem bardzo wysoką trwałością (wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania), świetną charakterystyką prądową oraz wygodą codziennej obsługi, która jest wynikiem braku „efektu pamięci” i możliwości doładowywania akumulatorów w dowolnym momencie pracy. Nad trwałością ogniw Li-Ion czuwają w nowych elektronarzędziach Dedra, jak też w samych akumulatorach układy elektroniczne zapobiegające przeciążeniom i nadmiernemu rozładowaniu. Producent dodatkowo umieścił na obudowach baterii diodowe wskaźniki, które informują o stanie naładowania ogniw, a tym samym ułatwiają użytkownikowi zarządzanie zapasem energii.
Linię nowych akumulatorowych elektronarzędzi Dedra zasilanych zestawem SAS + All tworzy w tej chwili 6 urządzeń: wiertarko-wkrętarka Dedra DED7040, zakrętarka udarowa Dedra DED7045, młot-udarowo-obrotowy Dedra DED7048, szlifierka kątowa Dedra DED7050, zszywacz Dedra DED7055 i wyrzynarka Dedra DED7060. Jak zapewnia Dedra, prezentowana linia produktów będzie systematycznie rozszerzana.

 

Wiertarko-wkrętarka Dedra DED7040

To konstrukcja bardzo uniwersalna. I to nie tylko ze względu na akumulatorowe źródło zasilania, ale głównie z powodu przemyślanych rozwiązań mechanicznych. Inżynierowie zastosowali w tym elektronarzędziu dwubiegową przekładnię, która pozwala stosować sprzęt zarówno do operacji montażowych, jak i do wiercenia. Na poszczególnych przełożeniach urządzenie osiąga prędkości obrotowe: 0-400 i 0-1100 min-1. Są one płynnie regulowane za pomocą włącznika spustowego. Wiertarko-wkrętarka DED7040 dysponuje maksymalnym momentem 35 Nm. Moment dokręcający może być ustawiany za pomocą pierścienia z 19 pozycjami (plus jedna dodatkowa blokująca sprzęgło do wiercenia). Omawianą wiertarko-wkrętarkę Dedra wyposażyła w 10-milimetrowy uchwyt narzędziowy. Tuż pod nim zamontowana jest dioda LED oświetlającą miejsce pracy.

Wyniki testów wiertarko-wkrętarki Dedra DED7040

W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy możliwości wiertarko-wkrętarki Dedra DED7040 zasilanej systemowym akumulatorem SAS + All 18 V/2.0 Ah. W pierwszej próbie użyliśmy świdra zwężanego 25 mm i na I biegu (400 obr./min) wywierciliśmy nim w kantówce sosnowej otwór przelotowy o długości 5 cm. To zadanie wiertarko-wkrętarka Dedra DED7040 wykonała w 7,96 s. W drugiej próbie z kolei wywierciliśmy na II biegu (1100 obr./min) w blasze stalowej o grubości 1,5 mm otwór przelotowy o średnicy 9 mm, wykorzystując do tego wiertło stopniowe. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 14,16 s. Próby testowe zakończyliśmy operacją delikatnego i dokładnego montażu wkrętu 4,5 x 50 mm w elementach sosnowych. Z użyciem sprzęgła ustawionego na pozycję 15. i I biegu uzyskaliśmy dokładne zlicowanie łba wkrętu z powierzchnią mocowanego elementu. Wiertarko-wkrętarka Dedra DED7040 wykonała szybko i dokładnie operacje testowe. W naszej ocenie, sprzęt jest kompaktowy i komfortowy w

pracy oraz wykonany bardzo solidnie. Jego zaletą jest niewątpliwie efektywne energetycznie systemowe zasilanie SAS + All, które ekonomizuje zakupy akumulatorowych elektronarzędzi Dedra.

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Dedra DED7040

Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/2.0 lub 4.0 Ah
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie13/32 mm
Maks. moment obrotowy35 Nm
Prędkość obrotowa (I/II bieg)0-400/0-1100 min-1
Uchwytszybkomocujący 0,8-10 mm
Waga bez baterii1,2 kg

Zakrętarka udarowa Dedra DED7045

Jest ona napędzana przez komutatorowy silnik prądu stałego, który za pośrednictwem 1-biegowej przekładni, generuje 2600 obr./min. Zaś za pomocą kowadełkowego mechanizmu udarowego wytwarza on moment obrotowy o maksymalnej wartości 110 Nm. Dzięki tym parametrom możliwe jest łatwe, bezpieczne i skuteczne realizowanie twardych i miękkich połączeń gwintowych. Zakrętarkę udarową Dedra DED7045 wyposażono w 6-kątny uchwyt gniazdowy 1/4”. Pozwala on w zależności od potrzeb szybko i komfortowo zmieniać osprzęt. W codziennej pracy tym urządzeniem pomocna jest również dioda LED, która służy do doświetlania miejsca montażu. Urządzenie jest ergonomiczne: ma kompaktowe wymiary oraz niską masę. Zaś jej rękojeść i części chwytne pokryto miękką okładziną antypoślizgową.

Dane techniczne zakrętarki udarowej Dedra DED7045

Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/2.0 lub 4.0 Ah
Obroty bez obciążenia0-2600/min
Maks. moment obrotowy110 Nm
Uchwytgniazdowy 6-kątny 1/4″
Waga bez baterii1,5 kg

Młotowiertarka Dedra DED7048

Wszechstronność zastosowań to jej najważniejsza cecha. Okazuje się bowiem, że narzędziem tym można pracować zarówno z materiałem betonowo-kamiennym, jak i z drewnem bądź stalą. Właściwy tryb pracy – wiercenie, wiercenie z udarem i podkuwanie – wybiera się pokrętłem umieszczonym z boku obudowy. Maszyna osiąga maksymalną prędkość obrotową 1500 min-1 i częstotliwość udaru 5500/min. Tymi wartościami steruje się płynnie za pomocą włącznika spustowego. Współpracujący z jednostką napędową pneumatyczny mechanizm udarowy generuje uderzenia o energii 1,8 J. Wiertła mocuje się beznarzędziowo w klasycznie skonstruowanym uchwycie SDS-plus. Urządzenie wyposażono też w diodę LED doświetlającą miejsce obróbki. Prezentowana młotowiertarka ma ergonomiczną konstrukcję „L” i jest wzorcowa pod względem wygody i łatwości operowania. W celu uzyskania wysokiej efektywności pracy producent zaleca stosowanie w niej akumulatorów o pojemności 4.0 Ah.

Wyniki testów młotowiertarki Dedra DED7048

Redakcyjne testy młotowiertarki Dedra DED7048 rozpoczęliśmy od klasycznych zadań udarowych. Urządzenie zasilaliśmy systemowym akumulatorem SAS + All 18 V/4.0 Ah. Najpierw wywierciliśmy w bloczku z betonu C20 przelotowy otwór o długości 120 mm i średnicy 12 mm za pomocą wiertła 4-ostrzowego SDS-plus. Zadanie to zajęło nam 19,16 s. Następnie zwiększyliśmy o 33% średnicę wiercenia i w uchwycie SDS-plus zamocowaliśmy wiertło 16 mm. Otwór przelotowy w tym samym bloczku powstał w czasie 23,84 s. W trzeciej próbie młotowiertarce Dedra DED7048 postawiliśmy zadanie bezudarowego przewiercenia dwóch twardych, sękatych kantówek sosnowych. Otwór przelotowy o średnicy 18 mm i długości 100 mm wywierciliśmy z użyciem świdra i specjalnego uchwytu wiertarskiego zamocowanego w testowanej młotowiertarce. Zadanie zajęło nam 5,68 s. Podczas wszystkich wykonanych prób młotowiertarka Dedra DED7048 pracowała bardzo stabilnie i bez żadnych zwolnień. Ponieważ jest lekka (2,4 kg bez baterii) i bardzo dobrze wyważona, co jest konsekwencją zastosowania w niej konstrukcji „L”, operuje się nią bardzo łatwo i wygodnie. Naszym zdaniem, młotowiertarka Dedra DED7048 to sprzęt uniwersalny, którym efektywnie wykonamy wiele rodzajów operacji wiertarskich, a przy tym możemy go użyć do podkuwania czy usuwania starej glazury.

Dane techniczne młotowiertarki Dedra DED7048

Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/2.0 lub 4.0 Ah
Obroty bez obciążenia0-1500/min
Częstotliwość udarów0-5500/min
Energia pojedynczego udaru1,8 J
UchwytSDS-plus
Waga bez baterii2,4 kg

Szlifierka kątowa Dedra DED7050

Będą z niej mieli pożytek nie tylko ślusarze, ale także

szeroko pojęta grupa fachowców budowlanych, którzy na placu budowy chcą skorzystać z dobrodziejstw bezkablowości. Szlifierka Dedra obsługuje tarcze o średnicy 125 mm, które pracują pod metalową osłoną zapewniającą bezpieczne cięcie i szlifowanie. Silnik szlifierki na biegu jałowym generuje obroty wynoszące 7500 min-1. Świetnie wyprofilowana obudowa, stanowiąca uchwyt główny maszyny, i rękojeść pomocnicza, montowana na górze bądź z lewej lub prawej strony głowicy, zapewniają komfortową i bezpieczną pracę. Duży przycisk blokady wrzeciona i równie pokaźny włącznik główny umożliwiają obsługiwanie szlifierki w grubych rękawicach roboczych.

Wyniki testów szlifierki kątowej Dedra DED7050

Podczas redakcyjnych testów akumulatorowej szlifierki kątowej Dedra DED7050 sprawdziliśmy, jak to urządzenie radzi sobie z cięciem i szlifowaniem materiałów stalowych. Zasilaliśmy je systemowym akumulatorem SAS + All 18 V/4.0 Ah. Najpierw wykonaliśmy cięcie pręta zbrojeniowego 20 mm przy użyciu tarczy korundowej o średnicy 125 mm i grubości 1 mm. Operację wykonaliśmy w czasie 56,72 s. Następnie fazowaliśmy krawędzie profili ze stali konstrukcyjnej za pomocą korundowej tarczy 2w1 o średnicy 125 mm i ziarnistości 60. Tu szlifierka pokazała wszystkie swoje zalety, a mianowicie: dużą dokładność pracy, zwinność, łatwe i wygodne operowanie. Naszym zdaniem, akumulatorowa szlifierka kątowa Dedra DED7050 oferuje swoim użytkownikom wiele istotnych korzyści praktycznych – wysoką dokładność cięcia i szlifowania, brak przeszkadzającego kabla, łatwą pracę w miejscach oddalonych od sieci elektrycznej lub do których doprowadzenie przewodu zasilającego jest niemożliwe albo bardzo utrudnione.

 

Dane techniczne szlifierki kątowej Dedra DED7050

Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/2.0 lub 4.0 Ah
Obroty7500/min
Średnica tarcz125 mm
Gwint wrzecionaM14
Waga bez baterii1,5 kg

Zszywacz Dedra DED7055

To urządzenie dwufunkcyjne, bo oprócz zszywek (o rozmiarach 5,7 x 16-25 mm), w do jej magazynka można załadować gwoździe (1 x 15-30 mm). Zszywacz Dedra DED7055 przeznaczony jest do prac tapicerskich, stolarskich, montażowych, z wykorzystaniem zarówno zszywek jak i gwoździ. Urządzenie działa na podobnej zasadzie jak gwoździarki i wyposażone jest w regulację głębokości wbijania gwoździ i zszywek. W głowicy roboczej zastosowano specjalny zderzak, który należy docisnąć do podłoża, aby móc zamontować w nim zszywkę lub gwóźdź. Uniemożliwia on przypadkowe wystrzelenie zszywki/gwoździa w powietrze i zapewnia wysokie bezpieczeństwo pracy. Operowanie zszywaczem ułatwia dioda LED i ergonomiczna rękojeść pokryta miękką okładziną.

Dane techniczne zszywacza Dedra DED7055

Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/2.0 lub 4.0 Ah
Prędkość zszywania20 operacji/min
Mocowane zszywki5,7 x 16-25 mm
Mocowane gwoździe1 x 15-30 mm
Waga bez baterii2,1 kg

 

Wyrzynarka Dedra DED7060

Poradzi sobie doskonale zarówno z drewnem o grubości do 65 mm, jak i ze stalą czy aluminium o grubości do 8 mm. Narzędzie przystosowane jest do cięcia precyzyjnego, jak też zgrubnego. W jego napędzie zastosowano 3-stopniowy mechanizm podcinania, który wprawia brzeszczot w ruch elipsoidalny, zwiększając w ten sposób szybkość cięcia materiałów drewnianych. Jednostka napędowa generuje do 2300 suwów na minutę. Zaś stopa wyrzynarki pozwala wykonywać cięcia skośne dzięki beznarzędziowej regulacji ich kąta w zakresie 0-45° (w prawo/lewo) i przystosowana jest do montażu prowadnicy równoległej. Urządzenie ma aluminiową obudowę mechanizmów przekładni i ergonomiczną konstrukcję. Wyposażono je w rękojeść pokrytą miękką wykładziną oraz w diodę LED służącą do oświetlania linii cięcia. Konstruktorzy nie zapomnieli także wyposażyć wyrzynarki w beznarzędziowe, szybkie mocowanie brzeszczotów typu T.

Dane techniczne wyrzynarki Dedra DED7060

Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/2.0 lub 4.0 Ah
Częstotliwość suwów0-2300/min
Skok brzeszczotu25 mm
Głębokość cięcia w drewnie/stali/aluminium65/8/8 mm
Zakres skosu cięcia (prawo/lewo)±45°
Podrzynanie3-stopniowe
Waga bez baterii1,9 kg

 

Naszym zdaniem, bezprzewodowe elektronarzędzia Dedra zasilane systemowymi akumulatorami SAS + All to urządzenia optymalnie skonstruowane i wyposażone technicznie pod potrzeby wykonawców, majsterkowiczów oraz gospodarstw domowych. Maszyny są bardzo dobrze wykonane, ergonomiczne, łatwe w obsłudze i zapewniają uzyskanie bardzo dobrych rezultatów w pracy zarówno pod względem jej efektywności, jak i jakości wykonania. Ich ofertę Dedra rozszerzyła jeszcze o torbę narzędziową przeznaczoną specjalnie dla systemu SAS + All.

pins, MarekPudło
ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mkkkkka
Mkkkkka
3 lat temu

Mam nadzieję że te elektronarzędzia to będzie dobra alternatywa dla innych firm