Bezprzewodowa gwoździarka Metabo NFR 18 LTX 90 BL

W gwoździarce Metabo NFR 18 LTX 90 BL zastosowano innowacyjny pneumatyczny mechanizm wbijania gwoździ. Dzięki temu sprzęt jest wysoce skuteczny pracy i z powodzeniem zastępuje uciążliwe w eksploatacji gwoździarki gazowe.

Innowacyjny napęd

Akumulatorowa gwoździarka Metabo NFR 18 LTX 90 BL wyposażona jest w innowacyjny, pneumatyczny mechanizm wbijający gwoździe. Napędza go silnik bezszczotkowy za pośrednictwem mechanizmu zębatkowego. Jednostka napędowa pracuje bardzo precyzyjnie i szybko, gdyż gwoździarką można wbijać 2 gwoździe na sekundę. Tak wysoką prędkość pracy osiągnięto dzięki zastosowaniu w urządzeniu sterowania elektronicznego i efektywnego 18-woltowego, systemowego zasilania akumulatorowego Metabo. Niemiecki producent zaleca zasilać gwoździarkę FR 18 LTX 90 BL wysokoprądowymi

akumulatorami LiHD 18 V/4.0 Ah. Na jednym ich cyklu pracy omawianym sprzętem można wbić do 550 gwoździ. Tak jak wszystkie elektronarzędzia bezprzewodowe Metabo może być ona zasilana akumulatorami z linii Li-Power (dostępne pojemności – 2.0, 4.0 i 5.2 Ah) oraz LiHD (4.0, 5.5, 8.0 lub 10.0 Ah) wchodzącymi w skład systemu CAS.

Intuicyjne sterowanie

Do sterowania jego pracą służy przycisk włącznika znajdujący się na panelu sterowania oraz dwa oddzielne przyciski funkcyjne, którymi wybiera się jeden z dwóch trybów pracy: wbijanie pojedyncze lub seryjnie (stykowe). O wybranym trybie pracy informuje dioda LED znajdująca się na panelu sterowania. Jej światło ciągłe oznacza ustawienie trybu wbijania pojedynczego, zaś migające – włączenie trybu seryjnego. Wbijanie w trybie pojedynczym wymaga dociśnięcia tzw. noska do montowanego materiału i następującego po nim wciśnięcia włącznika spustowego. Z kolei w trybie seryjnym (stykowym) wbijanie gwoździ odbywa się wyłącznie przez jednoczesne wciśnięcie włącznika spustowego i dociśnięcie noska do mocowanego elementu. Omawiany sprzęt wyposażono także w regulację głębokości wbijania gwoździ. Służy do tego śruba regulacyjna znajdująca się w głowicy gwoździarki. Co ważne, jego elektronika sterująca wyłącza go po 30 minutach bezczynności w celu oszczędzania energii akumulatora.
Prezentowana gwoździarka posiada mechaniczne zabezpieczenie przed strzałem w powietrze. Zastosowano w niej także suwakową blokadę spustu znajdującą w jej rękojeści. Oba rozwiązania podnoszą bezpieczeństwo pracy na wysoki poziom.

Przeznaczenie i ergonomia

Omawiana akumulatorowa gwoździarka Metabo NFR 18 LTX 90 BL przeznaczona jest do wbijania gwoździ z główką „D” o średnicach 2,9-3,3 mm, długości od 50 do 90 mm i kącie pochylenia 30°-34°. Sprzęt wyposażony jest w magazynek umożliwiający automatycznie podawanie gwoździ do głowicy roboczej, którego maksymalna pojemność wynosi 47 sztuk. Jego obsługa jest ułatwiona, gdyż ładowanie i wyjmowanie gwoździ nie wymaga użycia narzędzi. Aby umożliwić pracę w trudno dostępnych miejscach, magazynek zamocowano pod kątem do osi gwoździarki. Prezentowane urządzenie to sprzęt ergonomiczny mający rękojeść główną pokrytą miękką wykładziną, a także pałąk, który chroni akumulator przed uszkodzeniem mechanicznym i służy do mocowania linek zabezpieczających gwoździarkę przed upadkiem z wysokości oraz do jej zawieszania.

Reasumując, akumulatorowa gwoździarka Metabo NFR 18 LTX 90 BL znacznie usprawnia mocowanie elementów drewnianych podczas montażu konstrukcji drewnianych: domów szkieletowych, więźb dachowych, ogrodzeń, altan itd. Nie wymaga jak gwoździarki pneumatyczne uciążliwego doprowadzania węży sprężonego powietrza i przenoszenia masywnego kompresora. Nie musi być też jak gwoździarki gazowe po każdym dniu roboczym dokładnie czyszczona. Nie tylko więc w porównaniu do gwoździarek pneumatycznych czy gazowych przyspiesza znacznie prace montażowe, ale także wydatnie redukuje ich koszty i do tego jest znacznie prostsza oraz łatwiejsza w obsłudze.

HB

Akumulatorowa gwoździarka Metabo NFR 18 LTX 90 BL – dane techniczne

Rodzaj mechanizmu wbijającego gwoździePneumatyczny
Napęd głównysilnik bezszczotkowy
Rodzaj obsługiwanych gwoździz główką „D”
Długość/średnica/kąt gwoździ50-90/2,9-3,3 mm/30°-34°
Szybkość wbijania2 gwoździe/s 
Pojemność magazynka47 gwoździ
Tryby pracywbijanie seryjne (stykowe) i pojedyncze 
Napięcie zasilania18 V
Zalecane akumulatoryMetabo LiHD 18 V/4.0 Ah
Waga z akumulatorami4,7 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments