Bezpieczny dom w 2024 roku: o co trzeba zadbać?

Dom to ogromna inwestycja. Z reguły znajduje się w nim również znaczna część dobytku. To także miejsce, które ma stanowić bezpieczną przystań dla całej rodziny. Wszystko to sprawia, że jest to przestrzeń, w której trzeba zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Jakie obszary są kluczowe w 2024 roku?

Jeżeli marzysz o mieszkaniu w domu pełnym spokoju i ciepła, powinieneś zatroszczyć się o obszary związane z bezpieczeństwem. Wtedy ograniczysz ryzyko wystąpienia negatywnych zdarzeń, a także zapewnisz sobie ochronę przed ich finansowymi skutkami.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego domu? 5 kluczowych obszarów

Bezpieczny dom to taki, w którym ryzyko negatywnych

zdarzeń jest ograniczone. To także miejsce, w którym konsekwencje ewentualnych wypadków mogą być w jak największym stopniu zminimalizowane dzięki dbaniu o rozbudowany system zabezpieczeń. W co warto zainwestować w 2024 roku, aby czuć się bezpieczniej? Co zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko utraty części swojego majątku, a przy tym wszystkim zatroszczyć się o swój spokój?

1. Kamery monitoringu wokół domu

Kamery monitoringu to dzisiaj absolutna podstawa bezpieczeństwa domu i jego otoczenia. Kradzieży jest coraz więcej. Dotyczą one już nie tylko biżuterii, dzieł sztuki czy sprzętu RTV i AGD. Dzisiaj łupem złodziei bardzo często padają również samochody. Aby chronić się przed utratą swojego mienia, warto mieć monitoring.

Przede wszystkim kamery odstraszają włamywaczy. Decydując się na grabież, ryzykują oni tym, że zostaną schwytani przez policję. Służby będą miały najpewniej dostęp do ich wizerunków czy informacji dotyczących pojazdu, którym przyjechali na miejsce. To ułatwi identyfikację i zwiększy szansę na odzyskanie przedmiotów z kradzieży.

2. System alarmujący o zagrożeniach

Domowy alarm to narzędzie, które może skutecznie odstraszyć włamywaczy. Działa on w ten sposób, że po uruchomieniu konkretnych czujników są wydawane sygnały dźwiękowe. Mogą one spłoszyć złodziei, a także zaalarmować np. Twoich sąsiadów o tym, że w budynku dzieje się coś niepokojącego.

Obecnie na rynku znajdziesz szeroki wybór technologii i rozwiązań, które oferują jeszcze więcej. Po wykryciu zagrożenia mogą automatycznie wysyłać informację o nim do właściciela domu. Niektóre z nich mogą nawet umożliwić Ci przesłanie komunikatu głosowego na żywo do włamywaczy.

Im bardziej zaawansowany system, tym wygodniejszy będzie w obsłudze. Najpewniej jego funkcje będą Ci też dawały większe możliwości w zakresie odstraszania złodziei.

3. Ubezpieczenie domu dopasowane do Twoich potrzeb

Ubezpieczenie domu nie ochroni Cię przed włamaniem, oddziaływaniem warunków atmosferycznych czy przed aktami wandalizmu. Zapewni Ci jednak skuteczną ochronę przed finansowymi skutkami tego rodzaju działań. Jeżeli dojdzie do zdarzeń przewidzianych w polisie, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie. Pozyskane w ten sposób środki będziesz mógł przeznaczyć np. na naprawę dachu, czy odkupienie skradzionych rzeczy.

Możesz kupić ubezpieczenie dla domu na rankomat.pl. Znajdziesz tam zestawienie ofert sprawdzonych towarzystw. Będziesz mógł je porównać bez wysiłku, bez wychodzenia z domu i w dogodnym dla siebie czasie. To pozwoli Ci dopasować konkretną polisę do swoich potrzeb, uwzględniając przy tym oczekiwany zakres ochrony oraz Twoje założenia budżetowe.

Przed wyborem konkretnego ubezpieczenia zastanów się, na czym Ci najbardziej zależy w jego kontekście. Polisa może obejmować ochroną m.in. mury i inne elementy stałe, drogocenne kolekcje znajdujące się w domu, sprzęty, ale także ludzi czy zwierzęta mieszkających w danym miejscu. Pamiętaj o tym, wybierając konkretną ofertę. Jej zakres powinien Ci zapewniać komfort psychiczny, poczucie bezpieczeństwa i realną ochronę finansową w najważniejszych obszarach.

4. Dobre relacje z sąsiadami

Dobre relacje sąsiedzkie są bardzo ważne — choć niekiedy trudno o nie dbać. Pamiętaj jednak, że dobry sąsiad jest znacznie ważniejszy niż najlepsza kamera monitoringu czy alarm. Jeżeli zobaczy zagrożenie, zaalarmuje stosowne służby i da Ci znać, że coś się dzieje. W razie potrzeby sam podejmie działania umożliwiające np. ochronę

Twojego mienia.

Konflikty, niesnaski czy napięta atmosfera mogą z kolei sprawić, że zamiast realnego działania sąsiad wybierze postawę obojętną. Wtedy ryzyko większych strat wzrośnie, a Ty nie będziesz mógł liczyć na wsparcie ze strony najbliższego otoczenia domu.

5. Solidne drzwi i rolety antywłamaniowe

Solidne drzwi w domu mogą być dla złodziei trudną barierą do pokonania. Dzięki temu będziesz miał więcej czasu na to, by zareagować — np. wezwać policję po wykryciu przez kamerę ruchu. Sąsiad czy nawet osoby spacerujące bądź przejeżdżające obok domu też będą mogły zauważyć, że ktoś próbuje „majstrować” przy drzwiach i zaalarmować w związku z tym odpowiednie służby.

Dobrze sprawdzą się też rolety antywłamaniowe. Utrudniają one złodziejom przedostanie się do domu właśnie przez okno. Ich cena jest wyższa niż standardowych rolet zewnętrznych. Parametry techniczne, trwałość i rozbudowane funkcje sprawiają jednak, że warto w nie zainwestować w swoim domu.

W swoim mieszkaniu z pewnością powinieneś się czuć bezpieczny. Opuszczając je, również powinieneś odczuwać spokój, a nie ciągłą obawę o dobytek swojego życia. Aby osiągnąć taki stan, przede wszystkim warto zadbać o kamerę i monitoring, ubezpieczenie, dobre relacje sąsiedzkie i systemy antywłamaniowe w kontekście stolarki drzwiowej czy przesłon okiennych.

OM

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments