Bezpieczne i precyzyjne cięcie pilarką zagłębiarką (część I)

W niniejszym odcinku „Festool radzi” omówimy prawidłowe wykorzystanie pilarki zagłębiarki TS 55 REBQ podczas pracy z szyną prowadzącą FS/2 ze szczególnym uwzględnieniem aspektu bezpieczeństwa i dokładności podczas pracy.

 

Pilarki zagłębiarki bardzo często są wykorzystywane do pracy z szynami prowadzącymi. Oprócz wygody i precyzji cięcia prostoliniowego, należy podkreślić również bezpieczeństwo wykonywania nimi prac. Aby je zachować, należy stosować się do kilku zasad, które krótko omówimy. Przed przystąpieniem do cięcia element należy pewnie zamocować. Na przykład na blacie stołu wielofunkcyjnego MFT/3 za pomocą systemowych ścisków dźwigniowych FS-HZ 160 (fot. 1.). Takie same

ściski mogą być użyte do unieruchomienia szyny prowadzącej na ciętym materiale (fot. 2.). Pilarka zagłębiarka Festool TS 55 REBQ jest konstrukcyjnie przygotowana do precyzyjnego prowadzenia po szynie FS/2. Płyta stołu pilarki (fot. 3.) ma wpust współpracujący z wypukłym profilem szyny. We wpuście znajdują się płytki ślizgowe, których przyleganie do profilu szyny należy wyregulować pokrętłami mimośrodowymi koloru zielonego (fot. 4.). Czynność ta, nazywana również „kasowaniem luzu”, jest bardzo ważna dla precyzyjnego prowadzenia maszyny i efektu dokładnego cięcia. Kolejną istotną czynnością podczas przygotowania pilarki do pracy jest ustawienie ogranicznika głębokości cięcia. W tym celu naciskamy przycisk ogranicznika (fot. 5.) i przesuwamy go po skali. Wartość głębokości cięcia możemy odczytać na podziałce z lewej strony, kiedy cięcie wykonujemy, ustawiając pilarkę bezpośrednio na materiale; albo z prawej, kiedy korzystamy z szyny prowadzącej FS (fot. 6.). Ogranicznik głębokości cięcia wyposażony jest w regulację precyzyjną, którą możemy wykorzystać do bardzo dokładnego ustawiania, np. w przypadku, gdy tarcza pilarki po ostrzeniu zmieniła nieco swoją średnicę. Decydując się na cięcie z zastosowaniem szyny prowadzącej, musimy właściwie dobrać jej długość. Powinna ona być na tyle długa, aby zapewnić bezpieczne ustawienie stołu pilarki przed rozpoczęciem operacji (stół pilarki jest całkowicie oparty na szynie, a tarcza po zagłębieniu nie dotyka materiału, fot. 7.). Ważne jest również, aby po przecięciu elementu długość szyny zapewniała całkowite podparcie stolika pilarki. Cięcie z wykorzystaniem funkcji zagłębiania wymaga zastosowania dodatkowego wyposażenia i praca bez niego może stanowić zagrożenie uniesienia pilarki ponad szynę prowadzącą i utraty kontroli nad prowadzeniem maszyny (fot. 8.). Aby uniknąć tego problemu, należy zastosować zabezpieczenie przed cofaniem piły FS-RSP. Element ten mocujemy w rowku prowadzącym szyny FS/2 (fot. 9.) w takiej pozycji, aby podczas rozpoczynania operacji zagłębiania przytrzymywał nosek stołu pilarki (fot. 10.), uniemożliwiając uniesienie się stołu maszyny ponad szynę prowadzącą. Jeżeli mamy do wykonania cięcie zagłębiające z precyzyjnym wyznaczeniem początku linii cięcia, to możemy wykorzystać oznaczenie na obudowie pilarki (fot. 11). Należy pamiętać, że oznaczenie to jest ważne tylko w przypadku ustawienia maksymalnego zakresu cięcia (50 mm z wykorzystaniem szyny prowadzącej FS). Po ustawieniu maszyny w odpowiedniej pozycji względem materiału dokręcamy zabezpieczenie przed cofaniem piły FS-RSP (fot. 12.). Jeżeli wykonywane cięcie ma również precyzyjnie określony punkt końcowy, to do ustawienia pozycji maszyny względem materiału wykorzystamy oznaczenie na wkładce okienka kontrolnego (fot. 13.). W ten sposób pilarka zagłębiarka TS 55 REBQ jest gotowa do wykonania w bezpieczny sposób precyzyjnego cięcia zagłębiającego (fot. 14.).

 

 Mocowanie elementu do stołu MFT/3

 

Mocowanie szyny prowadzącej na materiale przy użyciu dwóch ścisków dźwigniowych FS-HZ 160

 

Płyta stołu pilarki ma wpust współpracujący z wypukłym profilem szyny prowadzącej FS/2

 

Pokrętłami mimośrodowymi regulujemy precyzyjne prowadzenie pilarki po szynie

 

Po naciśnięciu przycisku ogranicznika głębokości przesuwamy go po skali, ustawiając wymaganą wartość głębokości cięcia

 

W przypadku pracy z użyciem szyny prowadzącej głębokość cięcia odczytujemy po stronie znacznika z napisem FS

 

Długość szyny prowadzącej powinna zapewnić bezpieczne ustawienie stołu pilarki

przed rozpoczęciem cięcia materiału

 

Rozpoczęcie cięcia materiału w środku arkusza bez odpowiedniego wyposażenia dodatkowego

jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować utratę kontroli nad prowadzeniem maszyny

 

Zabezpieczenie przed cofaniem piły FS-RSP mocujemy w rowku prowadzącym szyny FS/2

 

Zabezpieczenie FS-RSP przytrzymuje nosek stołu pilarki i nie pozwala na jego uniesienie się podczas cięcia zagłębiającego

 

Oznaczenie na obudowie pilarki wskazujące początek linii cięcia

 

Po ustawieniu pilarki na szynie FS/2 w odpowiedniej pozycji blokujemy zabezpieczenie FS-RSP

 

Oznaczenie na wkładce okienka kontrolnego wskazujące koniec linii cięcia

 

Pilarka TS 55 REBQ przygotowana do wykonania bezpiecznego i precyzyjnego cięciazagłębiającego

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
4 lat temu

Mój współpracownik żeby uniknąć szarpania tnie blaty i płyty przesuwając piłe w drugą stronę tzn tnie od tyłu, wstecz. Czy to wływa jakoś negatywnie na działanie piły?

pins
Admin
Reply to  Rafał
4 lat temu

Nie wiem, czy rozumiem dobrze, ale jest to niemożliwe bez możliwości pewnej modyfikacji konstrukcyjnej pilarki. Takie cięcie jest nieprawidłowe i niebezpieczne. Należy używać odpowiednich maszyn profesjonalnych i osprzętu – takie postępowanie przy prawidłowym doborze tarczy i parametrów cięcia da w rezultacie czyste cięcie. Należy pamiętać o zapewnieniu stabilności procesowi cięcia przez wykorzystanie odpowiedniego stołu warsztatowego, ścisków itd.

Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl