BARDZO DOBRE PROGNOZY DLA NIEMIECKIEJ BRANŻY DIY

Rynek produktów „dom i ogród” w Niemczech, zaopatrywany przez wielu polskich producentów, ma się lepiej niż oczekiwano. BHB, organizacja zrzeszająca firmy z branży DIY z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, podniosła ostatnio prognozę sprzedażową za rok 2019 – z 1,5% do 3%.

Pozytywny trend na polskim rynku DIY obserwuje też Dachser, operator logistyczny, który w Polsce specjalizuje się w obsłudze eksporterów. Firma odnotowała dwucyfrowy wzrost liczby przesyłek od polskich producentów do niemieckich sklepów typu „dom i ogród” w 2019 r.

 

Analizy

BHB świadczą o tym, że branża DIY w Niemczech rośnie szybciej niż tamtejsza gospodarka. Rządowa prognoza dla dynamiki PKB tego kraju na 2019 r. to 0,5%. Jednocześnie z danych stowarzyszenia BHB wynika, że sprzedaż produktów budowlanych i ogrodniczych po dziewięciu miesiącach 2019 r. wyniosła w Niemczech 15,05 mld euro, co oznacza wzrost o 4,5% r/r.

 

Branża DIY to znacząca dziedzina niemieckiego handlu, więc poprawa sytuacji i lepsze prognozy za 2019 r. to bardzo dobre wieści także dla firm z Polski. Wiele z nich jest dostawcą tamtejszych sklepów typu „ogród i dom”. Z naszego kraju do Niemiec trafiają m.in. produkty budowlane, takie jak meble, ceramika, elektronarzędzia czy asortyment związany z ogrodem. Dane pokazują, że duża część tych kategorii, składających się na zewnętrzny wizerunek domu, okazała się odporna na spadek ogólnej koniunktury w Niemczech. Nasze obserwacje i wyniki również potwierdzają te trendy – komentuje Juliusz Pakuński, kierownik rozwoju biznesu Dachser DIY-Logistics w Polsce.

 

Przypomnijmy, Dachser to międzynarodowy operator logistyczny, który rocznie dostarcza ok. 5 mln przesyłek do 18 tysięcy europejskich sklepów typu „dom i ogród”. Dowodem sukcesu Dachser DIY-Logistics jest także nagroda „DIY Lifetime Award”, jaką otrzymał Ralf Meistes w grudniu 2019 r. To właśnie ten menadżer przyczynił się do zbudowania i rozwoju Dachser DIY-Logistics, którym kierował przez ponad 20 lat. Nagroda w uznaniu dla „zaangażowania, z jakim przez dziesięciolecia pracy wytyczał nowe drogi w branży DIY” została wręczona podczas dorocznego kongresu stowarzyszenia BHB. Dotychczasowi laureaci zawsze wywodzili się z rynku DIY lub reprezentowali producentów. Po raz pierwszy nagroda trafiła do rąk osoby spoza tego grona. W 2019 r. nagrodę BHB przyznano po raz czternasty.

opr.HB

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments