Automatyka w ogrodzie: roboty koszące Stalco Perfect RMP650 i RMP950

Właściciele ogrodów chcą mieć piękne i gęste trawniki, jednakże nie wszyscy z nich lubią je pielęgnować. Z myślą o takich osobach Stalco Perfect stworzyło roboty koszące RMP650 RMP950.

Sterowanie z poziomu smartfonów

Roboty koszące Stalco Perfect wyposażono w panel sterujący z wyświetlaczem i przyciskami umożliwiającymi łatwą i jednocześnie intuicyjną obsługę, a także technologię Wi-Fi i Bluetooth®. Dzięki temu do sterowania nimi można użyć aplikacji mobilnej działającej na smartfonach z systemami iOS lub Android, którą można pobrać z App Story lub Google Play. Aplikacja w porównaniu do sterowania z poziomu robotów oferuje bardziej zaawansowane funkcje. Należą do nich możliwość zaprogramowania indywidualnych

planów koszenia na każdy dzień, wyznaczenie do 4 stref koszenia i określenie opóźnienia automatycznego uruchamiania po opadach deszczu. Używając aplikacji można włączać lub wyłączać roboty koszące, kontrolować poziom naładowania akumulatora i monitorować ich działanie w czasie rzeczywistym. Urządzenia oferują także funkcję koszenia przy krawędzi, która prowadzi je wzdłuż przewodu wytyczającego pole pracy i umożliwia pielęgnację obrzeży trawników.
W robotach zastosowano nowoczesne oprogramowanie z algorytmem koszenia, które sprawia, że trawa cięta jest zawsze pod innym kątem, dzięki czemu trawnik pozostaje czysty i zdrowy. Oprogramowanie sprzętu zabezpieczone jest kodem PIN, który chroni go przed nieautoryzowanym uruchomieniem lub zmianą ustawień. Aktualizuje się je albo za pomocą nośnika USB, albo aplikacji mobilnej.

Sterowanie z poziomu sprzętowego

Równie skutecznie i łatwo pracę urządzeń można regulować z ich poziomu, korzystając ze wspomnianego panelu sterowania. W ten sposób 9-stopniowo ustawia się wysokość koszenia w zakresie 20-60 mm, a także wyłącza sprzęt czerwonym przyciskiem oraz kieruje do stacji ładowania. Przyciskami funkcyjnymi można też wybierać programy koszenia, określić opóźnienie startu po deszczu itd. O stanie urządzeń informuje użytkowników czytelny wyświetlacz, który pokazuje wykonywany program, tryb pracy, poziom energii dostępnej w akumulatorze. Sygnalizuje również problemy, które mogą wystąpić podczas działania sprzętu.

Czujniki, czyli zmysły robotów

Wykorzystują one w swojej pracy czujniki podnoszenia, nachylenia, przewrócenia i zderzenia. Amortyzowana obudowa urządzeń pochłania większość uderzeń w przypadku kontaktu z przeszkodą, a czujniki momentalnie wysyłają odpowiednie sygnały do elektroniki, która koryguje tor jazdy i umożliwia omijanie przeszkód. Dzięki temu roboty są bezpieczne w pracy i nie ulegają awarii oraz uszkodzeniom mechanicznym. Co ważne, wyposażono je także w czujnik deszczu. Gdy więc zaczyna padać, wracają one do stacji bazowej i czekają aż deszcz ustanie. Jak już wspomniano, opóźnienie ich powrotu do pracy po deszczu można indywidulanie zaprogramować.

Odporne na deszcz i niepogodę

Przed wodą i niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi chroni roboty koszące Stalco Perfect szczelna, wodoodporna obudowa (klasa ochronności IPX5). Pozwala ona też na czyszczenie urządzeń strumieniem wody, co znacznie ułatwia utrzymanie ich w czystości. Z kolei ich ładowarka ma obudowę wykonaną w klasie IPX4, zaś zasilacz w – IP68. Stacja ładowania nie musi więc znajdować się pod zadaszeniem. Dlatego Stalco oferuje je jako dodatkowy osprzęt.

Bezszczotkowy mocny napęd

Roboty wyposażono w wysokosprawne silniki bezszczotkowe o dużej mocy. Napędzają one ostrza tnące trawę i duże koła, których bieżniki mają specjalny wzór umożliwiający wspinanie się robotów po nierównym terenie o nachyleniu do 20° (36%). Wyposażono je w amortyzowane kosisko, które ustawia optymalnie noże koszące w stosunku do nierówności terenu i chroni je przed uszkodzeniem. W robotach zastosowano dwustronne ostrza mające 2-krotnie wydłużoną żywotność w stosunku jednego zestawu noży. Wirują one z prędkością 2800 obr./min i skutecznie tną oraz rozdrabniają trawę na szerokości 180 mm. Wykonują więc mulczowanie, a pozostawiony przez nie pokos jest doskonałym nawozem dla pielęgnowanego trawnika. Robotami Stalco Perfect można automatycznie kosić trawniki o powierzchni do 600 m kw. (RMP650) lub 900

m kw. (RMP950). Granice terenu ich pracy wyznacza się za pomocą przewodów podłączonych do stacji ładowania, które odpowiednio układa się w ogrodzie.

Zasilanie akumulatorowe

Ładowanie akumulatorów zasilających roboty odbywa się automatycznie, gdyż w przypadku niskiego poziomu dostępnej energii wracają one same do stacji ładowania. Przed zablokowaniem się w stacji zabezpiecza je system antykolizyjny.
Roboty wyposażono w akumulatory złożone z wysokiej jakości ogniw Li-Ion. Ich pracą i ładowaniem steruje elektronika, która chroni je przed przeciążeniem i zbyt wysoką temperaturą. Zapas energii zgromadzonej w akumulatorach wystarcza na pracę przez ok. 90 min (RMP650) lub 180 min (RMP950). Co ważne, w obu robotach dostęp do akumulatorów jest łatwy, co pozwala na szybką ich wymianę lub wyjęcie w celu przechowywania w okresie zimowym.

Standardowe wyposażenie

Omawiane roboty koszące Stalco Perfect RMP650 i RMP950 standardowo wyposażone są w stacje ładowania, zasilacz, przewód graniczny od długości 130 m (RMP650) lub 170 m (RMP950), 6 szt. kołków do montażu stacji ładowania, 180 szt. (RMP650) lub 230 szt. (RMP950) kołków do montażu przewodu granicznego, zestaw ostrzy tnących (3+6 szt.) wraz z śrubami montażowymi i w listwę dystansową do wyznaczania odległości.

Reasumując, roboty koszące Stalco Perfect RMP650 i RMP950 to sprzęt, który spełnia marzenia o pięknych trawnikach. W tym celu należy go jedynie zainstalować w ogrodzie i zaprogramować. Potem proces pielęgnacji trawników odbywa się automatycznie i bez udziału właścicieli ogrodu. To duże ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które dużo czasu poświęcają na pracę i podróże.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments