Automatyczny ściągacz izolacji KNIPEX NexStrip – redakcyjny test

Automatyczny ściągacz izolacji KNIPEX NexStrip 12 72 190 to narzędzie wielofunkcyjne, którym obrobimy przewody o przekrojach od 0,03 do 10 mm².

Konstrukcja i zwiększona funkcjonalność

NexStrip to kolejne wielofunkcyjne szczypce automatyczne KNIPEX przeznaczone dla elektryków, serwisantów urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych, np. sterowników PLC. Pierwsze tego typu narzędzia niemiecka firma opracowała wiele lat temu, aby usprawnić obróbkę przewodów o różnych przekrojach i typach izolacji. Szczypce NexStrip są więc owocem wieloletnich doświadczeń zebranych przez profesjonalnych użytkowników tego rodzaju narzędzi ręcznych i do tego uwzględniają ich obecne potrzeby wykonawcze oraz zmiany technologiczne. Aby sprostać rosnącym wymaganiom elektryków, serwisantów i

instalatorów, KNIPEX zaimplementował w nich 3 funkcje. Przypomnijmy, dotychczas produkowanymi szczypcami automatycznymi można albo tylko odizolowywać przewody, albo je ciąć i odizolowywać. Natomiast szczypcami NexStrip użytkownik nie tylko przetnie przewód i usunie z niego izolację, ale także zagniecie na nim tulejki kablowe. Wykona więc wszystkie operacje wymagane w prawidłowej obróbce przewodów elektrycznych.

W omawianych szczypcach KNIPEX NexStrip do cięcia wymiarowego przewodów o maksymalnym przekroju 10 mm2` (AWG 8) służy obcinak znajdujący się w dolnej szczęce. Jego stalowe ostrza tną precyzyjnie i czysto. Z kolei za odizolowanie przewodów o przekrojach 0,03-10 mm2 (AWG 32-8) odpowiada automatyczny mechanizm. Składa się on m.in. z dwóch noży, czołowych oraz ryflowanych szczęk płaskich, jak też z ogranicznika głębokości. Noże służą do nacinania izolacji i jej ściągania, zaś szczęki – do mocnego trzymania kabla. Długość odizolowania ustawia się ogranicznikiem w zakresie 0-21 mm, przesuwając go do przodu lub tyłu szczypiec. Dokładne jego pozycjonowanie umożliwia podziałka milimetrowa. Co ważne, rozstaw zacisku noży można dobrać do rodzaju i grubości izolacji, posługując się regulacją suwakową znajdującą się w górnej szczęce. Możliwość ustawienia rozstawu zacisku noży zwiększa zakres roboczy narzędzia, gdyż ułatwia odizolowanie różnych typów przewodów: giętkich i litych, jak również specjalnych lub stosowanych w wysokich temperaturach.

Trzecią, unikalną funkcją szczypiec NexStrip jest zagniatanie tulejek kablowych o rozmiarach 2 x 2.5 mm2, 4, 2.5, 0.5 i 0.25 mm2. Gniazdo do wykonania tej operacji znajduje się w dolnej szczęce omawianych narzędzi. Tulejki zaprasowane na przewodach mają profil czworokątny. Wykonanie tej operacji ze 100-procentową skutecznością, powtarzalnością i dokładnością umożliwia blokada wymuszona, która zapewnia odpowiednią siłę docisku. Zagniatanie tulejek nie wymaga żadnych regulacji, gdyż szczęki automatycznie dopasowują się do ich rozmiarów z podanego zakresu.
Szczypce automatyczne KNIPEX NexStrip mają długość 190 mm i ważą 170 g. Wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Wyposażono je w ergonomiczne, 2-komponentowe rękojeści z miękkim i antypoślizgowym pokryciem i zaczep do wpięcia linki zabezpieczającej narzędzie przed upadkiem z wysokości. Jest on połączony z demontowalną wąską płytką w kolorze czerwonym, na której mazakiem można nanieść oznaczenia identyfikujące.

Automatyczny ściągacz izolacji KNIPEX NexStrip – redakcyjny test

Narzędzie testowała firma zajmująca się wykonywaniem instalacji elektrycznych w budynkach i zakładach przemysłowych. W jej ocenie KNIPEX NexStrip to ściągacz, który niewątpliwie wyróżnia dużym zakresem przekrojów obsługiwanych przewodów i rodzajów ich izolacji. Natomiast jego dodatkowymi cechami, aczkolwiek bardzo ważnymi z punktu widzenia elektryka, są możliwość cięcia przewodów i zagniatanie tulejek kablowych. Zdaniem testujących, ściągacz KNIPEX NexStrip jest to więc lekkie i poręczne, uniwersalne narzędzie o niewielkich rozmiarach i małej masie. Pracując nim przez dwa tygodnie, elektrycy zauważyli, że doskonale sprawdza się w miejscach o utrudnionym dostępie i w obróbce zamontowanych już przewodów. Ich zdaniem, wszelkiego rodzaju szafki i rozdzielnie to miejsca pracy, w których automatyczny

ściągacz izolacji KNIPEX NexStrip pokazuje pełnię swoich możliwości operacyjnych.

Według testujących, KNIPEX NexStript jest też ściągaczem uniwersalnym pod względem operacyjnym. Sprawdza się bowiem nie tylko w pracach serwisowych, ale także podczas montażu instalacji elektrycznych. Zwrócili oni szczególną uwagę na łatwość pracy i zaawansowaną ergonomię. Pod tym względem KNIPEX NexStrip, w ich ocenie, wyznacza obecnie najwyższy standard komfortowej obróbki przewodów elektrycznych. Narzędzie ma tak dobrane przełożenia, że do swojej pracy wymaga od ręki aplikacji niewielkiej siły i to nawet w wypadku zaprasowywania tulejek. Perfekcyjnie leży w dłoni i jest przyjemne w dotyku. W ocenie testujących można nim wygodnie pracować w każdej możliwej pozycji roboczej.

pins

Ocena* automatycznego ściągacza izolacji KNIPEX NexStrip dokonana podczas testów

Jakość wykonaniaOcena
1. Ocena solidności wykonania5
2. Ocena dokładności wykonania5
3. Estetyka wykonania5
Ergonomia 
1. Dopasowanie do dłoni5
2. Łatwość aplikacji – ocena uciążliwości narzędzia5
3. Łatwość obsługi (regulacji, wymiany osprzętu itp.)5
4. Porównanie do stosowanych dotychczas narzędzi pod względem ergonomii5
Cechy operacyjne
1. Łatwość odizolowania5
2. Dokładność i łatwość cięcia5
3. Łatwość zagniatania tulejek5
4. Wydajność (szybkość) wykonywania operacji5
5. Dostosowanie do swojego przeznaczenia – ocena specjalizacji (narzędzia specjalistyczne)5
6. Poręczność5

* Skala ocen: 1-5

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments