Kosa akumulatorowa METABO RTD 18 LTX BL 30

Metabo RTD 18 LTX BL 30 to kosa akumulatorowa przeznaczona do cięcia trawy i wycinania chwastów.

Konstrukcja napędu

Kosa elektryczna Metabo RTD 18 LTX BL 30, zwana przez producenta trymerem, zasilana jest prądem stałym o napięciu 18 V. Napędza ją wysokosprawny i mocny silnik bezszczotkowy, który umieszczono w głowicy roboczej sprzętu. Dzięki temu napęd bezpośrednio przekazywany jest do głowicy z żyłką tnącą. Taka konstrukcja eliminuje mechanizmy pośredniczące, a w przypadku kos – wałek giętki. Jak wiadomo, wałek taki nie dość że obniża znacznie sprawność tego typu urządzeń, ale także często ulega przerwaniu, co skutkuje koniecznością wymiany go w serwisie i

nieprzewidywanymi przerwami w pracy, których nikt nie lubi. Zastosowany w kosie bezpośredni napęd głowicy z żyłką tnącą bardzo pozytywnie wpływa też na trwałość i bezawaryjność omawianego sprzętu.

Pracą prezentowanej kosy akumulatorowej Metabo RTD 18 LTX BL 30 steruje elektronika. Jej podstawowe funkcje to ochrona antyprzeciążeniowa silnika i akumulatorów oraz zapewnienie optymalnego oraz oszczędnego poboru energii, jak też bezstopniowa regulacja obrotów w zakresie 0-6500/min. Dzięki temu możemy sprzętem pracować efektywnie i energooszczędnie, dostosowując parametry jego pracy do potrzeb operacyjnych. Umożliwia on koszenie trawy i chwastów na szerokości 30 cm żyłką o grubości 2 mm.

Technologia zasilania akumulatorowego

Sprawia, że w pracy nie ogranicza nas przewód zasilający. Nie drażnimy też otoczenia hałasem i nie zanieczyszczamy spalinami, tak jak kosy napędzane benzynowymi silnikami 2-suwowymi. Kosa akumulatorowa Metabo RTD 18 LTX BL 30 umożliwia bowiem swobodną pracę, czystą i cicha. Jest więc urządzeniem bardzo przyjaznym dla środowiska naturalnego.

Wygodna obsługa


Co ważne, Metabo zadbało też o wygodną i łatwą obsługę omawianego sprzętu. Żyłkę tnącą na długość roboczą wysuwa się w nim poprzez lekkie dociśnięcie głowicy do podłoża. Gdy zostanie zużyta, dzięki systemowi Metabo Quick tak samo szybko i, co ważne, beznarzędziowo uzupełnia się ją w głowicy.

Kosa elektryczna Metabo RTD 18 LTX BL 30 została wyposażona w zintegrowany z mocowaniem akumulatorów uchwyt główny o podłużnym kształcie. Pokryto go miękką wykładziną amortyzującą wibracje. Oprócz niego mamy także obwiedniową rękojeść, którą można zamontować na rurowym korpusie w pozycji najbardziej wygodnej dla użytkownika. W uchwycie głównym kosy RTD 18 LTX BL 30 znajduje się włącznik pełniący funkcję regulatora obrotów. Działa on więc analogicznie na przykład do włączników wiertarko-wkrętarek, co oznacza, że obroty głowicy z żyłką zwiększa się poprzez jego głębsze wciśnięcie.

Istotnym z punktu wygody eksploatacji rozwiązaniem zastosowanym w kosie Metabo RTD 18 LTX BL 30 jest dwuczęściowy składany wysięgnik. Ma on szybkozłącze, które umożliwia jego szybki montaż. Możliwość składania wysięgnika ułatwia zarówno przechowywanie urządzenia, jak i jego transport. Dzięki temu możemy go bez problemu przewozić w samochodach typu compact. Jak wiadomo, nie wszyscy dysponują pojemnym i odpowiednio długim autem typu kombi nadającym się do przewożenia długich kos mechanicznych.

W kosie elektrycznej Metabo RTD 18 LTX BL 30 znajdziemy także osłonę żyłki zwiększającą bezpieczeństwo pracy. Jest też pałąk ochronny, który pozwala podczas koszenia zachować bezpieczną odległość od drzew, krzewów itp. Omawiamy sprzęt wyposażono również w szelki umożliwiające zawieszenie go na ramieniu użytkownika. Do ich przypięcia służy otwór na karabinek mocujący.

Zasilanie akumulatorowe

Z kolei akumulator mocuje się z tyłu kosy. Zasila się go z 18-woltowych, systemowych akumulatorów Metabo typu Li-Ion należących do linii Li-Power lub wysokoprądowej LiHD. Jak już wiele razy informowaliśmy, wchodzą one w skład Cordless Alliance System (CAS), który umożliwia zasilanie ponad 230 różnych typów elektronarzędzi produkcji Metabo i wielu renomowanych firm wykorzystujących go w swoich

urządzeniach.
Reasumując, kosa elektryczna Metabo RTD 18 LTX BL 30 to mocny i wydajny sprzęt akumulatorowy, którym możemy ciąć trawy, jak i chwasty. Jego ważną zaletą jest ekologiczność – nie emituje on bowiem spalin i hałasu, które zanieczyszczają naturalne środowisko.

Dane techniczne akumulatorowej kosy Metabo RTD 18 LTX BL 30

Napięcie zasilania18 V
Obroty0-6500/min
Szerokość koszenia żyłki30 cm
Grubość żyłki2,0 mm
Długość żyłki w główicy4 m
Akumulatory LiPower18 V/4.0 lub 5.2 Ah
Akumulatory LiPower18 V/4.0, 5.5, 8.0 lub 10.0 Ah
Waga z/bez akumulatora3,8/3,4kg
HB
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments