AKUMULATOROWY TRYMER METABO RTD 18 LTX BL 30

Metabo RTD 18 LTX BL 30 to akumulatorowy trymer przeznaczony do cięcia trawy i wycinania chwastów. Urządzenie w tym roku zostało wprowadzone do sprzedaży i spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem na rynku.

Akumulatorowy trymer Metabo RTD 18 LTX BL 30 zasilany jest prądem stałym o napięciu 18 V. Napędza go wysokosprawny i mocny silnik bezszczotkowy, który umieszczono w głowicy roboczej sprzętu. Dzięki temu bezpośrednio napędza on głowicę z żyłką tnącą. Taka konstrukcja napędu eliminuje mechanizmy pośredniczące, a w przypadku trymerów –

wałek giętki. Jak wiadomo, wałek taki nie dość że obniża znacznie sprawność tego typu urządzeń, ale także często ulega przerwaniu, co skutkuje koniecznością wymiany go w serwisie i nieprzewidywanymi przerwami w pracy, których nikt nie lubi. Zastosowany w trymerze bezpośredni napęd głowicy z żyłką tnącą bardzo pozytywnie wpływa też na trwałość i bezawaryjność omawianego sprzętu.

Pracą prezentowanego akumulatorowego trymera Metabo RTD 18 LTX BL 30 steruje elektronika. Jej podstawowe funkcje to ochrona antyprzeciążeniowa silnika i akumulatorów oraz zapewnienie optymalnego oraz oszczędnego poboru energii, jak też bezstopniowa regulacja obrotów w zakresie 0-6500/min. Dzięki temu możemy trymerem pracować efektywnie i energooszczędnie, dostosowując parametry jego pracy do potrzeb operacyjnych. Umożliwia on koszenie trawy i chwastów na szerokości 30 cm żyłką o grubości 2 mm.

Technologia zasilania akumulatorowego zastosowana w trymerze sprawia, że w pracy nie ogranicza nas przewód zasilający. Nie drażnimy też otoczenia hałasem i nie zanieczyszczamy spalinami, tak jak kosy napędzane benzynowymi silnikami 2-suwowymi. Trymerem Metabo RTD 18 LTX BL 30 pracuje się bowiem swobodnie, czysto i cicho. Jest więc urządzeniem bardzo przyjaznym dla środowiska naturalnego.
Co ważne, Metabo zadbało też o wygodną i łatwą obsługę omawianego sprzętu. Żyłkę tnącą na długość roboczą wysuwa się w nim poprzez lekkie dociśnięcie głowicy do podłoża. Gdy zostanie zużyta, dzięki systemowi Metabo Quick tak samo szybko i, co ważne, beznarzędziowo uzupełnia się ją w głowicy.

Trymer Metabo RTD 18 LTX BL 30 wyposażono w zintegrowany z mocowaniem akumulatorów uchwyt główny o podłużnym kształcie. Został on pokryty miękką wykładziną amortyzującą wibracje. Oprócz niego mamy także obwiedniową rękojeść, którą można zamontować na rurowym korpusie w pozycji najbardziej wygodnej dla użytkownika. W uchwycie głównym trymera RTD 18 LTX BL 30 znajduje się włącznik pełniący funkcję regulatora obrotów. Działa on więc analogicznie na przykład do włączników wiertarko-wkrętarek, co oznacza, że obroty głowicy z żyłką zwiększa się poprzez jego głębsze wciśnięcie.

Istotnym z punktu wygody eksploatacji rozwiązaniem zastosowanym w trymerze Metabo RTD 18 LTX BL 30 jest dwuczęściowy składany wysięgnik. Ma on szybkozłącze, które umożliwia jego szybki montaż. Możliwość składania wysięgnika ułatwia zarówno przechowywanie urządzenia, jak i jego transport. Dzięki temu możemy go bez problemu przewozić w samochodach typu compact. Jak wiadomo, nie wszyscy dysponują pojemnym i odpowiednio długim autem typu kombi nadającym się do przewożenia długich kos mechanicznych.

W trymerze Metabo RTD 18 LTX BL 30 znajdziemy także osłonę żyłki zwiększającą bezpieczeństwo pracy. Jest też pałąk ochronny, który pozwala podczas koszenia zachować bezpieczną odległość od drzew, krzewów itp. Omawiamy sprzęt wyposażono również w szelki umożliwiające zawieszenie go na ramieniu użytkownika. Do ich przypięcia służy otwór na karabinek mocujący.

Z kolei akumulator mocuje się z tyłu trymera. Zasila się go z 18-woltowych, systemowych akumulatorów Metabo typu Li-Ion należących do linii Li-Power lub wysokoprądowej LiHD. Jak już wiele razy informowaliśmy, wchodzą one

w skład Cordless Alliance System (CAS), który umożliwia zasilanie ponad 230 różnych typów elektronarzędzi produkcji Metabo i wielu renomowanych firm wykorzystujących go w swoich urządzeniach.
Reasumując, akumulatorowy trymer Metabo RTD 18 LTX BL 30 to mocny i wydajny sprzęt, którym możemy ciąć trawy, jak i chwasty. Jego ważną zaletą jest ekologiczność – nie emituje on bowiem spalin i hałasu, które zanieczyszczają naturalne środowisko.

HB

Dane techniczne akumulatorowego trymera Metabo RTD 18 LTX BL 30

Napięcie zasilania18 V
Obroty0-6500/min
Szerokość koszenia żyłki30 cm
Grubość żyłki2,0 mm
Długość żyłki w główicy4 m
Akumulatory LiPower18 V/4.0 lub 5.2 Ah
Akumulatory LiPower18 V/4.0, 5.5, 8.0 lub 10.0 Ah
Waga z/bez akumulatora3,8/3,4 kg
fot. Metabo
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments