AKUMULATOROWY PISTOLET METABO KPA 10,8 600 – NAKŁADANIE KLEJÓW i PAST

Wykonując prace montażowe, remontowo-budowlane i naprawcze, często stosujemy kleje, masy uszczelniające itp. przystosowane do wyciskania z tub albo opakowań foliowych. Właśnie do wykonywania takich prac Metabo stworzyło akumulatorowe pistolety do nakładania klejów i past zasilane napięciem 18 V albo 10,8 V. W niniejszym artykule omówimy mniejszy z modeli o oznaczeniu KPA 10,8 600.

Kompaktowy pistolet Metabo KPA 10,8 600 to narzędzie akumulatorowe klasy 10,8 V. Przeznaczone jest do wyciskania większości klejów, past, mas uszczelniających, które pakowane są w tuby o pojemności 310 ml (kartusze) albo osłonki foliowe (tzw. kiełbasy). Duża siła tłoczenia (do 4413 N) pozwala na wyciskanie nawet gęstych klejów

przewidzianych do montażu błyskawicznego, których aplikacja przy użyciu wyciskaczy ręcznych jest dość męcząca, mas naprawczych wzmacnianych włóknami, bitumicznych, MS polimerów. Co prawda, przy dłuższej pracy bardziej efektywny jest system 18 V, ale wielu użytkowników mających już inne urządzenia pracujące z akumulatorami 10,8 V i ceniących sobie ergonomię oraz niższą masę KPA 10,8 jest zainteresowanych zakupem tego modelu. Szczególnie atrakcyjna cenowo jest kompletacja bez akumulatora i ładowarki (wersja carcass).

 

0211700S_50
W przypadku pistoletów do wyciskania ręcznego trudno przez dłuższy czas nakładać masę idealnym strumieniem. Wpływa na to chociażby konieczność naciskania dźwigni przesuwającej oś tłoka. Pistolet akumulatorowy KPA 10,8 ma bezstopniową regulację prędkości wyciskania w zakresie od 3 do10 mm/s, której aktualną wartość maksymalną nastawiamy 6-stopniowym pokrętłem. Od chwili uruchomienia pistoletu, przyciskając włącznik, zwiększamy prędkość aplikacji od zera do ustawionej wartości. Dzięki temu można dokładnie aplikować wyciskaną masę oraz skupić swą uwagę na płynnym prowadzeniu końcówki dozującej. Drugą ważną w tym aspekcie funkcją jest automatyczne wycofanie zębatki tłoka po wyłączeniu zasilania. Dzięki temu po zakończeniu aplikacji masy unikamy nacisku tłoka na masę i skapywania jej z końcówki.

0211700S_51
Metalowa listwa zębata o przekroju prostokątnym połączona jest z tłokiem i napędzana przez metalową przekładnię, gwarantując stabilny nacisk na wyciskaną masę. W przypadku gdy masa w zasobniku jest w całości zużyta bądź stwarza zbyt duże opory podczas wyciskania (np. masa stwardniała w tubie), elektronika wyłącza zasilanie, aby ochronić urządzenie przed przeciążeniem. Pistolet KPA 10,8 jest oferowany w kilku wariantach: z akumulatorami o pojemności 2,0 Ah, 4,0 Ah, z tubą o objętości 400 ml i 600 ml. Dostępne są też jako części zamienne komplety tub w tych dwóch rozmiarach. Tuba jest mocowana do pierścienia gwintowanego połączonego z pierścieniem obrotowym zamocowanym do korpusu urządzenia. Dzięki temu mocowanie jest stabilne, a jednocześnie możliwy jest obrót tuby podczas aplikacji masy. W ten sposób można zachować ciągłość spoiny podczas zmiany kierunku jej nakładania. Dzięki takiej konstrukcji możliwa jest też szybka i łatwa zmiana nabojów na wkłady foliowe oraz rozebranie urządzenia w celu oczyszczania wnętrza tuby.

0211700S_800
Naszym zdaniem akumulatorowy pistolet Metabo KPA 10,8 przeznaczony do wyciskania mas stanowi dobrą ofertę uzupełniającą podstawowy zestaw maszyn do wykonywania różnorodnych prac montażowych i remontowych.

Dane techniczne pistoletu do mas Metabo KPA 10,8

Napięcie akumulatora

10,8 V

Możliwość zastosowania akumulatorów Li-Power

2,0 Ah; 4,0 Ah; 5,2 Ah

Siła wyciskania

4413-2000 N

Prędkość przesuwu

3 – 10 mm/s

Ustawiania prędkości

6 poziomów

Pojemność tuby

600 ml, ew. 400 ml.

Ciężar (z akumulatorem 2,0 Ah)

2,5kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments