AKUMULATOROWY ODKURZACZ METABO ASR 36-18 BL 25 M SC

Akumulatorowy odkurzacz Metabo ASR 36-18 BL 25 M S.C umożliwia stworzenie na placu budowy lub w warsztacie kompletnego, w pełni funkcjonalnego bezprzewodowego zestawu roboczego. Oferuje funkcję Cordless Control, dzięki której możemy go zdalnie włączać i wyłączać elektronarzędziem akumulatorowym.

Metabo ASR 36-18 BL 25 M SC to z wyglądu klasyczny odkurzacz przemysłowy z przejrzystym panelem sterowania, na którym znajduje się włącznik z wyborem funkcji (AUTO, MAN, otrząsanie filtra) oraz pokrętła ustawienia funkcji Cordless Control i mocy ssania oraz średnicy zastosowanego

węża ssącego (15, 21, 27, 32 i 35 mm). Jest też 5-diodowy wskaźnik poziomu naładowania baterii. Omawiany odkurzacz Metabo ma dwie wersje, ponieważ zasilany jest prądem o napięciu 36 V. W pierwszej korzysta z akumulatora 36 V/6.2 Ah, a w drugiej z dwóch baterii 18 V. Można więc wersję 2 x 18 V zasilać wszystkimi systemowymi akumulatorami litowo-jonowymi Metabo z linii Li-Power lub wysokoprądowej LiHD o napięciu 18 V. Niemiecki producent poleca do niej najnowsze akumulatory LiHD 18 V o dużej pojemności 10.0 Ah, które zasilanym urządzeniom dostarczają dużą porcję energii umożliwiającą wysoce efektywną pracę.


W prezentowanym odkurzaczu ASR 36-18 BL 25 M SC niemiecki producent zastosował energooszczędny i wysokosprawny silnik bezszczotkowy oraz wydajną turbinę. Tak skonstruowany napęd oferuje maksymalny przepływ powietrza 4000 l/min i podciśnienie 240 bar. Warto wspomnieć, że jednostkę napędową wyposażono w układ regulacji prędkości obrotowej, a tym samym wielkości przepływu powietrza i podciśnienia. Jak wiadomo, często maksymalna moc odkurzacza nie jest nam potrzebna, a nawet niewskazana. Zbyt duże ssanie może bowiem powodować przysysanie elektronarzędzia do obrabianego materiału, co jest zjawiskiem często spotykanym podczas pracy szlifierkami oscylacyjnymi. Regulacja ta także umożliwia oszczędzanie energii baterii i wydłuża czas pracy odkurzacza na jednym jej ładowaniu. Co więcej, mamy w nim też elektronikę Ultra-M optymalizującą zasilanie oraz chroniącą jednostkę napędową przed przeciążeniem oraz zabezpieczającą akumulatory przed zbyt wysoką temperaturą i nadmiernym rozładowaniem. Zwiększa ona żywotność urządzenia i wydłuża jego działanie na jednym ładowaniu akumulatora zasilającego. Odkurzacz wyposażony jest także w funkcję otrząsania filtra (SelfClean). Jest ona półautomatyczna. Można ją też w razie potrzeby włączyć ręcznie.


Metabo ASR 36-18 BL 25 M SC swoim wyglądem i gabarytami nie różni się od przewodowych odkurzaczy przemysłowych. Jego zbiornik na nieczystości, podobnie jak w przypadku wielu modeli zasilanych z gniazdka elektrycznego, ma pojemność 25 l. Prezentowany odkurzacz został też wyposażony w filtr klasy M, który zapewnia skuteczne usuwanie pyłów szkodliwych dla zdrowia. Oznacza to, że pochłania on cząsteczki kurzu o najwyższym dopuszczalnym stężeniu wynoszącym ≥ 0,1 mg/m³. Odkurzacz Metabo ASR 36-18 BL 25 M SC zapewnia więc czystą i bezpieczną dla zdrowia pracę i może być zgodnie z europejskimi normami BHP stosowany zarówno do usuwania pyłów drewna, np. dębowego czy bukowego, jak też równie niebezpiecznych dla zdrowia pyłów kwarcowych. Urządzeniem nie tylko możemy zbierać nieczystości suche, ale także mokre. Aby ta operacja była bezpieczna dla napędu urządzenia i nie spowodowała zwarcia, jest ono wyposażone w czujnik przepełnienia wodą zbiornika i funkcję ostrzegania o nim sygnałem akustycznym.


Bardzo ważnym rozwiązaniem, zastosowanym w odkurzaczu Metabo ASR 36-18 BL 25 M S.C., jest moduł elektroniczny Cordless Control. Umożliwia on włączanie i wyłączanie omawianego urządzenia za pośrednictwem podłączonego do niego wężem elektronarzędzia bezprzewodowego

lub przewodowego, na którego obudowie został umieszczony nadajnik z czujnikiem drgań. Nadajnik ten znajduje się na wyposażeniu odkurzacza. Wykrywa on drgania włączanego elektronarzędzia lub ich zanik podczas jego wyłączania i odpowiednio uruchamia lub zatrzymuje zdalnie odkurzacz.
Nadmieniamy, że zdalne uruchamianie/zatrzymywanie odkurzaczy przemysłowych umożliwia działający na tej samej zasadzie niedawno wprowadzony do oferty Metabo zestaw Start/Stop CordlessControl przeznaczony dla odkurzaczy przewodowych. Składa się on z dwóch podzespołów: modułu z wtyczką na kabel odkurzacza, który wkłada się w gniazdko elektryczne, oraz pilota z czujnikiem drgań, który umieszcza się na wężu lub elektronarzędziu z użyciem paska mocującego. Aby skorzystać z tego zestawu, ustawiamy włącznik odkurzacza przewodowego w pozycji MAN oraz wtyczkę jego kabla umieszczamy w gniazdku modułu podłączonego do gniazdka elektrycznego. Moduł ten odbiera sygnały od pilota i włącza lub wyłącza zasilanie odkurzacza w momencie uruchomienia albo zatrzymania współpracującego elektronarzędzia na skutek działania wspomnianego czujnika wykrywającego drgania. Do tego odkurzacz możemy włączać/wyłączać zdalnie naciskając przycisk pilota. Jest to bardzo wygodne wtedy, gdy w pracy wykorzystujemy długi wąż ssący. Dzięki zestawowi Start/Stop CordlessControl nie musimy tracić czasu na podchodzenie do odkurzacza i zmianę pozycji pokrętła włączającego.


Metabo ASR 36-18 BL 25 M SC pod względem ergonomii to konstrukcja przemyślana w najdrobniejszych szczegółach. Na górze odkurzacza znajduje się uchwyt na systainery. Zaś komora na akumulatory jest zamykana i odporna na kurz oraz zachlapanie. Oprócz tego mamy składane haki na wąż, gumowane powierzchnie do przechowywania i kółka z hamulcami zapewniające bezpieczne ustawienie urządzenia na powierzchniach pochyłych. Transport Metabo z miejsca na miejsce nie jest także kłopotliwy za sprawą niewielkiej masy całkowitej (12 kg bez akumulatora), a wszystkie węże można wygodnie zawinąć wokół obudowy prezentowanego sprzętu. Wraz z odkurzaczem dostarczany jest zestaw akcesoriów złożony z węża antystatycznego o długości 4 m (średnica – 35 mm), nadajnik CordlessControl z taśmą mocującą 35 mm, 2 plastikowe rury ssące, adapter uchwytu, worek filtrujący z włókniny, 2 poliestrowe kasety filtracyjne (klasa M), dysza podłogowa (szerokość 300 mm), dysza szczelinowa, mufa łącząca wewnętrzna 28 mm/zewnętrzna 35 mm.
Reasumując, Metabo ASR 36-18 BL 25 M SC to odkurzacz o znacznie rozszerzonej funkcjonalności w porównaniu do klasycznych tego typu urządzeń przewodowych. Możemy np. użyć go tam, gdzie nie ma zasilania lub nie zostało jeszcze zainstalowane. Naszym zdaniem, doskonale sprawdzi się w pracach wykonywanych poza warsztatem u klientów, gdyż jest wysoce mobilnym urządzeniem i bardzo łatwym w transporcie.

pins

 

Dane techniczne odkurzacza akumulatorowo-sieciowego Metabo ASR 36-18 BL 25 M SC

Napięcie zasilania36 V
Maksymalny przepływ powietrza4000 l/s
Maksymalne podciśnienie24 bar
Pojemność zbiornika25 l
Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiPower (napięcie/pojemność)18 V/2.0, 4.0 i 5.2 Ah
Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiHD (napięcie/pojemność)18 V/3.1, 3.5, 4.0, 5.5, 6.2, 7.0, 8.0 i 10.0 Ah
Systemowy akumulator 36 V (napięcie/pojemność)Li-Ion 36 V/6.2 Ah
Waga bez akumulatora12 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments