AKUMULATOROWY MŁOT KOMBI METABO KHA 18 LTX BL 40

Akumulatorowy, 7-kilogramowy, elektropneumatyczny udarowy młot kombi z uchwytem SDS-max Metabo KHA 18 LTX BL 40 to kolejne bezprzewodowe urządzenie przeznaczone do ekstremalnych zastosowań opracowane przez niemieckiego producenta. Pod względem efektywności pracy nie ustępuje ono odpowiednikom przewodowym, a przewyższa je praktycznie nieograniczoną mobilnością oraz łatwiejszą pracą i obsługą.

Akumulatorowy młot kombi Metabo KHA 18 LTX BL 40 ma klasyczną konstrukcję „L” i zasilany jest prądem stałym o napięciu 18 V z litowo-jonowych akumulatorów z linii Li-Power lub LiHD należących do systemu CAS. Niemiecki

producent w celu osiągnięcia pełnych możliwości roboczych omawianego elektronarzędzia zaleca stosowanie w nim 18-woltowych akumulatorów wysokoprądowych z linii LiHD o pojemnościach 5.5, 8.0 i 10.0 Ah. Nadmieniamy, że w prezentowanym sprzęcie mocowanie akumulatorów znajduje się pod rękojeścią główną.

Metabo zastosowało w nim nowej generacji wysokosprawny silnik bezszczotkowy, elektroniczne sterowanie oraz układy mechaniczne: mocną przekładnię i wysokowydajny mechanizm udaru pneumatycznego w aluminiowej obudowie. Elektronika w Metabo KHA 18 LTX BL 40 odpowiada za płynne uruchomienie silnika, regulację jego obrotów i ich stabilizację pod zmiennym obciążeniem (Vario-Constamatic – VC), a także za ochronę antyprzeciążeniową, bezpieczeństwo pracy oraz optymalizację zasilania.

W prezentowanym młocie kombi Metabo KHA 18 LTX BL 40 silnik bezszczotkowy współpracuje z 1-biegową przekładnią oraz udarowym mechanizmem pneumatycznym, generując obroty w zakresie 450-580/min oraz udary o maksymalnej częstotliwości 3200/min i energii 8,6 J. Wartości te są elektronicznie regulowane za pomocą spustowego włącznika głównego. Siłę udaru, w celu bezpiecznej obróbki delikatniejszych materiałów, możemy zredukować do 70%, naciskając przycisk znajdujący się na obudowie silnika od strony rękojeści głównej. Młotem kombi Metabo KHA 18 LTX BL 40 wywiercimy w betonie wiertłami SDS-max otwory o średnicy do 40 mm, a zaś koronami udarowymi SDS-max – do 105 mm.


Mechanizm udarowy zastosowany w Metabo KHA 18 LTX BL 40 został wyposażony w system eliminujący puste udary. Rozwiązanie to chroni uchwyt narzędziowy SDS-max przed przedwczesnym zużyciem. Należy tu odnotować, że w układzie mechanicznym młota znajduje się sprzęgło przeciążeniowe Metabo S-automatic. Rozłącza ono napęd od wiertła w momencie jego zakleszczenia w obrabianym materiale. Tym samym zapobiega kontuzjom operatorów spowodowanym niekontrolowanym obrotem maszyny wokół wiertła.

Akumulatorowy młot kombi Metabo KHA 18 LTX BL 40 oferuje dwa tryby pracy: wiercenie z udarem oraz kucie. Wybiera się je pokrętłem znajdującym się na górze obudowy elektronarzędzia. Gdy ustawimy go w jednej z dwóch pozycji oznaczonych literą „N”, możemy zmieniać kątowe położenie dłuta, czyli mówiąc prościej, obracać je. Zastosowany w elektronarzędziu wspomniany uchwyt narzędziowy SDS-max to znane i sprawdzone rozwiązanie na całym świecie. Omawiany młot oferuje go w wersji szybkomocującej, co oznacza, że do montażu wierteł, koron czy szpiczaków oraz dłut SDS-max nie musimy odciągać tulei blokującej. Wkładamy osprzęt w uchwyt, a słyszane wtedy kliknięcie oznacza prawidłowe jego zamocowanie. Dla ułatwienia operowania w trybie kucia Metabo wyposażyło prezentowany młot kombi w przycisk do pracy ciągłej, dzięki któremu użytkownik nie musi cały czas wciskać włącznika głównego, aby urządzenie działało.

W młocie kombi KHA 18 LTX BL 40 niemiecki producent zastosował też system Metabo VibraTech (MVT) znacznie redukujący wibracje przenoszone na ręce operatora. Składają się na niego amortyzowana rękojeść główna w kształcie „D” i antywibracyjny uchwyt dodatkowy. Co ważne, w rękojeści głównej mieści się duży włącznik spustowy, który może być obsługiwany w grubych rękawicach roboczych. Rękojeść „D” oraz uchwyt boczny, który można ustawiać i blokować w dowolnej pozycji kątowej z zakresu 0-360°, pokryto miękkim materiałem antypoślizgowym pochłaniającym wibracje. W młocie Metabo KHA 18

LTX BL 40 znajdziemy też diodę LED do oświetlania miejsca pracy, a także punkt do mocowania pasa zabezpieczającego sprzęt przed upadkiem z wysokości. Elektronarzędzie przystosowane jest też do współpracy z systemem ESA max służącym do odpylania pola pracy. Reasumując, system Metabo VibraTech oraz wymienione rozwiązania ułatwiają pracę i czynią ją mniej męczącą, a także chronią użytkownika przed pyłem i zabezpieczają elektronarzędzie przed zniszczeniem.

Naszym zdaniem, akumulatorowy młot kombi Metabo KHA 18 LTX BL 40 z uchwytem SDS-max to doskonała bezprzewodowa alternatywa dla jego odpowiedników zasilanych sieciowo. Zapewnia co najmniej taką samą wydajność wiercenia oraz kucia i do tego może być stosowany w warunkach braku sieciowego zasilania.

Dane techniczne akumulatorowego młota kombi Metabo KHA 18 LTX BL 40

Napięcie zasilania18 V
Energia pojedynczego udaru według EPTA8,6 J
Prędkość obrotowa450-580 min-1
Maks. częstliwość udarów3200 min-1
Maks. średnica wiercenia w betonie wiertłem/koronką40/105 mm
Zalecane akumulatory LiHD 18 V/5.5, 8.0 lub 10.0 Ah
Waga z akumulatorem7,9kg
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments