AKUMULATOROWE ZAKRĘTAKI UDAROWE METABO

Ważną częścią rodziny bezprzewodowych elektronarzędzi Metabo klasy 18 V są zakrętaki udarowe służące do wykonywania szerokiej gamy prac montażowych.

 

Zaletą akumulatorowych zakrętaków udarowych Metabo jest ich wysoka sprawność. Silniki elektryczne tych elektronarzędzi napędzają bezpośrednio kowadełkowe mechanizmy udarowe, zatem w ich wypadku w aplikowaniu energii nie pośredniczy kompresor, sprężone powietrze i silnik pneumatyczny. Zakrętaki udarowe Metabo nie wymagają praktycznie żadnego wysiłku od operatora podczas montażu dużych śrub czy wkrętów. Użytkownik nie musi równoważyć aplikowanej siły. Przypomnijmy, że gdy używamy wiertarko-wkrętarki przy montażu sporego wkrętu w belce drewnianej, musimy siłować się z tym urządzeniem, gdyż moment generowany podczas wkręcania wymaga równoważenia. W innym

wypadku maszyna obracałaby się wokół swojego wrzeciona.

 

Głównym zadaniem zakrętaków udarowych Metabo jest wykonywanie gwintowych połączeń twardych lub półtwardych i w tym obszarze ujawniają swoje największe walory. Można je też z powodzeniem stosować do połączeń miękkich, np. do osadzania dużych wkrętów podczas montażu konstrukcyjnych elementów drewnianych, jak i do zgrubnego wiercenia dużych otworów w materiałach drewnianych.

0219500A_01

Metabo oferuje zakrętaki udarowe umożliwiające aplikowanie maksymalnych momentów w zakresie od 150 do 600 Nm. W klasie zasilania 18 V mamy do dyspozycji 4 modele: SSD 18 LTX 200, SSW 18 LTX 200, SSW 18 LTX 400 BL i SSW 18 LTX 600. Jak ich symbole wskazują, są to maszyny klasy LTX przeznaczonej, dla prawdziwych zawodowców do wykonywania najtrudniejszych zadań i dużej intensywności pracy. Omawiane elektronarzędzia mogą być zasilane 18-woltowymi akumulatorami litowo-jonowymi z systemu standardowego Metabo Li-Power (2,0, 4,0, 5,2 i 5,5 Ah) lub wysokoprądowego Metabo LiHD (3,1, 5,5, 6,2 Ah). Zastosowano w nich elektronikę Ultra-M. Komunikuje się ona z układem elektronicznym zakrętaka oraz ładowarki i chroni ogniwa Li-Ion przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem i za wysoką temperaturą. Gdy zamontujemy w ładowarce za bardzo rozgrzany akumulator, schładza ona jego ogniwa (technologia AIR COOLED). Proces ładowania rozpoczyna się w momencie, gdy temperatura ogniw jest odpowiednio niska. Elektronika Ultra-M pozwala zachować pełną żywotność baterii i dlatego Metabo swoje akumulatory objęło 3-letnią gwarancją.

Metabo_SSW18LTX400BL-4

Zakrętaki udarowe Metabo SSD 18 LTX 200 i SSW 18 LTX 200

To bliźniacze kompaktowe urządzenia wyposażone w silniki 4-polowe. Mamy w nich do wyboru trzy elektroniczne biegi (częstotliwość udarów – 0–3300/min (SSD 18 LTX 200) lub 3000/min (SSW 18 LTX 200), obroty – 0–2500/min (SSD 18 LTX 200) lub 0–2300/min (SSW 18 LTX 200). Generowany przez nie maksymalny moment obrotowy to 150 Nm (SSD 18 LTX 200) lub 210 Nm (SSW 18 LTX 200). Wszystkie parametry pracy są płynnie regulowane przez wciskanie włącznika spustowego. Elektroniczne biegi zmienia sią przełącznikiem w podstawie maszyn, w której mocuje się akumulatory. Skrzynkę przekładniową wykonano z ciśnieniowego odlewu aluminiowego, zaś zębatki oraz mechanizm udaru kowadełkowego – w całości ze stali. W efekcie nadaje to narzędziom wysoką trwałość, a przy tym dużą wydajność i skuteczność wkręcania. Model SSD 18 LTX 200 ma gniazdowy 6-kątny uchwyt 1/4”, zaś SSW 18 LTX 200 – czworokątny zabierak 1/2”. Zaletą tych systemów mocowania narzędzi jest łatwość i szybkość obsługi. Elektronarzędzia wyposażono w diodę, która doświetla miejsce montażu. Dzięki temu możliwa jest praca nawet w ciemnych miejscach.

 

Zakrętak udarowy Metabo SSW 18 LTX 400 BL

Metabo_SSW18LTX400BL-9

Został wyposażony w 12-stopniową elektroniczną regulację parametrów pracy: obroty – 0–2150/min, udary – do 4250/min, moment obrotowy – do 400 Nm. Dodatkowo parametry te są regulowane płynnie za pomocą włącznika spustowego. W urządzeniu zastosowano silnik bezszczotkowy (BL) i rozbudowaną elektronikę (m.in. mikrofalownik oraz system

ochrony antyprzeciążeniowej). Jak wiadomo, silnik bezszczotkowy jest znacznie sprawniejszy (o ok. 30%) od silnika komutatorowego prądu stałego. Efektem tego jest dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu baterii i brak konieczności wizyt w serwisie w celu wymiany szczotek. Dzięki połączeniu wysoce efektywnego silnika i kowadełkowego mechanizmu udarowego Metabo SSW 18 LTX 400 BL oferuje użytkownikom maksymalny moment 400 Nm, co pozwala wykonywać skutecznie bardzo trudne zadania. W Metabo SSW 18 LTX 400 BL zastosowano kwadratowy zabierak 1/2” w celu umożliwienia aplikacji wysokiego momentu obrotowego. Niemiecki producent zadbał też o wysoką jakość wykonania omawianego narzędzia. Mamy więc w nim aluminiową obudowę kowadełkowego mechanizmu udarowego zapewniającą efektywne odprowadzanie ciepła wytworzonego podczas pracy maszyny i zwiększającą jej wytrzymałość mechaniczną. Urządzenie jest ergonomiczne, doskonale wyważone i ma obniżony poziom wibracji, dzięki czemu nie powoduje zmęczenia u operatorów. Aby umożliwić pracę w miejscach słabo oświetlonych, zakrętak wyposażono w diodę LED.

Metabo_SSW18LTX600-3

Zakrętak udarowy Metabo SSW 18 LTX 600

Zastosowano w nim 4-polowy silnik prądu stałego i elektronikę, która umożliwia regulowanie szybkości pracy oraz wielkości momentu obrotowego (do tego służy włącznik spustowy). Narzędzie generuje obroty 0–1600/min i udary 0–2200/min. Maksymalny moment 600 Nm osiągany jest w czasie 5 s od chwili wytworzenia udarów o częstotliwości maksymalnej. Generowane są one za pomocą mechanizmu kowadełkowego o zredukowanym poziomie drgań. SSW 18 LTX 600 wyposażono w elektryczny hamulec, który zatrzymuje wrzeciono natychmiast po wyłączeniu zasilania. Kierunek obrotów i udarów zmienia się przełącznikiem słupkowym znajdującym się nad włącznikiem głównym. Zakrętak z takimi parametrami bez problemów radzi sobie z obsługą połączeń gwintowanych do M20. Nasadki udarowe mocuje się w nim na kwadratowym zabieraku 1/2”. Akumulatorowy zakrętak Metabo ma aluminiową obudowę kowadełkowego mechanizmu udarowego, co umożliwia efektywne odprowadzanie ciepła podczas pracy i świadczy o wysokiej żywotności narzędzia oraz jego bardzo solidnym wykonaniu.

Metabo_SSW18LTX600-2

Części chwytne obudowy modelu Metabo SSW 18 LTX 600 pokryto miękkim materiałem Softgrip pochłaniającym wibracje. Zakrętak jak na swoją wysoką klasę mocy (600 Nm) ma niewielkie wymiary i bardzo dobre wyważenie. Jego masa jest też niska – mierzona z akumulatorem o pojemności 4,0 Ah wynosi 3,1 kg. Narzędziem łatwo więc operować. Do pracy w zaciemnionych miejscach służy dioda LED, skutecznie oświetlająca miejsce montażu/demontażu. Nadmieniamy, że do dolnej części rękojeści przymocowany jest zdejmowany hak do zawieszania narzędzia.

0219500A_02

Reasumując, akumulatorowe zakrętaki udarowe Metabo udowadniają, że epoka pneumatycznych kluczy udarowych ma się już ku końcowi. Urządzenia te dysponują bowiem co najmniej taką samą siłą i są w stanie wykonywać równie skutecznie te same zadania montażowe co ich pneumatyczneodpowiedniki.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments