Akumulatorowe wyrzynarki Bosch GST 18V-155 SC i GST 185-LI Professional

Wyrzynarki Bosch GST 18V-155 SC i GST 185-LI Professional to akumulatorowy sprzęt oferujący wysoką efektywność i dokładność pracy. Jest uniwersalny i doskonale sprawdza się podczas cięcia materiałów drewnianych, jak też elementów metalowych i tworzyw sztucznych.

Akumulatorowa wyrzynarka Bosch GST 18V-155 SC Professional

Do jej napędu Bosch zastosował wysokosprawny silnik bezszczotkowy, zaś do sterowania – rozbudowaną elektronikę mikroprocesorową. Jej główne funkcje to regulacja suwów o 26-milimetrowym skoku w zakresie od 800 do 3800/min, adaptacyjna kontrola prędkości (ADC – Adaptive Speed Control), Soft Start, Drop Control, hamulec wybiegowy, Restart Protection, sterowanie pracą diody LED, ochrona antyprzeciążeniowa i monitoring

działania wyrzynarki. Jak już nieraz informowaliśmy, funkcja Soft Start zapewnia łagodny rozruch silnika, zaś Drop Control wyłącza wyrzynarkę w przypadku jej upuszczenia, natomiast hamulec wybiegowy zatrzymuje brzeszczot w ok. 1 s po wyłączeniu urządzenia. Z kolei Restart Protection uniemożliwia przypadkowe uruchomienie sprzętu na skutek podłączenia do niego akumulatora. Innowacją w sterowaniu pracą wyrzynarką jest po raz pierwszy zastosowany tryb ADC, który obniża prędkość pracy narzędzia na biegu jałowym podczas rozpoczynania cięcia materiału. Funkcja ta zwiększa dokładność pracy i jednocześnie pozwala oszczędzać energię akumulatora.

Do sterowania wyrzynarką i kontroli jej pracy służą dwa impulsowe włączniki/wyłączniki znajdujące się po prawej i lewej stronie przedniej części obudowy urządzenia oraz dwa interfejsy: panel HMI i aplikacja BoschToolbox zainstalowana na smarfonach. Do uruchomienia/zatrzymania urządzenia wystarczy przesunięcie tylko jednego ze wspomnianych impulsowych włączników/wyłączników. Z kolei na panelu HMI mamy dwa przyciski. Jeden służy do 6-stopniowej regulacji prędkości suwów (ustawia się nim wartości domyślne lub indywidualnie ustawione) i wybierania trybu ADC, zaś drugi do włączania/wyłączania diody LED. O wybranym poziomie wielkości suwów lub trybie ADC informuje wyświetlacz znajdujący się na panelu HMI. Są tam też 4 ikony: smartfona (informująca o aktywności aplikacji BoschToolbox), ADC oraz ON (dioda LED włączona) i OFF (wyłączona), a także wskaźnik, który kolorowym światłem informuje o stanie wyrzynarki.

Aby móc wykorzystać aplikację BoschToolbox do m.in. sterowania wyrzynarką GST 18V-155 SC, należy połączyć ją ze smartfonem. Służy do tego jej wewnętrzny moduł Bluetooth®, który wysyła sygnał w regularnych odstępach czasu. Połączenie wyrzynarki z aplikacją BoschToolbox na smartfonie jest automatyczne i odbywa się po dodaniu tego urządzenia do zapisanych w niej elektronarzędzi. Z poziomu aplikacji BoschToolbox możemy w wyrzynarce GST 18V-155 ustawić 5 wielkości prędkości skokowej z zakresu od 800 do 3800 suwów/min. Użytkownik może też regulować czułość (6-stopniowo) i opóźnienie (7-stopniowo) trybu ADC, włączyć/wyłączyć funkcję Drop Control i diodę LED, określić jej czas świecenia, korzystając z zakresu 0-99 s, jak też wyregulować jasność i czas świecenia panelu HMI od 5 do 99 s czy też przywrócić ustawienia fabryczne. Aplikacja BoschToolbox odczytuje także numer seryjny wyrzynarki, datę produkcji, czas jej pracy, podaje dane techniczne oraz generuje alerty o stanie urządzenia, m.in. o zadziałaniu funkcji Drop Control czy termicznego wyłącznika antyprzeciążeniowego.

Mechanizm napędu brzeszczotu wyrzynarki Bosch GST 18V-155 SC Professional ma klasyczną konstrukcję. Jego serce stanowi przekładnia zamieniająca ruch obrotowy silnika bezszczotkowego na posuwisto-zwrotny brzeszczotu. Wyrzynarkę wyposażono w 3-stopniowo regulowany mechanizm podcinania. Użytkownik może więc optymalnie dobrać jego wielkość do rodzaju wykonywanej operacji i obrabianego materiału. Mechanizm ten można wyłączyć, ustawiając jego dźwignię na „0”. W takim wypadku brzeszczot pracuje liniowo oraz mniej agresywnie, co ułatwia czyste cięcie materiałów drewnianych lub obróbkę elementów metalowych. Wyrzynarką Bosch GST 18V-155 SC Professional przetniemy drewno o grubości do 155 mm, aluminium – do 20 mm, i stal węglową – do 10 mm.

W akumulatorowej wyrzynarce Bosch GST 18V-155 SC Professional zastosowano

beznarzędziowe, szybkie mocowanie brzeszczotów z dużą dźwignią umożliwiającą ich szybkie wysunięcie. Kolejną ważną cechą urządzenia jest nisko umieszczona rolka w układzie prowadzenia brzeszczotu, dodatkowe regulowane śrubowo szczęki prowadzące, które przeciwdziałają kątowemu odchylaniu się brzeszczotu podczas cięcia po łuku. Omawiany sprzęt wyposażono też w przezroczystą osłonę oraz w nadmuch na linię cięcia zwiększający jej widoczność.

Stopa prowadząca wyrzynarki Bosch GST 18V-155 SC Professional wykonana jest ze stopu aluminium i dokładnie połączona z jej korpusem. Jej spód pokryty jest ślizgową nakładką z tworzywa sztucznego, która nie zarysowuje obrabianych materiałów. Konstruktorzy zrezygnowali z zastosowania w prezentowanej wyrzynarce regulacji skosu cięcia. Należy tu zauważyć, że w przypadku zdecydowanej większości dostępnych na rynku wyrzynarek jest ona niedokładna i dlatego rzadko używana. W stopie można też zamontować wkładkę przeciwodpryskową ułatwiającą czyste cięcie, prowadnicę równoległą, adapter do szyny prowadzącej i cyrkiel do wycinania po okręgu, a także króciec do podłączenia węża odkurzacza.

Prezentowana wyrzynarka Bosch GST 18V-155 SC Professional ma zwartą, ergonomiczną konstrukcję. Trzyma się ją za obudowę pokrytą miękkim antypoślizgowym materiałem. Ma ona niewielką średnicę, co umożliwia trzymanie sprzętu pod najbardziej dogodnym kątem. Urządzenie, tak jak inne akumulatorowe elektronarzędzia Bosch, może być zasilane wydajnymi akumulatorami należącymi do Flexible Power System z linii GBA oraz ProCORE (wysokoprądowe o dużej mocy). Użytkownik ma do dyspozycji baterie o pojemnościach od 1.5 do 12.0 Ah.

Akumulatorowa wyrzynarka Bosch GST 185-LI Professional

Wyrzynarka Bosch Professional GST 185-LI to narzędzie dla mniej wymagającego użytkownika. Nie zostało ono jednak pozbawione kluczowych rozwiązań, które są wymagane przez profesjonalistów pracujących narzędziami akumulatorowymi o napięciu 18 V. W Bosch GST 185-LI Professional zastosowano obudowę z uchwytem pałąkowym i mocny silnik bezszczotkowy. Generuje on za pośrednictwem przekładni regulowane elektronicznie suwy w zakresie 0-3500/min i skoku wynoszącym 26 mm. Do ustawiania ich maksymalnej częstotliwości służy 6-stopniowe pokrętło, zaś do płynnego sterowania nimi – włącznik główny.
Omawiane wyrzynarka akumulatorowa oferuje wydajność pracy porównywalną z wyrzynarkami sieciowymi i umożliwia efektywne przecinanie twardych materiałów: drewna, blach stalowych itp. Można nim ciąć elementy drewniane o grubości do 125 mm, aluminiowe do 20 mm i stalowe do 10 mm.

Prezentowana wyrzynarka akumulatorowa Bosch GST 185-LI Professional może pracować w dwóch trybach: (1) z podcinaniem lub (2) liniowym ruchem brzeszczotu. Wielkość podcinania jest regulowana 3-stopniowo wygodnym w obsłudze przełącznikiem. Można je również wyłączyć, uruchamiając tym samym tryb liniowego ruchu brzeszczotu. Z kolei wymiana brzeszczotów odbywa się beznarzędziowo dzięki systemowi SDS z wygodną w obsłudze dźwignią.

Stopę wyrzynarki wykonano z wytrzymałego i lekkiego aluminium oraz wyposażono w ślizgową nakładkę z tworzywa sztucznego. Stopa może być obracana w prawo lub lewo do 45°, co umożliwia wykonanie cięć skośnych pionie. Wyrzynarka Bosch GST 185-LI Professional została wyposażona też w nadmuch do usuwania urobku z linii cięcia, który można wyłączyć, jeśli nie jest potrzebny. Co więcej, ma ona diodę LED do oświetlania pola obróbki. Dzięki tym dwóm

rozwiązaniom linia cięcia jest zawsze dobrze widoczna dla użytkownika, co – jak wiadomo – sprzyja dokładnej pracy.

Omawiana wyrzynarka akumulatorowa Bosch GST 185-LI Professional ma ergonomiczny uchwyt pałąkowy pokryty miękką wykładziną antypoślizgową. Jest lekka – jej waga w zależności od podłączonego akumulatora wynosi 2,4-3,4 kg. Możemy więc operować nią dokładnie i wygodnie. Z kolei bezpieczeństwo pracy zapewnia użytkownikowi włącznik z blokadą, która uniemożliwia przypadkowe uruchomienie urządzenia. Do wyrzynarki w celu usuwania wiórów i pyłu podczas cięcia możemy podłączyć wąż odkurzacza przemysłowego. Służy do tego demontowalny króciec przyłączeniowy. Można w niej zamontować także prowadnicę równoległą i wkładkę przeciwodpryskową dla wykonywania czystego cięcia. Do zasilania wyrzynarki GST 185-LI Professional przeznaczone są wspomniane systemowe akumulatory Bosch o napięciu 18 V z linii GBA i ProCORE (wysokoprądowe).

Reasumując, akumulatorowe wyrzynarki GST 18V-155 SC i GST 185-LI rozszerzają bogate portfolio bezprzewodowych elektronarzędzi Bosch Professional do obróbki materiałów drewnianych. Pierwsza z nich to urządzenie o wysokim zaawansowaniu technicznym, przeznaczone dla wymagających profesjonalnych użytkowników oczekujących od tego typu sprzętu maksymalnej poręczności oraz precyzji i wydajności pracy. Drugie z elektronarzędzi spełnia wymagania szerokiego grona profesjonalistów i oferuje wysoką wydajność cięcia wyrzynarek przewodowych. Oba prezentowane urządzenia są bardzo solidnie wykonane i łatwe obsłudze.

Akumulatorowe wyrzynarki Bosch GST 18V-155 SC i GST 185-LI Professional – dane techniczne

ModelGST 18V-155 SCGST 185-LI
Napięcie akumulatora (V)1818
Wysokość skoku brzeszczotu (mm)2626
Prędkość skokowa bez obciążenia (min-1)800-38000-3500
Głębokość cięcia w drewnie/ aluminium/stali zwykłej (mm)155/20/10125/20/20
Skos cięcia±45°
Ciężar bez akumulatora (kg)22

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments