Akumulatorowe wiertarko-wkrętarki Skil 2016 i 2017

Do oferty marki Skil wchodzą nowe modele akumulatorowych wiertarko-wkrętarek z wyjątkową przystawką Screw Assist. To propozycja o doskonałym stosunku ceny do jakości.

 

 

 

Usystematyzujmy więc kilka podstawowych informacji o nowych wkrętarkach Skil. Modele 2016 i 2017 to siostrzane konstrukcje. Z zewnątrz są identyczne, a główna różnica tkwi w rodzaju zastosowanego źródła energii. Choć w obu maszynach działają akumulatory NiCd (niklowo-kadmowe) o pojemności 1,2 Ah, to w modelu 2016 prąd dostarczany jest z baterii o napięciu 12 V, a w modelu 2017 z ogniw 14,4-woltowych. To jeszcze nie koniec –

oba modele oferowane są w konfiguracjach AA (jeden akumulator w standardzie) lub AB (dwa akumulatory w wyposażeniu podstawowym). W wyżej wymienionych modelach występuje elektroniczny hamulec wrzeciona, który zatrzymuje obracające się wiertło lub bit natychmiast po wyłączeniu zasilania, zapewniając w ten sposób bardzo dużą dokładność wiercenia i wkręcania.
W obydwu modelach 2016 i 2017 działa identyczny układ napędowy. Jego najważniejszym elementem jest oczywiście silnik. Współpracuje z jednobiegową przekładnią. Maksymalna prędkość obrotowa dla dwóch wkrętarek w czterech konfiguracjach jest identyczna i wynosi 600 obr./min. Różnice pojawiają się jedynie w dostępnych momentach obrotowych – dla modelu 12-woltowego jest to 28 Nm, a dla 14,4-woltowego 30 Nm. To właśnie ten ostatni parametr decyduje o możliwościach praktycznych obu maszyn. Modelem 2016 wywiercimy w drewnie otwór o średnicy 20 mm, w stali 6 mm i osadzimy wkręt o średnicy 6 mm. Dla modelu 2017 będzie to odpowiednio 22 mm, 8 mm i 8 mm.

Prędkość obrotową silnika można regulować płynnie za pomocą włącznika spustowego. Regulacja prędkości zapewnia w każdej sytuacji łagodny rozruch i pełną kontrolę. Kierunek obrotów wrzeciona zmienia się przełącznikiem słupkowym umieszczonym nad spustem. Ważne jest też to, że można bardzo dokładnie regulować moment obrotowy dokręcania. Służy do tego 20-pozycyjne sprzęgło VariTorque. Zmiany siły dokręcania dokonuje się pierścieniem umieszczonym tuż za uchwytem.
Osprzęt w obu modelach wiertarko-wkrętarek mocuje się w uchwycie wiertarskim o rozwarciu szczęk 10 mm. Ta konstrukcja obsługiwana jest beznarzędziowo, przy czym nie ma automatycznej blokady wrzeciona.
Choć rozmiary i masa niklowo-kadmowych akumulatorów w nowych maszynach są większe niż porównywalnych akumulatorów litowo-jonowych, to jednak podczas codziennego użytkowania wkrętarek nie odczujemy wielkich różnic w komforcie pracy. Ergonomiczna konstrukcja całego urządzenia i jego doskonałe wyważenie sprawiają, że obsługa jest naprawdę wygodna. Miękki uchwyt i dobrze wyprofilowana rękojeść pistoletowa zapewniają komfort wiercenia oraz wkręcania. Płynnie działające pokrętło zmiany momentu obrotowego i łatwy w obsłudze uchwyt narzędziowy ułatwiają oraz przyspieszają właściwy dobór parametrów pracy elektronarzędzi i sprawną wymianę osprzętu. Niewielkie rozmiary i masa decydują o tym, że maszyny nadają się świetnie do wszelkich codziennych prac wykonywanych przez zaawansowanych majsterkowiczów i rzemieślników, które wymagają wiercenia lub wkręcania w drewnie, materiałach kompozytowych albo cienkiej blasze.
W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednym bardzo ciekawym elemencie promocyjnego wyposażenia  akumulatorowych wiertarko-wkrętarek Skil 2016 i 2017. Otóż wszystkie cztery konfiguracje tych modeli będą dostarczane z przystawką Screw Assist. Jest to plastikowa prowadnica nakładana na uchwyt bitu, która przytrzymuje wkręt w odpowiednim położeniu, ułatwiając operację wkręcania. Idealnie przydaje się w sytuacjach, gdy wymagana jest praca jedną ręką, np. w narożniku lub nad głową.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar