AKUMULATOROWE WIERTARKO-WKRĘTARKI METABO 18 V

Wraz z rozwojem technologii akumulatorowych coraz pełniejsza staje się próba realizowania przez producentów elektronarzędzi idei bezprzewodowej budowy. Niemiecka firma Metabo ma w swojej ofercie kilkadziesiąt maszyn zasilanych 18-woltowymi akumulatorami systemowymi o różnych pojemnościach. Jedną z największych grup tego typu sprzętu są wiertarko-wkrętarki.

 

Jak wiadomo, do zasilania elektronarzędzi bezprzewodowych Metabo stosuje nowoczesne i wydajne ogniwa litowo-jonowe. Jest to w tej chwili najwydajniejsze i stosunkowo niedrogie w produkcji źródło energii stosowane w elektronarzędziach. Przypomnijmy, że ogniwa Li-Ion charakteryzują się doskonałymi właściwościami prądowymi, są wygodne w codziennym użytkowaniu, bo nie posiadają efektu pamięci, i można je doładowywać w dowolnym momencie. Ważną ich cechą jest

wysoka trwałość – wytrzymują nawet kilka tysięcy cykli ładowania.

 

Metabo ma w swojej ofercie dwa rodzaje akumulatorów litowo-jonowych o napięciu 18 V. Pierwszy to klasyczna konstrukcja nazwana przez producenta Li-Power. Ten system zasilania składa się z akumulatorów o sześciu różnych pojemnościach – 1,3; 2,0; 3,1; 4,0; 5,2 i 5,5 Ah. Ogniwa o tej konstrukcji pracują pod kontrolą zaawansowanej elektroniki Ultra-M. Zapewnia ona intensywną komunikację między wszystkimi elementami urządzenia i precyzyjnie wyważone współdziałanie silnika, przekładni, inteligentnego systemu zarządzania energią akumulatora oraz procesorowego cyklami ładowania i rozładowywania. Elektronika ta na bieżąco monitoruje temperaturę ogniw, chroni je przed przegrzaniem i przeciążeniami. To rozwiązanie wydłuża trwałość akumulatora i maszyny. Integralną częścią systemu zasilania Metabo Li-Power są inteligentne ładowarki wyposażone w procesorowe zarządzanie procesem ładowania i technologię Air Cooled schładzającą baterie podczas ładowania i skracającą jego czas o 30% (pełne ładowanie akumulatorów 4,0 Ah trwa ok. 45 min).

0231600_20A_01

Drugi rodzaj akumulatorów litowo-jonowych, którymi mogą być zasilane wiertarko-wkrętarki Metabo, to wysokiej mocy (wysokoprądowe) ogniwa LiHD. Mają one specjalną konstrukcję, dzięki której mogą z nich być pobierane prądy o dużym natężeniu. Takie akumulatory umożliwiają uzyskanie przez elektronarzędzia bezprzewodowe 18 V co najmniej 2-krotnie większej mocy (ok. 1000 W) w porównaniu z bateriami standardowej konstrukcji. Akumulatory Metabo LiHD zdecydowanie wolniej się nagrzewają i są m.in. dzięki temu bardzo żywotne. Zastosowano w nich wspomnianą elektronikę ESCP. Do ich ładowania stosowane są wspomniane mikroprocesorowe z technologią Air Cooled. W wiertarko-wkrętarkach Metabo 18 V można stosować akumulatory LiHD o pojemności 3,1, 5,5 i 6,2 Ah, a wkrótce baterie 7,0 Ah, które będą dostępne w pierwszym półroczu 2017 r. Warto na koniec podkreślić, że niemiecki producent udziela na wszystkie swoje akumulatory Li-Ion 3-letniej bezwzględnej gwarancji.

 

Metabo w swojej ofercie wiertarko-wkrętarek akumulatorowych ma propozycje dla każdego rodzaju prac. Podzielono je na trzy klasy jakościowe – L (kompaktowe rozmiary, niska masa, przeznaczone do lekkich prac), LT (wzmocniona konstrukcja, większa moc, duża uniwersalność, do cięższych zadań) i LTX (dla zawodowców, o maksymalnej mocy, do najtrudniejszych wierceń i wkręcań, duża intensywność pracy i maksymalna wszechstronność).

0231600_20A_02

Wiertarko-wkrętarki klasy L

Podstawową wiertarko-wkrętarką przeznaczoną zarówno dla majsterkowiczów, jak i do zastosowań zawodowych (klasy L) jest model Metabo BS 18. Jest to uniwersalna maszyna wyposażona w dwubiegową przekładnię i regulację momentu obrotowego dokręcania. Może być stosowana zarówno w lekkich wierceniach (do 10 mm), jak i w trudniejszych zadaniach związanych np. z osadzaniem wkrętów w drewnie lub miękkim metalu (do 20 mm). Dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 48 Nm (na II biegu – 24 Nm) i maksymalną prędkością obrotową na II biegu wynoszą 1600 min-1 (I bieg – 450 obr./min). Wkrętarkę wyposażono w szybkomocujący uchwyt wiertarski. Model ten występuje także w wersji Metabo BS 18 Quick z szybko wymiennym uchwytem, co pozwala mocować bity we wrzecionie i zmniejsza gabaryty narzędzia. Pracą wkrętarki steruje się płynnie za pomocą włącznika, a miejsce wiercenia doświetla wbudowana dioda.
Kolejną odmianą

modelu BS 18 jest wiertarko-wkrętarka Metabo SB 18. Ma ona identyczne parametry techniczne i dodatkowo udar mechaniczny pozwalający na wiercenie udarowe w miękkich i średnio twardych materiałach budowlanych, w np. cegle.

Dane techniczne wiertarko-wkrętarek Metabo 18 V L

ModelBS 18BS 18 QuickSB 18
Maks. prędkość obrotowa I/II bieg (min-1)0-450/0-1600
Maks. częstotliwość udarów (min-1)24.000
Maks. moment obrotowy I/II bieg (Nm)48/24
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie (mm)10/20/-10/20/10
Uchwyt szybkomocujący+
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/1,3; 2,0; 3,1; 4,0; 5,2 i 5,5 Ah
Waga z akumulatorem (kg)1,31,51,4

Wiertarko-wkrętarki klasy LT

W klasie tej mamy m.in. model Metabo BS 18 LT (akumulator 4,0 Ah) i BS 18 LT Compact (2,0 Ah). To maszyny o zdecydowanie wydajniejszym układzie napędowym i wytrzymalszej konstrukcji niż urządzenia klasy L. Interesujący w tej klasie jest model Metabo BS 18 LT BL. To wkrętarka, którą napędzana jest nowoczesnym silnikiem bezszczotkowym – bardzo wydajnym, małym, lekkim i praktycznie bezobsługowym. Za parametry pracy i sterowanie silnika odpowiada tutaj praktycznie w całości elektronika.

0235300_52A_01

We wszystkich modelach BS 18 LT jednostki napędowe współpracują z dwubiegowymi przekładniami. Na niższym biegu maszyny dysponują najwyższym momentem obrotowym 60 Nm, a na wyższym maksymalną prędkością obrotową 1600 obr./min i 2100 obr./min (wersje bezszczotkowe). Te parametry decydują o tym, że maszynami tymi wywiercimy w drewnie otwór o średnicy do 38 mm, a w stali 13 mm. W standardowej konfiguracji wkrętarki wyposażone są w metalowy uchwyt wiertarski 13 mm z funkcją samozaciskania, ale dostępne są również z szybko zdejmowanym uchwytem Metabo Quick.

Dane techniczne wiertarko-wkrętarek Metabo 18 V LT

ModelBS 18 LTBS 18 LT QuickBS 18 LT CompactBS 18 LT BL
Maks. prędkość obrotowa I/II bieg (min-1)0-450/0-16000-600/0-2100
Maks. częstotliwość udarów (min-1)
Maks. moment obrotowy I/II bieg (Nm)60/34
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie (mm)13/38/-
Uchwyt szybkomocujący+
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/1,3; 2,0; 3,1; 4,0; 5,2 i 5,5 Ah
Waga z akumulatorem (kg)1,81,91,71,6

Przełożenia zmienia się przełącznikiem umieszczonym w górnej części obudowy. Obroty są płynnie sterowane włącznikiem spustowym, a ich kierunek ustawia się przełącznikiem słupkowym, który znajduje nad uchwytem głównym. Wkrętarki zostały wyposażone w elektryczne hamulce do natychmiastowego zatrzymywania obracających się wrzecion. Wybór odpowiedniego momentu ułatwia pokrętło z 20 położeniami i dodatkową pozycją blokującą sprzęgło do wiercenia. Dioda do oświetlania obrabianego przedmiotu znajduje się w przedniej części uchwytu akumulatora.

 

Wiertarko-wkrętarki klasy LTX

Na samym szczycie piramidy technologicznej wiertarko-wkrętarek akumulatorowych Metabo 18 V znajduje się model Metabo BS 18 LTX. Już sam zewnętrzny – wręcz pancerny – wygląd maszyny może nasuwać myśl, że mamy do czynienia ze sprzętem ekstremalnym, do najcięższych zadań i intensywnego użytkowania. Maszyna oferowana jest również w wersji z udarem mechanicznym (Metabo SB 18 LTX), a dodatkowo obie te konfiguracje z funkcją pracy impulsowej (Metabo Impuls). Ten tryb pracy umożliwia odkręcanie wkrętów o uszkodzonych łbach czy zapieczonych śrub i nakrętek.

0210300A_02G

Metabo BS 18 LTX zostało wyposażone w nowoczesny, kompaktowy, czteropolowy i bardzo wydajny silnik, który współpracuje w dwubiegową przekładnią. Maksymalne obroty na I biegu wynoszą 500 min-1, zaś na II – 1700 min-1). Biegi zmienia się przełącznikiem umieszczonym na górze obudowy. Obroty są płynnie sterowane włącznikiem spustowym, a ich kierunek ustawia się przełącznikiem słupkowym. Urządzenie wyposażono w elektroniczny hamulec do natychmiastowego zatrzymywania obracającego się wrzeciona. Maksymalny moment wkręcania to aż 110 Nm (wkręcanie twarde). Elektronarzędzie ma klasyczny jednoczęściowy beznarzędziowy uchwyt wiertarski, którego średnica mocowania wynosi 1,5–13 m, ale można je kupić w wersji z uchwytem Metabo Quick do szybkiego montażu. Wywiercimy nim w drewnie otwór o maksymalnej średnicy 65 mm, w metalu – 13 mm, a w

betonie 16 mm (model BS). Ponieważ wkrętarki Metabo SB 18 LTX dysponują dużym momentem obrotowym, w konstrukcji zastosowano dodatkowy uchwyt boczny.

Dane techniczne wiertarko-wkrętarek Metabo 18 V LTX

ModelBS 18 LTX ImpulsSB 18 LTX Impuls
Maks. prędkość obrotowa I/II bieg (min-1)0-500/0-1700
Maks. częstotliwość udarów (min-1)32.300
Maks. moment obrotowy I/II bieg (Nm)110/55
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie (mm)13/65/-13/65/16
Uchwyt szybkomocujący+ (opcja)
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/1,3; 2,0; 3,1; 4,0; 5,2 i 5,5 Ah
Waga z akumulatorem (kg)2,32,4

Zaciska się go na kołnierzu wrzeciona. Jest on niezwykle pomocny przy wierceniu otworów o dużych średnicach czy montażu długich wkrętów, np. w drewnie. Podobnie jak wcześniej opisywane modele, tak i te klasy LTX mają diodę doświetlającą miejsce pracy. Warto tu wspomnieć, że wszystkie wiertarko-wkrętarki Metabo LTX o napięciu zasilania 18 V są dostępne również w wersjach z silnikami bezszczotkowymi.
Reasumując, wiertarko-wkrętarki Metabo 18 V to maszyny na każdą okazję roboczą. Wykonamy nimi i lekkie, wręcz delikatne prace, i bardzo ciężkie zadania, np. podczas wznoszenia domów drewnianych. Swoją sterowalność zawdzięczają zaawansowanej elektronice, a siłę – najbardziej na rynku zaawansowanej technice zasilnia akumulatorami Li-Ion.

Marek Pudło, pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments