Akumulatorowe pistolety Makita BCG140/BCG180 do mas uszczelniających

Czasy, kiedy trzeba było mocno się napocić przy fugowaniu czy silikonowaniu, dawno już minęły. Teraz ręczne pistolety do mas mają swoje akumulatorowe odpowiedniki i powoli odchodzą do lamusa historii techniki.

Akumulatorowy pistolet realizuje ten sam zakres zadań co narzędzie ręczne – służy do precyzyjnego aplikowania mas uszczelniających i klejących, często w miejscach trudno dostępnych. Jego największą zaletą jest bezwysiłkowa praca, co z kolei daje wysoką dokładność wykonywanych zadań i zapewnia wymaganą estetykę. Ale to nie wszystko. W przypadku dwóch bliźniaczych pistoletów Makity – oznaczonych

jako BCG 140 i BCG 180 (w pierwszym zastosowano akumulator 14,4 V, a w drugim 18 V) – bardzo ważną cechą jest duża efektywność pracy i oszczędność używanego materiału. W prezentowanych elektronarzędziach zastosowano bowiem funkcję antykroplową. Działa ona w ten sposób, że w momencie wyłączenia zasilania popychacz cofa się o kilka milimetrów, przez co tłok w tubie nie ulega naciskowi i nie powoduje wypychania materiału. Dzięki temu materiał po prostu nie wypływa z pojemnika.
Konstrukcja mechaniczna pistoletów Makita BCG140/BCG180 bazuje na rozwiązaniach z narzędzi ręcznych. Jest tutaj popychacz, który wypycha z tuby masę. W odróżnieniu od narzędzia ręcznego, w którym siła potrzebna do napędzania pochodzi z dłoni, w pistolecie akumulatorowym jest generowana przez silnik. Jednostka napędowa zapewnia maksymalnie aż 5000 N nacisku! Pozwala stosować najgęstsze masy. Prędkość posuwu popychacza jest regulowana płynnie za pomocą pokrętła z pięcioma ustawieniami i maksymalnie może osiągnąć wartość 28 mm/s. Prędkość obrotową jednostki napędowej można też regulować płynnie za pomocą włącznika spustowego. Zastosowanie napędu elektrycznego pozwoliło osiągnąć m.in. stały przepływ masy klejącej lub uszczelniającej, co jest ważne przy zachowaniu dokładności pracy i estetyki (np. podczas fugowania czy nakładania silikonu).
Naturalnym źródłem energii dla tego typu elektronarzędzi wydaje się być akumulator. Nie ogranicza swobody ruchów, zapewnia dostateczną ilość energii i zapas mocy do wyciskania różnego rodzaju mas uszczelniających i klejących, a przy tym można go stosować w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej 230 V. W prezentowanych narzędziach zastosowano nowoczesne baterie Li-Ion, które charakteryzują się dużą sprawnością, odpornością na efekt pamięci i długą żywotnością.
Bardzo ciekawie w prezentowanych pistoletach Makity rozwiązano kwestię obsługi tuby z masami. W standardowym wyposażeniu obu urządzeń znajdują się dwa rodzaje podajników. Pierwszy, to klasyczna prowadnica, w którą wkładamy standardowe tuby o pojemności 300 ml, najczęściej spotykane w marketach budowlanych. Ale to nie wszystko. Do korpusu pistoletu możemy dodatkowo zamontować pojemnik o pojemności 600 ml. Można do niego załadować przygotowaną własnoręcznie masę, wciągając ją do środka na podobnej zasadzie jak działa strzykawka, bądź włożyć tzw. kiełbaski, czyli substancje w miękkich opakowaniach.
Pistolety Makita BCG140/BCG180 są – jak większość elektronarzędzi japońskiego producenta – wykonane z najwyższą dbałością o jakość. Uchwyt główny pokryty jest antypoślizgową okładziną. Umieszczona na dole rękojeści bateria świetnie wyważa całe narzędzie, tak że można je spokojnie obsługiwać jedną ręką. Dioda oświetlająca miejsce pracy pozwala pracować nawet w ciemnych zakamarkach (np. w łazienkach bez okien).

 

Dane techniczne pistoletów do mas uszczelniających Makita BCG140/BCG180

 

Siła popychacza

5000 N

Ustawiania prędkości

5 poziomów

Pojemność tuby przezroczystej

600 ml

Obsługiwane pojemniki

300 ml

Zasilanie/napięcie/pojemność

Li-Ion/14,4 V (BCG140), 18 V (BCG180)/1,3 lub 3,0 Ah

Waga z akumulatorem

2,1-2,7kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments