AKUMULATOROWE PIŁY SZABLASTE METABO

W kolejnym artykule o akumulatorowych elektronarzędziach Metabo opowiemy o piłach szablastych 18 V: SSE 18 LTX Compact i ASE 18 LTX.

 

Metabo oferuje dwie akumulatorowe piły szablaste: SSE 18 LTX Compact i ASE 18 LTX. Są to elektronarzędzia klasy LTX, czyli przeznaczone do dużej intensywności pracy i wykonywania najtrudniejszych zadań. Omawiane piły mogą być zasilane 18-woltowymi akumulatorami litowo-jonowymi z systemu standardowego Metabo Li-Power (2,0, 4,0, 5,2 i 5,5 Ah) lub wysokoprądowego Metabo LiHD (3,1, 5,5, 6,2 Ah). Zastosowano w nich elektronikę Ultra-M. Komunikuje się ona z układem elektronicznym pilarek oraz ładowarki i chroni ogniwa Li-Ion przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem i zbyt

wysoką temperaturą. Gdy zamontujemy w ładowarce nadmiernie rozgrzany akumulator, schładza ona jego ogniwa (technologia AIR COOLED). Proces ładowania rozpoczyna się w momencie, gdy temperatura ogniw jest odpowiednio niska. Elektronika Ultra-M pozwala zachować pełną żywotność baterii i dlatego Metabo swoje akumulatory objęło 3-letnią gwarancją.

 

Akumulatorowa piła szablasta Metabo SSE 18 LTX Compact

Jest znacznie mniejsza od swoich sieciowych odpowiedniczek zarówno pod względem rozmiarów, jak i wagi (1,7 kg). Jej niezaprzeczalnym atutem jest możliwość operowania w naprawdę ciasnych miejscach i łatwe oraz szybkie cięcie zarówno materiałów drewnianych, jak i metalowych. Energia jednostki napędowej zamieniana jest na ruch posuwisto-zwrotny dzięki specjalnej przekładni. Rozwiązanie to sprawia, że podczas pracy wibracje wynikające z ruchu brzeszczotu są praktycznie nieodczuwalne dla operatora (10 m/s2). Jak wiadomo, mniejsze drgania elementów mechanicznych to także większa trwałość całego elektronarzędzia.
Silnik przez przekładnię wytwarza do 3100 suwów/min. Każdy ruch brzeszczotu odbywa się z 13-milimetrowym skokiem.

0226600A_01G

Oznacza to, że piła spokojnie poradzi sobie z cięciem zarówno sporej wielkości elementów drewnianych, rur PCV o średniej średnicy oraz materiałów stalowych (prętów, płaskowników i zamkniętych profili). Prędkość obrotowa silnika regulowana jest płynnie za pomocą włącznika spustowego. Urządzenie można także zablokować przełącznikiem słupkowym, tak żeby ochronić operatora i postronne osoby przed przypadkowym włączeniem maszyny.

0226650_20S_51

Obrazu akumulatorowej piły szablastej Metabo SSE 18 LTX Compact dopełnia beznarzędziowy system montażu osprzętu. Brzeszczot mocuje się bowiem w uchwycie, obracając specjalny pierścień i wkładając w gniazdo osprzęt, po czym zwalnia się pierścień mocujący. Jest to bardzo wygodne w obsłudze i szybkie rozwiązanie, które dodatkowo pozwala mocować brzeszczot w odwróconej pozycji i wykonywać cięcia z dołu do góry. Integralną częścią głowicy tnącej jest bezstopniowo regulowana stopka. Stanowi ona zderzak oporowy, którym dociskamy maszynę do obrabianego elementu. W precyzyjnym prowadzeniu brzeszczotu pomocna jest też dioda oświetlająca miejsca pracy.

 

Akumulatorowa piła szablasta Metabo ASE 18 LTX

Wyposażono ją w 4-polowy silnik, który przez przekładnię generuje do 2700 suwów/min regulowanych płynnie za pomocą włącznika spustowego. Każdy skok brzeszczotu ma długość 30 mm. Brzeszczot zatrzymywany jest natychmiast po wyłączeniu zasilania, ponieważ w konstrukcji silnika zastosowano elektryczny hamulec. Przekładnia główna umieszczona jest w obudowie z aluminiowego odlewu ciśnieniowego, który jest jednocześnie lekki, odporny na uszkodzenia i skutecznie odprowadza ciepło.

Metabo_ASE18LTX_01

O wygodzie posługiwania się akumulatorową piłą szablastą Metabo ASE 18 LTX decyduje ciekawie rozwiązany beznarzędziowy system mocowania brzeszczotu Metabo QUICK. Żeby zamontować osprzęt w gnieździe, należy wcisnąć czerwony przycisk z boku głowicy, wsunąć brzeszczot i zwolnić przycisk. W wielu podobnych maszynach dźwignię odblokowującą umiejscawia się tuż przy samym brzeszczocie. Zdarza się więc, że podczas jego wyjmowania po zakończeniu pracy dochodzi do poparzenia nieostrożnego użytkownika. Umiejscowienie w Metabo przycisku na zewnętrznej obudowie całkowicie eliminuje takie nieprzyjemne zdarzenia.
Brzeszczot można obrócić o 180o wokół osi maszyny i realizować cięcia prowadzone np. od dołu obrabianego elementu.

Zagłębienie ostrza tnącego w obrabianym materiale można regulować, zmieniając pozycję zderzaka oporowego. Ułatwia do precyzyjne dopasowanie parametrów pracy piły do specyfiki realizowanego zadania.
Rękojeść w kształcie litery „D” jest w całości pokryta materiałem antypoślizgowym. Ma on za zadanie także pochłaniać część wibracji powstających w trakcie pracy. Część przednia maszyny, którą chwyta się drugą ręką, jest również obłożona gumą, a dodatkowo ma kołnierz zapobiegający zsunięciu się dłoni. Duży włącznik spustowy (oba jego elementy muszą być wciśnięte, żeby włączyć zasilanie) może być bez problemu obsługiwany w rękawicach roboczych.

Metabo_ASE18LTX_02

Reasumując, program akumulatorowych pił szablastych Metabo pokrywa w 100% pole aplikacji tego typu maszyn. Dzięki możliwości zastosowania w nich zasilania wysokoprądowego Metabo LiHD urządzenia te oferują wydajność pił przewodowych wysokiej mocy i mogą być stosowane do wykonywania ciężkich zadań.

pins

 

Dane techniczne akumulatorowych pił szablastych Metabo SSE 18 LTX Compact i ASE 18 LTX

3,6
ModelSSE 18 LTX CompactASE 18 LTX
Liczba suwów (min-1)0-31000-2700
Skok brzeszczotu (mm)1330
Rodzaj akumulatora Li-Ion/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/2.0, 4.0, 5.0, 5.5 AhLi-Ion/18 V/2.0, 4.0, 5.0, 5.5 Ah
Rodzaj akumulatora LiHD/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/3.1, 5.5, 6.2 AhLi-Ion/18 V/3.1, 5.5, 6.2 Ah
Waga z akumulatorem (kg)1,7
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments