AKUMULATOROWE ODKURZACZE PLECAKOWE MAKITA DVC660 I DVC665

Akumulatorowe odkurzacze plecakowe to niewątpliwie specjalność firmy Makita. W tym roku japoński producent wprowadził do swojej oferty trzecią generację tych urządzeń – modele DVC660 i DVC665 mają prawie 3-krotnie większe zbiorniki i praktyczną funkcję mechanicznego czyszczenia worka na pył.

Akumulatorowe odkurzacze plecakowe Makita to urządzenia, które umożliwiają sprzątanie i prowadzenie prac w miejscach trudno dostępnych. Doskonale sprawdzają się podczas sprzątania schodów czy rzędów siedzeń w kinach, teatrach i kościołach, ułatwiają odkurzanie miejsc wysoko położonych itp. Przyspieszają też prace prowadzone z użyciem elektronarzędzi (model DVC665), w tym szczególnie te, w których pracownicy często przemieszczają się albo wykonują je na schodach, podestach czy

w wąskich pomieszczeniach, wśród regałów w magazynach lub szafek w biurach itp.

 

Akumulatorowe odkurzacze Makita DVC660 i DVC665 nie bez powodu noszą miano plecakowych. Mają bowiem obudowę w kształcie plecaka i uprząż służącą do noszenia ich na plecach. I to je głównie, poza pewnymi szczegółami technicznymi wynikającymi z kształtu obudowy i sposobu przemieszczania, odróżnia od klasycznie skonstruowanych odkurzaczy bezprzewodowych i przewodowych wyposażonych w kółka. Tak jak „klasyki” plecakowe modele DVC660 i DVC665 mają silnik elektryczny napędzający turbinę, która wytwarza konieczne do pracy podciśnienie powietrza, elektronikę sterującą, moduł zasilania, filtr i zbiornik na nieczystości. Co ważne, Makita w nowych odkurzaczach zastosowała nowoczesne, wysokosprawne i bezobsługowe silniki bezszczotkowe (BLDC) oraz filtry HEPA, które zatrzymują 99,97% cząsteczek o wielkości od 0,3 do 1 μm. Aby można było bezproblemowo usuwać pyły betonowe, urządzenia te wyposażono w mechanizm oczyszczający papierowe worki na odpady. Dzięki temu mogą one pomieścić ok. 4 l takiego pyłu, co stanowi 70% ich pojemności. Nadmieniamy, że w przypadku braku takiego mechanizmu wartości te zmniejszają się odpowiednio do 3 l i 50%. W odkurzaczach DVC660 i DVC665 możemy stosować worki papierowe oraz flizelinowe o pojemnościach odpowiednio 6,0 i 5,5 l. Omawiane urządzenia, jak łatwo się domyślić, przeznaczone są wyłącznie do pracy na sucho.

W dole plecakowej obudowy prezentowanych odkurzaczy Makita DVC660 i DVC665 znajdują się dwa gniazda na akumulatory. Mają one osłony uniemożliwiające mechaniczne uszkodzenie baterii, np. wskutek zawadzenia nimi o ścianę. Natomiast w górnej części obudowy jest otwór do mocowania elastycznego węża do odsysania. Makita użytkownikom odkurzaczy DVC660 i DVC665 proponuje węże o długościach 1,0–5,0 m i średnicach 28, 32 lub 38 mm. Z kolei do noszenia ich na plecach służy bardzo wygodna uprząż z regulowanymi paskami na ramiona i szerokim pasem biodrowym. Dzięki niej użytkownicy nie odczuwają ponad 6-kilogramowej masy urządzeń (w zależności od zastosowanych akumulatorów waha się ona od 6,1 do 6,7 kg) i mogą swobodnie poruszać się w miejscu pracy.

W odkurzaczach DVC660 i DVC665 japoński producent zastosował zaawansowane sterowanie elektroniczne. Ważną jego funkcją jest regulacja siły ssania. Ustawiamy ją oddzielnym przyciskiem na panelu sterującym, który z odkurzaczem połączony jest przewodem. W wypadku modelu DVC660 regulacja jest 3-stopniowa (I elektroniczny bieg – 25 W, II – 45 W, III – 90 W), zaś w przypadku DVC665 – 2-stopniowa (I bieg – 45 W, II – 85 W). Elektronika zapamiętuje też ostatnie ustawienia tych urządzeń i aplikuje je podczas włączania. Maksymalny przepływ powietrza dla modelu DVC660 wynosi 2 m3/min, zaś dla DVC665 – 1,8 m3/min. Prezentowane odkurzacze generują maksymalne podciśnienie powietrza o wartości 11 kPa.

Kolejną ważną funkcją elektroniki, obok sterowania parametrami pracy, jest ochrona silników obu odkurzaczy przed przeciążeniem i przegrzaniem. W takich wypadkach są one automatycznie wyłączane. Elektronika dba

również o to, aby nie dochodziło do przegrzania i nadmiernego rozładowania ogniw Li-Ion akumulatorów zasilających.

 

Oba omawiane odkurzacze plecakowe zasilane są prądem 36 V pochodzącym z dwóch systemowych akumulatorów litowo-jonowych o napięciu 18 V połączonych szeregowo. Do urządzeń tych możemy podpiąć sześć różnych modeli baterii Li-Ion Makity: 1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah. Jak wiadomo, mogą one zasilać wszystkie elektronarzędzia japońskiego producenta należące do klas napięciowych 18 V i 2 x 18 V (36 V). W zależności od ustawionej mocy ssania na pełnym ładowaniu litowo-jonowego akumulatora Makita BL1860B (18 V/6.0 Ah) odkurzacze mogą pracować bez przerwy do 140, 75 lub 40 min (DVC660 – 1./2./3. bieg elektroniczny) albo do 75 lub 40 min (DVC665 – 1./2. bieg).

Japońscy inżynierowie nie zapomnieli o zastosowaniu w nowych odkurzaczach praktycznych rozwiązań ułatwiających pracę. I tak panel sterowania służy nie tylko do włączania/wyłączania oraz regulacji sprzętu, ale też do oświetlania miejsca sprzątania lub obróbki. Wyposażono go bowiem w diodę, przez co można go wykorzystywać jako podręczną latarkę. Panel można też zamocować do pasa biodrowego uprzęży, dzięki czemu nie przeszkadza w pracy.

Jak już wspominaliśmy, prezentowane akumulatorowe odkurzacze plecakowe Makita DVC660 i DVC665 mogą też współpracować z elektronarzędziami i odsysać pył powstający podczas obróbki prowadzonej tego typu sprzętem. Aby usprawnić tę współpracę, Makita wyposażyła model DVC665 w Auto-Start Wireless System (AWS). Dlatego główną zaletą/cechą tego modelu jest właśnie współpraca z elektronarzędziami bezprzewodowymi. Auto-Start Wireless System (AWS) umożliwia za pośrednictwem technologii radiowej bluetooth bezprzewodowe połączenie odkurzacza DVC665 oraz elektronarzędzia akumulatorowego Makity wyposażonego w ten system. Dzięki temu odkurzacz ten może być uruchomiony przez włączenie elektronarzędzia i zatrzymany z pewnym opóźnieniem przez jego wyłączenie. Opóźnienie to, jak wiadomo, jest potrzebne do odessania resztek pyłu lub wiórów zalegających w maszynie i wężu.

 

Odkurzacze Makita DVC660 i DVC665 dostarczane są z zamontowanymi filtrami HEPA, wężem elastycznym, paskiem do mocowania przewodu do węża i workiem na odpady (zamontowany), ssawką szczelinową i do podłóg, rurami zagiętą i teleskopową, adapterami z tworzywa 22 mm i gumowym 24 mm, 2 bateriami oraz ładowarką. Model DVC665, przeznaczony głównie do współpracy z elektronarzędziami, wyposażony jest dodatkowo w moduł AWS.

Reasumując, Makita, opracowując modele DVC660 i DVC665, zwiększyła znacznie produktywność swoich akumulatorowych odkurzaczy plecakowych. Nowe urządzenia, tak jak ich poprzednicy, bardzo udanie łączą maksimum wygody użytkowania z efektywnością pracy. Są one najlepszym rozwiązaniem w przypadku konieczności usuwania pyłu oraz zanieczyszczeń z miejsc niedostępnych dla klasycznie skonstruowanych odkurzaczy.

pins

 

Dane techniczne odkurzaczy plecakowych Makita DVC660 i DVC665

6,1-6,7
ModelDVC660DVC665
Maks. przepływ powietrza (m3/min)2,01,8
Maks. podciśnienie11 kPa11 kPa
Moc ssania dla węża 28 mm x 1.0 m na I/II/III biegu (W)25/45/9045/85/-
Pojemność worka papierowego/flizelinowego6/5,5 l6/5,5 l
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/2 x 18 V/1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 AhLi-Ion/2 x 18 V/1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah
Czas pracy na akumulatorach Li-Ion 18 V/6.0 Ah (Makita BL1860B) na I/II/III biegu40/75/140 min40/75 min
Auto-Start Wireless System (AWS)+
Waga w zależności od zastosowanych akumulatorów (kg)6,1-6,7

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Damian
Damian
2 lat temu

Zastanawiam się czy mozna to zastosowac w.duecie z żyrafą?