Akumulatorowe nożyce do blachy Metabo NIV 18 LTX BL 1.6

Akumulatorowe nożyce do blachy Metabo NIV 18 LTX BL 1.6 to klasycznie skonstruowane nożyce wibracyjne, zwane niekiedy matrycowymi lub stemplowymi. Przeznaczone są do cięcia blach, w tym także profilowanych i falistych.

Parametry cięcia

Metabo w bezprzewodowych nożycach do blachy NIV 18 LTX BL 1.6 zaimplementowało swoje innowacyjne technologie akumulatorowe, tworząc dla profesjonalistów mobilne i w pełni funkcjonalne urządzenie. Zasilane jest ono prądem stałym o napięciu 18 V i wyposażone w mocny silnik bezszczotkowy o wydłużonej żywotności oraz w sterowane elektronicznie.

Do głównych funkcji elektroniki nożyc należą regulacja szybkości skokowej stempla w zakresie 660-2360/min oraz zabezpieczenie antyprzeciążeniowe silnika i akumulatorów zasilających. Prędkość pracy reguluje się pokrętłem znajdującym się w tyle obudowy sprzętu.
Omawiane nożyce charakteryzuje wysoka szybkość cięcia od 1,2 do 2,6 m/min oraz niewielki jego promień pracy wynoszący 40 mm. Przetniemy nimi blachy stalowe o twardości 400 N/mm2 o grubości do 1,6 mm, 600 N/mm2 – do 1,2 mm, 800 N/mm2 – do 0,7 mm, jak też blachę aluminiową (250 N/mm2) – 2,5 mm.
Szerokość śladu (rzazu), który wycinają nożyce Metabo NIV 18 LTX BL 1.6, wynosi 5 mm. Wiór powstający w trakcie przecinania wyrzucany jest do dołu, dzięki czemu użytkownik ma pełną widoczność linii cięcia. Głowicę tnącą nożyc można ustawiać 8 blokowanych pozycjach co 45°, obracając w prawo lub lewo. W tym celu należy poluzować radełkowane pokrętło i uchwyt matrycy wysunąć na ok. 3 mm i obrócić w pożądanym kierunku. Po ustawieniu wybranej pozycji kątowej matrycę blokuje się radełkowanym pokrętłem. Równie łatwo i beznarzędziowo w nożycach wymienia się matrycę i stempel. W tym celu należy poluzować wspomniane radełkowane pokrętło znajdujące się w głowicy roboczej.

Ergonomia i zasilanie

Omawiane nożyce Metabo NIV 18 LTX BL 1.6 mają kompaktowe wymiary i ergonomiczny kształt obudowy. Ich części chwytne pokryte zostały miękką, antypoślizgową wykładziną (soft grip). Urządzenie jest bardzo dobrze wyważone i do tego lekkie – jego masa bez akumulatora wynosi bowiem tylko 1,3 kg. Pracuje się nimi więc bardzo wygodnie z użyciem jednej ręki. Co ważne, nożyce Metabo NIV 18 LTX BL 1.6 podczas cięcia nie wytwarzają ani pyłu, ani żadnych iskier, ani nie odkształcają materiału jak tzw. nożyce nożowe.
Prezentowany sprzęt może być zasilany systemowymi akumulatorami litowo-jonowymi Metabo z linii Li-Power i LiHD (technologia zasilania wysokoprądowego) o napięciu 18 V, które należą do systemu CAS (Cordless Alliance System). Nadmieniamy, że wszystkie akumulatory Li-Power i LiHD wyposażone są w 4-diodowe wskaźniki poziomu zgromadzonej w nich energii.

Reasumując, nożyce Metabo NIV 18 LTX BL 1.6 to sprzęt, który pod względem efektywności i dokładności cięcia w pełni odpowiada nożycom przewodowym. Przewyższają je natomiast swoją mobilnością i łatwością operowania. Ich funkcjonalności mogą w pełni wykorzystać firmy wykonujące obróbki blacharskie w budownictwie (parapety, rynny itp.), montujące instalacje klimatyzacyjne, a także dekarskie pokrywające dachy arkuszami z blachy falistej, trapezowej czy specjalnie profilowanej.

pins

Dane techniczne akumulatorowych nożyc do blachy Metabo NIV 18 LTX BL 1.6

Napięcie zasilania18 V
Maks. grubość blachy stalowej 400 N/mm²1,6 mm
Maks. grubość blachy stalowej 600 N/mm²1,2 mm
Maks. grubość blachy stalowej 800 N/mm²0,7 mm
Maks. grubość blachy aluminiowej 250 N/mm²2,0 mm
Częstotliwość skoków na biegu jałowym660-2360 /min
Prędkość cięcia1.2-2.6 m/min
Szerokość rzazu5 mm
Średnica otworu początkowego21 mm
Minimalny promień krzywizny cięcia40 mm
Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiPower (napięcie/pojemność)18 V/2.0, 4.0 i 5.2 Ah
Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiHD(napięcie/pojemność)18 V/4.0, 5.5, 8.0, 10.0 Ah
Ciężar bez akumulatora1.3kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments