AKUMULATOROWE NARZĘDZIA OGRODOWE METABO

Metabo dynamicznie rozwija ofertę bezprzewodowego sprzętu ogrodowego. Jego akumulatorowe zasilanie sprawia, że można wydajnie nim pracować w miejscach wymagających zachowania ciszy i czystego powietrza.

Do zasilania swoich urządzeń ogrodowych Metabo wykorzystało innowacyjne technologie, które sprawdziły się w milionach sztuk profesjonalnych elektronarzędzi niemieckiego producenta. Jego sprzęt ogrodowy, w zależności od wymaganego napięcia zasilania 12, 18 lub 36 V, można zasilać wszystkimi systemowymi akumulatorami litowo-jonowymi Metabo z linii Li-Power lub wysokoprądowej LiHD. Wchodzą one w skład systemu CAS (Cordless Alliance System), w którego ramach

oferowanych jest ponad 230 typów elektronarzędzi: od wiertarko-wkrętarki, przez młotowiertarki, pilarki i odkurzacze, do zaciskarek do rur oraz przecinarek do styropianu. Praca akumulatorów Li-Power i LiHD jest kontrolowana przez elektronikę Metabo Ultra-M, która zarządza zarówno procesem poboru energii, chroniąc ogniwa Li-Ion przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem, jak też optymalizuje ich ładowanie. O dostępnej ilości energii informują użytkowników 4-diodowe wskaźniki jej poziomu, w które wyposażone są wszystkie akumulatory. Prezentowane urządzenia ogrodowe Metabo zasilane są napięciem 12, 18 lub 36 V, przy tym sprzęt 36-woltowy korzysta z dwóch akumulatorów 18 V z wymienionych linii. Omawianie bezprzewodowych urządzeń ogrodowych Metabo zaczniemy od nożyc do żywopłotu.

Nożyce do żywopłotu Metabo AHS 18-55/65 i HS 18 LTX 65/55/45

Metabo oferuje dwa modele bazowe 18-woltowych nożyc do żywopłotu AHS 18 i HS 18 LTX. Ich warianty różnią się długością listwy tnącej. W przypadku modelu AHS 18 użytkownik może wybierać pomiędzy dwoma nożycami z listwą o długości 55 cm (AHS 18-55) lub 65 cm (AHS 18-65), zaś w wypadku HS 18 LTX – między trzema urządzeniami HS 18 LTX 65 (długość listwy tnącej – 65 cm), HS 18 LTX 55 (55 cm) i HS 18 LTX 45 (45 cm). W modelu AHS 18-55/65 Metabo zastosowało noże mające specjalną geometrię zwiększającą jego wytrzymałość. Są one obustronnie, pod kątem 30° naostrzone ściernicami diamentowymi, co – jak wiadomo – zapewnia dokładne cięcie. Nóż dolny ma strefę bezpieczeństwa eliminującą ryzyko zranienia użytkownika. Bezpieczeństwo pracy nożycami AHS 18 wydatnie zwiększa obsługa dwuręczna wymuszona koniecznością jednoczesnego przyciskania dwóch włączników, elektroniczny hamulec zatrzymujący listwę tnącą w 0,3 s, jak też zderzak z prowadnicą gałęzi, który chroni użytkowników i przekładnię przed odrzutami. W nożycach AHS 18-55/65 zastosowano wydajny silnik komutatorowy prądu stałego współpracujący z dwustopniową przekładnią. Na biegu jałowym generuje on suwy noży o częstotliwości 2700/min.
Z kolei we wprowadzanych w tym roku nożycach HS 18 LTX podobnie, jak w omówionym modelu AHS 18, znajdziemy wycinane laserowo i szlifowane diamentowo listwy tnące. Ich noże mają kształt kropli, dzięki czemu gałęzie nie wysuwają się podczas cięcia, co skutkuje zwiększeniem wydajności pracy. Wysoki poziom jej bezpieczeństwa zapewniają hamulec elektroniczny zatrzymujący noże w ciągu 0,08 s oraz dwa symultaniczne włączniki wymuszające obsługę dwuręczną. Przy tym włącznik znajdujący się w rękojeści głównej ma blokadę uniemożliwiającą jego wciśnięcie. Nożyce HS 18 LTX wyposażone są także w zderzak chroniący użytkownika i przekładnię przed odrzutami. Zastosowano w nich wydajny silnik komutatorowy prądu stałego, który przez przekładnię generuje suwy noży o częstotliwości 2600/min.
Oba prezentowane modele akumulatorowych nożyc są bardzo dobrze wyważone, mają uchwyty z pokryte miękkimi wykładzinami (soft grip) i odznaczają się niskim poziomem wibracji. Model HS 18 LTX jest do tego bardzo łatwy w przechowywaniu, gdyż pokrywa jego listwy tnącej ma praktyczną zawieszkę.

Nożyce ogrodowe Metabo POWERMAXX SGS 12 Q i SGS 18 LTX Q

To de facto dwie wersje napięciowe tego samego urządzenia. Model POWERMAXX SGS 12 Q zasilany

jest akumulatorami 12 V, zaś SGS 18 LTX Q pobiera energię z 18-woltowych akumulatorów Li-Ion. Jak łatwo zauważyć, 18-woltowy model SGS 18 LTX Q oferuje użytkownikowi większą moc i możliwość bardziej efektywnej pracy. Za to jest cięższy o 0,2 kg. Prezentowane nożyce napędzane są komutatorowymi silnikami na prąd stały i wyposażone w przekładnie zamieniające ich obroty na ruch posuwisto zwrotny ostrzy listew tnących. Oscylują one na biegu jałowym z prędkością 2300 suwów/min. Prezentowany sprzęt oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa pracy, gdyż wyposażono go w szybki hamulec noży i wyłącznik z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe jego wciśnięcie skutkujące niezamierzonym uruchomieniem urządzeń. Charakterystyczną cechą omawianych nożyc jest dwufunkcyjność – możemy bowiem w nich zamontować dwie różne listwy tnące. Krótka (o szerokości 11,5 cm) przeznaczona jest do cięcia trawy, zaś podłużna (o długości 20 cm) do przycinania żywopłotu lub krzewów. Listwy laserowo wycięto ze stali, zaś ich ostrza tnące wyszlifowano ściernicami diamentowymi, nadając im dużą ostrość. Aby maksymalnie ułatwić obsługę tych elektronarzędzi, Metabo wyposażyło je w prosty w obsłudze, beznarzędziowy system wymiany listew tnących (Metabo Quick). Jest też dostępny jako akcesorium poręczny wysięgnik teleskopowy na kółkach, który omawiane urządzenia zamienia w podkaszarki.

Dmuchawa Metabo LB 18 LTX BL

Napędzana jest wysokosprawnym silnikiem bezszczotkowym i wyposażona w płynną elektroniczną regulację siły wydmuchu oraz prędkości powietrza. Parametry te regulujemy włącznikiem spustowym, zaś maksymalną ich wielkość ustawiamy pokrętłem w kształcie dźwigni. Tak rozwiązana kontrola szybkości pracy jest faktycznie regulacją obrotów silnika i napędzanego nim wentylatora w zakresie 0-20.300 min 1. Dmuchawa Metabo LB 18 LTX BL wytwarza przepływ powietrza o prędkości 150 km/h i wielkości 650 m³/h. Zastosowana w urządzeniu rura umożliwia sprzątanie w wygodnej pozycji wyprostowanej, czyli bez konieczności schylania się. Ma ona zabezpieczający przed uszkodzeniem pierścień metalowy i jest demontowalna. Dzięki temu urządzenie można łatwo transportować i przechowywać. Pracę dmuchawą i jej przenoszenie ułatwia miękka uprząż pozwalająca zawiesić ją na ramieniu.

Kosy Metabo FSB/FSD 36-18 LTX BL 40 i trymer RTD 18 LTX BL 30

Kosy zasilane są prądem stałym o napięciu 36 V, zaś trymer – o napięciu 18 V. Wszystkie trzy urządzenia napędzane są wysoko sprawnymi silnikami bezszczotkowymi, które znajdują się w głowicy roboczej i bezpośrednio napędzają żyłkę tnącą lub tarcze wielozębne (tylko kosy). Pracą omawianego sprzętu steruje elektronika dbająca o optymalny pobór energii. Jej bardzo ważną funkcją jest bezstopniowa regulacja obrotów w zakresie 0-6000/min (kosy) i 0-6500/min (trymer). Dzięki technologii zasilania akumulatorowego kosy i trymer oferują bardzo duży komfort pracy oraz są ciche i przyjazne dla otoczenia. Ich obsługa jest bezproblemowa – żyłkę tnącą wysuwa się przez lekkie dociśnięcie głowicy do podłoża, zaś szybko i beznarzędziowo wymienia się ją dzięki systemowi Metabo Quick.

W omawianych kosach i trymerze zastosowano odmienne rodzaje uchwytów. Kosę FSB 36-18 LTX BL 40 wyposażono w szeroki,

regulowany kątowo, odpowiednio profilowany rurowy uchwyt zakończony z obu stron wygodnymi w trzymaniu rękojeściami pokrytymi miękką antypoślizgową wykładziną. Zaś w kosie FSD 36-18 LTX BL 40 i trymerze RTD 18 LTX BL 30 mamy zintegrowany z mocowaniem akumulatorów uchwyt główny o podłużnym kształcie, pokryty miękką wykładziną amortyzującą wibracje, jak też obwiedniową rękojeść, którą można zamontować na rurowym korpusie w najbardziej wygodnej dla operatora pozycji. W uchwycie głównym kosy FSD 36-18 LTX BL 40 i trymera RTD 18 LTX BL 30 znajduje się włącznik służący też do regulacji obrotów. Co ważne, trymer ma także dwuczęściowy składany wysięgnik z szybkozłączem i pałąk ochronny, który pozwala zachować bezpieczną odległość od drzew, krzewów itp. Wszystkie trzy urządzenia wyposażono w mocowanie szelek umożliwiające zawieszenie ich na ramieniu użytkownika, jak też w osłony narzędzi, które zwiększają bezpieczeństwo pracy. Średnica koszenia kos wynosi 40 cm, zaś trymera – 30 cm.

Kosiarki Metabo RM 36-18 LTX BL 46 i RM 36-18 LTX BL 36

Można nimi przystrzyc trawnik o powierzchni do 800 m2 (RM 36-18 LTX BL 46) i 350 m2 (RM 36-18 LTX BL 36). W kosiarkach zastosowano wysokosprawny silnik bezszczotkowy i 2-akumulatorowe zasilanie o sumarycznym napięciu 36 V (2 x 18 V). Pracę urządzeń optymalizuje elektronika, zaś w modelu RM 36-18 LTX BL 46 dodatkowo automatycznie dostosowuje ona obroty silnika do wysokości koszonej trawy. Szerokość koszenia omawianego sprzętu to 46 cm (RM 36-18 LTX BL 46) i 36 cm (RM 36-18 LTX BL 36). Jest ona regulowana 7-stopniowo w zakresie 25-80 mm (RM 36-18 LTX BL 46) lub 5-stopniowo od 20 do 70 mm (RM 36-18 LTX BL 36). Użytkownicy mogą kosić trawę i jednocześnie zbierać ją do 55-litrowego kosza (RM 36-18 LTX BL 46) lub 45-litrowego (RM 36-18 LTX BL 36), jak też mulczować. W obu kosiarkach Metabo zastosowało szybkobieżne kółka i ergonomiczną rękojeść o regulowanej wysokości, którą można złożyć na czas przechowywania urządzeń. Są też poręczne uchwyty, które ułatwiają transport prezentowanego sprzętu.

Opryskiwacz plecakowy Metabo RSG 18 LTX 15

To urządzenie profesjonalne wyposażone 15-litrowy zbiornik ciśnieniowy i pompę zintegrowaną z silnikiem prądu stałego. Jego pracą steruje elektronika, która umożliwia regulację ciśnienia roboczego w zakresie od 1 do 3 bar i przepływu rozpylanego roztworu wodnego od 0,3 do 1,9 l/min. Sterowanie elektroniczne pracą pompy zapewnia stały wzór opryskiwania, a także chroni urządzenie oraz zasilający je 18-woltowy akumulator Li-Ion przed przeciążeniem i przegrzaniem. Opryskiwacz plecakowy Metabo RSG 18 LTX 15 oferuje swoim użytkownikom wydajność 90 l rozpylanych substancji (dane dla akumulatora Li-Power 18 V/2.0 Ah). Bezpośrednio do opryskiwania w omawianym sprzęcie służy wygodna w operowaniu lanca połączona z pompą i zbiornikiem za pomocą węża. Wyposażona jest w zawór z filtrem i dyszę obrotową z regulacją intensywności rozpylania w zakresie od mgiełki do strumienia. W omawianym opryskiwaczu zastosowano też system filtrów, który chroni pompę i lancę przed zanieczyszczeniem. Natomiast czyszczenie i opróżnianie zbiornika

ułatwia duży, górny otwór wlewowy. Opryskiwacz Metabo RSG 18 LTX 15 ma ergonomiczny kształt dopasowany do ludzkich pleców. Wyposażony jest także w wygodne, miękkie szelki z prostymi w obsłudze zamknięciami zatrzaskowymi. Łatwo go także przenosić dzięki wgłębieniom na dłonie i uchwytom na lancę. Omawiane urządzenie przeznaczone jest do aplikacji pestycydów, herbicydów, insektycydów, fungicydów, nawozów płynnych, środków wzmacniających rośliny, wody itd.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments