Nożyce, dmuchawa, kosy, kosiarki i opryskiwacz od Metabo

Akumulatorowe nożyce, dmuchawa do liści, kosy elektryczna, kosiarki elektryczna i opryskiwacz plecakowy Metabo to temat, który omawiamy w artykule.

Cordless Alliance System – uniwersalna technologia zasilania

Do zasilania swoich urządzeń ogrodowych Metabo wykorzystało innowacyjne technologie, które sprawdziły się w milionach sztuk profesjonalnych elektronarzędzi niemieckiego producenta. Jego sprzęt ogrodowy, w zależności od wymaganego napięcia zasilania 12, 18 lub 36 V, można zasilać wszystkimi systemowymi akumulatorami litowo-jonowymi Metabo z linii Li-Power lub wysokoprądowej LiHD. Wchodzą one w skład systemu CAS (Cordless Alliance System), w którego ramach oferowanych jest ponad 230 typów elektronarzędzi: od wiertarko-wkrętarki, przez młotowiertarki, pilarki i odkurzacze, do

zaciskarek do rur oraz przecinarek do styropianu. Praca akumulatorów Li-Power i LiHD wchodzących w skład Cordless Alliance System, jest kontrolowana przez elektronikę Metabo Ultra-M, która zarządza zarówno procesem poboru energii, chroniąc ogniwa Li-Ion przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem, jak też optymalizuje ich ładowanie. O dostępnej ilości energii informują użytkowników 4-diodowe wskaźniki jej poziomu, w które wyposażone są wszystkie akumulatory. Prezentowane urządzenia ogrodowe Metabo zasilane są napięciem 12, 18 lub 36 V, przy tym sprzęt 36-woltowy korzysta z dwóch akumulatorów 18 V z wymienionych linii. Omawianie bezprzewodowych urządzeń ogrodowych Metabo zaczniemy od nożyc do żywopłotu.

Nożyce do żywopłotu Metabo AHS 18-55/65 i HS 18 LTX 65/55/45

Metabo oferuje dwa bazowe modele 18-woltowe: nożyce do żywopłotu AHS 18 i HS 18 LTX. Ich warianty różnią się długością listwy tnącej. W przypadku modelu AHS 18 użytkownik może wybierać pomiędzy dwoma nożycami z listwą o długości 55 cm (akumulatorowe nożyce do żywopłotu AHS 18-55) lub 65 cm (akumulatorowe nożyce do żywopłotu AHS 18-65), zaś w wypadku HS 18 LTX – między trzema urządzeniami HS 18 LTX 65 (długość listwy tnącej – 65 cm), HS 18 LTX 55 (55 cm) i HS 18 LTX 45 (45 cm). W modelu AHS 18-55/65 Metabo zastosowało noże mające specjalną geometrię zwiększającą jego wytrzymałość. Są one obustronnie, pod kątem 30° naostrzone ściernicami diamentowymi, co – jak wiadomo – zapewnia dokładne cięcie. Nóż dolny ma strefę bezpieczeństwa eliminującą ryzyko zranienia użytkownika. Bezpieczeństwo pracy nożycami AHS 18 wydatnie zwiększa obsługa dwuręczna wymuszona koniecznością jednoczesnego przyciskania dwóch włączników, elektroniczny hamulec zatrzymujący listwę tnącą w 0,3 s, jak też zderzak z prowadnicą gałęzi, który chroni użytkowników i przekładnię przed odrzutami. Za kolei nożyce do żywopłotu AHS 18-55/65 mają wydajny silnik komutatorowy prądu stałego współpracujący z dwustopniową przekładnią. Na biegu jałowym generuje on suwy noży o częstotliwości 2700/min.
Z kolei we wprowadzanych w tym roku nożycach HS 18 LTX podobnie, jak w omówionym modelu AHS 18, znajdziemy wycinane laserowo i szlifowane diamentowo listwy tnące. Ich noże mają kształt kropli, dzięki czemu gałęzie nie wysuwają się podczas cięcia, co skutkuje zwiększeniem wydajności pracy. Wysoki poziom jej bezpieczeństwa zapewniają hamulec elektroniczny zatrzymujący noże w ciągu 0,08 s oraz dwa symultaniczne włączniki wymuszające obsługę dwuręczną. Przy tym włącznik znajdujący się w rękojeści głównej ma blokadę uniemożliwiającą jego wciśnięcie. Nożyce HS 18 LTX wyposażone są także w zderzak chroniący użytkownika i przekładnię przed odrzutami. Zastosowano w nich wydajny silnik komutatorowy prądu stałego, który przez przekładnię generuje suwy noży o częstotliwości 2600/min.
Oba prezentowane modele akumulatorowych nożyc są bardzo dobrze wyważone, mają uchwyty z pokryte miękkimi wykładzinami (soft grip) i odznaczają się niskim poziomem wibracji. Akumulatorowe nożyce do żywopłotu HS 18 LTX są do tego bardzo łatwe w przechowywaniu, gdyż pokrywa ich listwy tnącej ma praktyczną zawieszkę.

Nożyce do traw Metabo POWERMAXX SGS 12 Q i SGS 18 LTX Q

To de facto dwie wersje napięciowe tego

samego urządzenia. Nożyce akumulatorowe POWERMAXX SGS 12 Q zasilane są prądem stałym 12 V, zaś nożyce do traw SGS 18 LTX Q pobierają energię z 18-woltowych akumulatorów Li-Ion. Jak łatwo zauważyć, 18-woltowe, nożyce do traw SGS 18 LTX Q oferuje użytkownikowi większą moc i możliwość bardziej efektywnej pracy. Za to jest cięższy o 0,2 kg. Prezentowane nożyce akumulatorowe napędzane są komutatorowymi silnikami na prąd stały i wyposażone w przekładnie zamieniające ich obroty na ruch posuwisto zwrotny ostrzy listew tnących. Oscylują one na biegu jałowym z prędkością 2300 suwów/min. Prezentowane nożyce akumulatorowe oferują wysoki poziom bezpieczeństwa pracy, gdyż wyposażono je w szybki hamulec noży i wyłącznik z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe jego wciśnięcie skutkujące niezamierzonym uruchomieniem urządzeń. Charakterystyczną cechą omawianych nożyc jest dwufunkcyjność – możemy bowiem w nich zamontować dwie różne listwy tnące. Krótka (o szerokości 11,5 cm) przeznaczona jest do cięcia trawy, zaś podłużna (o długości 20 cm) do przycinania żywopłotu lub krzewów. Listwy laserowo wycięto ze stali, zaś ich ostrza tnące wyszlifowano ściernicami diamentowymi, nadając im dużą ostrość. Aby maksymalnie ułatwić obsługę tych elektronarzędzi, Metabo wyposażyło je w prosty w obsłudze, beznarzędziowy system wymiany listew tnących (Metabo Quick). Jest też dostępny jako akcesorium poręczny wysięgnik teleskopowy na kółkach, który omawiane urządzenia zamienia w podkaszarki.

Dmuchawa do liści Metabo LB 18 LTX BL

Napędzana jest wysokosprawnym silnikiem bezszczotkowym i wyposażona w płynną elektroniczną regulację siły wydmuchu oraz prędkości powietrza. Parametry te regulujemy włącznikiem spustowym, zaś maksymalną ich wielkość ustawiamy pokrętłem w kształcie dźwigni. Tak rozwiązana kontrola szybkości pracy jest faktycznie regulacją obrotów silnika i napędzanego nim wentylatora w zakresie 0-20.300 min 1. Dmuchawa do liści Metabo LB 18 LTX BL wytwarza przepływ powietrza o prędkości 150 km/h i wielkości 650 m³/h. Zastosowana w urządzeniu rura umożliwia sprzątanie w wygodnej pozycji wyprostowanej, czyli bez konieczności schylania się. Dmuchawa do liści ma zabezpieczający przed uszkodzeniem pierścień metalowy i jest demontowalna. Dzięki temu urządzenie można łatwo transportować i przechowywać. Pracę dmuchawą i jej przenoszenie ułatwia miękka uprząż pozwalająca zawiesić ją na ramieniu.

Kosa akumulatorowa Metabo FSB/FSD 36-18 LTX BL 40 i RTD 18 LTX BL 30

Kosa akumulatorowa Metabo FSB/FSD 36-18 LTX BL 40 zasilana jest prądem stałym o napięciu 36 V, zaś model RTD 18 LTX BL 30 – o napięciu 18 V. Wszystkie trzy urządzenia napędzane są wysoko sprawnymi silnikami bezszczotkowymi, które znajdują się w głowicy roboczej i bezpośrednio napędzają żyłkę tnącą lub tarcze wielozębne (tylko kosy). Pracą omawianego sprzętu steruje elektronika dbająca o optymalny pobór energii. Jej bardzo ważną funkcją jest bezstopniowa regulacja obrotów w zakresie 0-6000/min (kosa elektryczna FSB/FSD 36-18 LTX BL 40) i 0-6500/min (kosa akumulatorowa RTD 18 LTX BL 30). Dzięki technologii zasilania akumulatorowego kosy oferują bardzo duży komfort pracy oraz są ciche i przyjazne dla otoczenia. Ich obsługa jest bezproblemowa – żyłkę tnącą wysuwa się przez lekkie dociśnięcie głowicy do podłoża, zaś

szybko i beznarzędziowo wymienia się ją dzięki systemowi Metabo Quick.

W omawianych kosach zastosowano odmienne rodzaje uchwytów. Kosa elektryczna FSB 36-18 LTX BL 40 ma w szeroki, regulowany kątowo, odpowiednio profilowany rurowy uchwyt zakończony z obu stron wygodnymi w trzymaniu rękojeściami pokrytymi miękką antypoślizgową wykładziną. Zaś kosa elektryczna FSD 36-18 LTX BL 40 i RTD 18 LTX BL 30 posiada zintegrowany z mocowaniem akumulatorów uchwyt główny o podłużnym kształcie, pokryty miękką wykładziną amortyzującą wibracje, jak też obwiedniową rękojeść, którą można zamontować na rurowym korpusie w najbardziej wygodnej dla operatora pozycji. W uchwycie głównym kosy FSD 36-18 LTX BL 40 i RTD 18 LTX BL 30 znajduje się włącznik służący też do regulacji obrotów. Co ważne, kosa akumulatorowa RTD 18 LTX BL 30 ma także dwuczęściowy składany wysięgnik z szybkozłączem i pałąk ochronny, który pozwala zachować bezpieczną odległość od drzew, krzewów itp. Wszystkie trzy urządzenia wyposażono w mocowanie szelek umożliwiające zawieszenie ich na ramieniu użytkownika, jak też w osłony narzędzi, które zwiększają bezpieczeństwo pracy. Średnica koszenia kos wynosi 40 cm, zaś trymera – 30 cm.

Kosiarka akumulatorowa Metabo RM 36-18 LTX BL 46 i RM 36-18 LTX BL 36

Przeznaczona jest do strzyżenia trawników o powierzchni do 800 m2 (kosiarka akumulatorowa RM 36-18 LTX BL 46) i 350 m2 (kosiarka akumulatorowa RM 36-18 LTX BL 36). W kosiarkach zastosowano wysokosprawny silnik bezszczotkowy i 2-akumulatorowe zasilanie o sumarycznym napięciu 36 V (2 x 18 V). Pracę urządzeń optymalizuje elektronika, zaś kosiarka elektryczna RM 36-18 LTX BL 46 ma dodatkowo automatycznie dostosowuje ona obroty silnika do wysokości koszonej trawy. Szerokość koszenia omawianego sprzętu to 46 cm (kosiarka akumulatorowa RM 36-18 LTX BL 46) i 36 cm (RM 36-18 LTX BL 36). Jest ona regulowana 7-stopniowo w zakresie 25-80 mm (kosiarka elektryczna RM 36-18 LTX BL 46) lub 5-stopniowo od 20 do 70 mm (kosiarka elektryczna RM 36-18 LTX BL 36). Użytkownicy mogą kosić trawę i jednocześnie zbierać ją do 55-litrowego kosza (RM 36-18 LTX BL 46) lub 45-litrowego (RM 36-18 LTX BL 36), jak też mulczować. W obu kosiarkach Metabo zastosowało szybkobieżne kółka i ergonomiczną rękojeść o regulowanej wysokości, którą można złożyć na czas przechowywania urządzeń. Są też poręczne uchwyty, które ułatwiają transport prezentowanego sprzętu.

Opryskiwacz plecakowy Metabo RSG 18 LTX 15

To urządzenie profesjonalne wyposażone 15-litrowy zbiornik ciśnieniowy i pompę zintegrowaną z silnikiem prądu stałego. Jego pracą steruje elektronika, która umożliwia regulację ciśnienia roboczego w zakresie od 1 do 3 bar i przepływu rozpylanego roztworu wodnego od 0,3 do 1,9 l/min. Sterowanie elektroniczne pracą pompy zapewnia stały wzór opryskiwania, a także chroni urządzenie oraz zasilający je 18-woltowy akumulator Li-Ion przed przeciążeniem i przegrzaniem. Opryskiwacz plecakowy Metabo RSG 18 LTX 15 oferuje swoim użytkownikom wydajność 90 l rozpylanych substancji (dane dla

akumulatora Li-Power 18 V/2.0 Ah). Bezpośrednio do opryskiwania w omawianym sprzęcie służy wygodna w operowaniu lanca połączona z pompą i zbiornikiem za pomocą węża. Wyposażona jest w zawór z filtrem i dyszę obrotową z regulacją intensywności rozpylania w zakresie od mgiełki do strumienia. Omawiany opryskiwacz akumulatorowy ma też system filtrów, który chroni pompę i lancę przed zanieczyszczeniem. Natomiast czyszczenie i opróżnianie zbiornika ułatwia duży, górny otwór wlewowy. Opryskiwacz akumulatorowy Metabo RSG 18 LTX 15 ma ergonomiczny kształt dopasowany do ludzkich pleców. Opryskiwacz akumulatorowy Metabo RSG 18 LTX 15 wyposażony jest także w wygodne, miękkie szelki z prostymi w obsłudze zamknięciami zatrzaskowymi. Łatwo go także przenosić dzięki wgłębieniom na dłonie i uchwytom na lancę. Omawianu opryskiwacz akumulatorowy przeznaczony jest do aplikacji pestycydów, herbicydów, insektycydów, fungicydów, nawozów płynnych, środków wzmacniających rośliny, wodyitd.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments