Akumulatorowe narzędzia ogrodowe Makita

Okazuje się, że z akumulatorowych narzędzi ogrodowych mogą korzystać zarówno właściciele ogromnych posiadłości z dużymi ogrodami, jak i małych ogródków. Ci pierwsi docenią bezprzewodowe zasilanie podczas pielęgnacji trawników i żywopłotów w najbardziej odległych zakątkach posesji. Tych drugich ucieszy zapewne bezszelestna praca niezakłócająca spokoju sąsiadom.

 

 

Po pierwsze, nowoczesne źródło zasilania
W ostatnich latach rozwój elektronarzędzi akumulatorowych był na tyle dynamiczny, że baterie trafiały praktycznie do wszystkich możliwych maszyn. Mało jest w tej chwili grup elektronarzędzi sieciowych, które nie mają swoich odpowiedników bateryjnych. Dlaczego więc w przypadku sprzętu ogrodowego miałoby

być inaczej? Dodajmy do tego, że używanie sprzętu akumulatorowego zamiast spalinowgo jest nawet wskazane ze względu na ochronę środowiska.
Makita proponuje swoim klientom – posiadaczom dużych i małych ogrodów, usługodawcom i hobbystom – zestaw niezbędnych maszyn akumulatorowych do pielęgnacji ogrodu. We wszystkich tego typu narzędziach zastosowano nowoczesne ogniwa litowo-jonowe. Są one bardzo wydajne (utrzymują pełną sprawność aż do momentu całkowitego wyczerpania), trwałe (wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania) i wygodne w codziennym użytkowaniu (można je doładowywać w dowolnym momencie bez potrzeby rozładowywania, a dzięki szybkim ładowarkom napełnianie ogniw energią trwa kilkadziesiąt minut). Akumulatory Li-Ion w większości narzędzi ogrodowych Makita są zabezpieczone przed uszkodzeniami za pomocą inteligentnych systemów elektronicznych – zniszczenie ogniw jest więc praktycznie niemożliwe.

Po drugie, od najmniejszych do największych
W zależności od rodzaju narzędzia ogrodowego, jego wielkości i zapotrzebowania na energię w maszynach ogrodowych Makity stosowane są akumulatory o różnych napięciach i pojemnościach. Na przykład, w małych nożycach do trawy czy żywopłotu spotkamy się z akumulatorami o napięciu 10,8 V i pojemności 1,3 Ah. Pasują one doskonale do tych urządzeń, mieszczą się w całości w rękojeściach i są przy tym idealnie dopasowane do realizowanych zadań. W większych wykaszarkach żyłkowych do trawy czy listwowych sekatorach do żywopłotów spotkamy ogniwa 14,4-woltowe o pojemnościach 1,3 i 3 Ah. Zapewniają one dłuższy czas pracy, ale przede wszystkim gwarantują właściwą moc do trudniejszych zadań ogrodowych. Z kolei bardzo mocno obciążona piła do drewna musi mieć zapewniony jeszcze większy zapas energii, więc czerpie energię z akumulatora o napięciu 18 V i pojemności 1,3 lub 3 Ah. Z takiej samej baterii mogą korzystać większe nożyce do żywopłotu, podkaszarki czy opryskiwacz. Na samym szczycie piramidy akumulatorowej stoją ogniwa o napięciu 36 V i pojemnościach 2,2 oraz 2,6 Ah. Te bardzo wydajne, ale wciąż niewielkie gabarytowo baterie stosuje się w największych przecinarkach do drewna, kosach, nożycach do żywopłotu, dmuchawach czy kosiarkach do trawy.
Bardzo bogata paleta różnych źródeł zasilania ma dwie ważne zalety. Pierwsza jest taka, że użytkownik może dobrać praktycznie każdy typ maszyny do wielkości swojego ogrodu i nie musi przepłacać za większe akumulatory, jeśli ich nie potrzebuje. Druga z kolei to fakt, że wszystkie akumulatory w narzędziach ogrodowych to baterie systemowe, które pasują zarówno do sprzętu ogrodowego o tym samym woltażu, jak i do reszty bezprzewodowych elektronarzędzi Makity. Do ładowania baterii stosuje się tę samą ładowarkę sieciową.

Po trzecie, róg obfitości sprzętu
Łatwo zorientować się, że oferta akumulatorowych narzędzi ogrodowych Makity jest bardzo bogata. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Najważniejsze jest jednak to, że są wśród nich praktycznie odpowiedniki ręcznych narzędzi ogrodowych – małe nożyce do trawy UM164, małe, średnie i duże sekatory do żywopłotów (UH200DWX, BUH481, BUM168 itd.), małe podkaszarki i duże kosy do trawy, pilarki do cięcia drewna ( B-UC122, UC250); dmuchawy do sprzątania liści (UB360 oraz BUB360); czy samobieżne kosiarki do trawy jak LM430, a nawet opryskiwacz (BVF154). Katalog obejmuje także pełną ofertę różnego rodzaju akcesoriów w postaci dodatkowych noży tnących, różnej długości prowadnic do pił, uprzęży, przedłużek teleskopowych i noży tnących do sekatorów czy olejów

smarujących.

Po czwarte, uniwersalny zestaw dla wszystkich
Dla ułatwienia wyboru podstawowych narzędzi do każdego ogrodu Makita przygotowała bardzo ciekawy zestaw, tzw. Combo. Komplet o nazwie Makita DK18021S tworzą: nożyce BUH523 do żywopłotów i innej roślinności krzewiastej, podkaszarka BUR181 do wycinania trawy w miejscach niedostępnych dla kosiarki rotacyjnej, i wielofunkcyjne nożyce BUM168 do trawy i krzewów. Zestaw sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie można zastosować sprzętu spalinowego ze względu na gęstą zabudowę i bliskość sąsiadów. Wszystkie narzędzia czerpią energię z takiego samego akumulatora o napięciu 18 V i pojemności 1,3 Ah.
Nożyce Makita BUH523 do żywopłotów i innej roślinności krzewiastej to w zasadzie klasyczne sekatory. Elementem tnącym jest w tym przypadku listwa o długości 52 cm. Składa się z dwóch części: stałej i ruchomej. Poruszające się zęby tnące (z częstotliwością 1350 suwów/min) potrafią przeciąć gałęzie o maksymalnej średnicy 15 mm. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że listwa została pokryta specjalną warstwą niklu, która chroni ten element przed korozją. Nożyce uruchamia się włącznikiem spustowym w tylnej rękojeści głównej, jednak żeby sprzęt zaczął pracować, trzeba drugą ręką nacisnąć pałąk bezpieczeństwa. W przedniej części znajduje się plastikowa osłona, która chroni dłoń przed zranieniem gałęziami. Maszyna świetnie nadaje się do cięcia wysokiej roślinności – można ją trzymać  ponad głową. Długotrwałej, niemęczącej pracy sprzyja także system antywibracyjny – zespół napędowy jest przymocowany do obudowy i uchwytów za pomocą elastycznych łączników, które pochłaniają większość drgań powstających w wyniku ruchów posuwisto-zwrotnych ostrza.
Podkaszarka Makita BUR181 służy z kolei do koszenia trawy przy pniach drzew, przy krawędziach płotu, w pobliżu roślin płożących się czy pomiędzy kamieniami rabat skalnych. Za cięcie trawy odpowiada tutaj wirujący bęben z żyłką. W modelu tym głowica tnąca jest regulowana. Można ją ustawiać pod różnymi kątami do powierzchni, tak żeby na przykład móc wsunąć wykaszarkę poziomo np. pod rozłożysty krzew. W pracy w ciasnych zakamarkach pomaga teleskopowa rękojeść o długości regulowanej w zakresie 115-133 cm. Uchwyt główny ze zintegrowanym włącznikiem spustowym i włącznikiem bezpieczeństwa pokryty jest antypoślizgowym materiałem. Z kolei uchwyt pomocniczy w kształcie litery „D” można pochylać do przodu i do tyłu.
Nożyce Makita BUM168 to dość specyficzne narzędzie, przypomina trochę elektryczne nożyce do żywopłotu, ale w rzeczywistości to nożyce do trawy. Do spodu obudowy urządzenia przymocowana jest specjalna przystawka, która pełni funkcję regulatora wysokości cięcia trawy (10, 15 i 25 mm). Przystawka pozwala także płynnie przesuwać nożyce po podłożu i zapobiega przypadkowemu wprowadzaniu ostrzy w ziemię i ich zanieczyszczaniu (i stępianiu). Ostrze ma szerokość 16 cm i porusza się z częstotliwością 1250 min-1. Dłonie operatora oddzielone są od ostrzy tnących plastikową osłoną. Nożyce ważą niewiele ponad kilogram. Przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia chroni podwójny włącznik bezpieczeństwa. Trzeba też wiedzieć, że w ofercie firmy Makita znajdziemy opcjonalne ostrze do żywopłotów. Po szybkiej wymianie i zdjęciu „płóz” nożyce zmieniają się w sekatory.

Dane techniczne zestawu Makita DK18021S

Model

BUH523

BUR181

BUM168

Prędkość obrotowa (min-1)

1350

7800

1250

Długość noża/średnica głowicy (cm)

52

26

16

Masa

3,3

2,5

1,4

Typ akumulatora/napięcie/pojemność/czas ładowania

Li-Ion/18 V/1,3 Ah/33min

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments