AKUMULATOROWE MULTINARZĘDZIE METABO MT 18 LTX BL QSL

Metabo rozszerzyło swoją ofertę elektronarzędzi bezprzewodowych o wielofunkcyjne multinarzędzie MT 18 LTX BL QSL. Podczas remontów czy wyposażania wnętrz mechanizuje ono, ułatwia oraz przyspiesza wykonywanie wielu drobnych prac, takich jak wycinanie niewielkich otworów, usuwanie starych fug czy szlifowanie w miejscach trudno dostępnych.

Serce akumulatorowego wielofunkcyjnego narzędzia Metabo MT 18 LTX BL QSL stanowi wysokosprawny silnik bezszczotkowy. Z jego zastosowania dla użytkownika urządzenia wynika wiele korzyści i to nie tylko często przypominany brak konieczności udawania się do serwisu na wymianę

szczotek czy o ok. 30% dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Dzięki niemu i technologii wysokoprądowego zasilania LiHD bowiem Metabo MT 18 LTX BL QSL pod względem mocy i parametrów pracy niczym nie odbiega od podobnych 300-watowych elektronarzędzi przewodowych oraz zapewnia wysoką wydajność pracy. Prezentowany sprzęt oscyluje osiowo w granicach wyznaczonych przez kąt 3,2° (±1,6°) z częstotliwością 8000-20.000/min. Gdy porównamy te wartości z analogicznymi wartościami charakteryzującymi multinarzędzia przewodowe, to okazuje się, że są takie same lub bardzo zbliżone, a nawet nieco lepsze, gdyż kątowy zakres oscylacji większości „sieciówek” jest niższy o 0,4° i wynosi 2,8° (±1,4°).

Pracą wielofunkcyjnego narzędzia Metabo MT 18 LTX BL QSL steruje elektronika Ultra-M dbająca o stałe i szybkie tempo pracy oraz optymalizująca pobór energii z akumulatora. Istotną jej funkcją jest regulacja częstotliwości oscylacji i jej stabilizacja (tzw. elektronika VCT), co oznacza możliwość dostosowania tego parametru do wykorzystywanego osprzętu, obrabianego materiału lub wymagań operacyjnych. Ustawiamy ją pokrętłem regulacyjnym znajdującym się z tyłu obudowy urządzenia. Elektronika ta dba nie tylko o maksymalną wydajność pracy czy optymalny pobór energii z akumulatora, ale także o wysokie bezpieczeństwo pracy i trwałość urządzenia. Dlatego kolejnymi ważnymi jej funkcjami są zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem multinarzędzia pozostawionego w stanie załączenia na skutek zamocowania w nim akumulatora, a także ochrona przed przeciążeniem silnika i litowo-jonowych ogniw akumulatora zasilającego.

Co też ważne, w akumulatorowym, wielofunkcyjnym multinarzędziu Metabo MT 18 LTX BL QSL zastosowano odporny na przeciążenia mechanizm zamieniający ruch obrotowy jednostki bezszczotkowej na oscylacje osiowe, mieszczący się w metalowej obudowie. Z kolei do montowania osprzętu służy szybkie, beznarzędziowe mocowanie Metabo Quick. Umożliwia ono montaż akcesoriów z uchwytami STARLOCK i STARLOCKPLUS. Ułatwia go zaś magnetyczny chwyt pozwalający na ich wstępne mocowanie. Omawiany sprzęt wyposażony jest też w pierścień z króćcem do podłączenia węża odkurzacza, który umożliwia czystą, bezpyłową pracę. Do pierścienia montuje się także ogranicznik głębokości cięcia precyzujący operacje piłowania, przecinania itp. Z pierścieniem współpracuje też demontowalna stopa w kształcie delta przeznaczona do szlifowania. Wyposażona jest w rzepy służące do mocowania trójkątnych arkuszy ściernych i otwory do odsysania pyłu ze strefy obróbki.

Inżynierowie z Metabo zadbali także o ergonomię multinarzędzia MT 18 LTX BL QSL. Ma ono smukłą obudowę i antypoślizgowe powierzchnie do trzymania dłonią wykonane w technologii softgrip oraz waży z akumulatorem 1,7 kg. Elektronarzędziem więc operuje wygodnie się i bez zmęczenia. Zaś pracę nim w miejscach słabo oświetlonych i trudno dostępnych ułatwia dioda LED.
Multinarzędzie Metabo MT 18 LTX BL QSL zasilane jest prądem stałym o napięciu 18 V z akumulatorów Li-Ion. Można do niego podpiąć wszystkie systemowe, 18-woltowe akumulatory litowo-jonowe Metabo z linii Li-Power i LiHD (technologia zasilania wysokoprądowego). Na kompletacji oznaczonej jako MT 18 LTX BL QSL znajdują się dwa

akumulatory LiHD 18 V/4.0 Ah, które zapewniają wysoką moc do pracy i w minimalnym stopniu swoją masą obciążają omawiany sprzęt. Wspomniana elektronika Metabo Ultra-M – jak już nie raz informowaliśmy – steruje też działaniem i ładowaniem akumulatorów. Chroni ich ogniwa przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem, a także informuje o ilości dostępnej energii za pośrednictwem 4-diodowego wskaźnika.
Reasumując, dzięki zastosowaniu technologii oscylacji osiowej, wysokosprawnego silnika bezszczotkowego i wydajnego zasilania akumulatorowego wielofunkcyjnym narzędziem Metabo MT 18 LTX BL QSL możemy bardzo efektywnie wykonywać zróżnicowane operacje: od szlifowania, przez cięcie, do skrobania i szczelinowania. Do tego zaś prezentowane urządzenie jest bardzo wygodne w operowaniu i dzięki regulacji częstotliwości oscylacji umożliwia dokładną obróbkę delikatnych materiałów.

Dane techniczne akumulatorowego narzędzia wielofunkcyjnego Metabo MT 18 LTX BL QSL

Napięcie zasilania18 V
Częstotliwość oscylacji na biegu jałowym8000-20.000/min.
Kąt oscylacji lewo/prawo±1,6° (3,2°)
Rodzaj akumulatora Li-Ion/napięcie/pojemnośćLi-Power/18 V/2.0, 4.0 i 5.2 Ah
Rodzaj akumulatora Li-Ion/napięcie/pojemnośćLiHD/18 V/3.1, 3.5, 4.0, 5.5, 6.2, 7.0, 8.0 i 10.0 Ah
Ciężar (z akumulatorem LiHD 4.0 Ah)1,7 kg
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments