Akumulatorowe młoty obrotowo-udarowe Bosch Li-Ion

Gdyby pokusić się o militarne porównanie oferty Boscha w zakresie akumulatorowych młotków udarowych, to można by napisać, że firma posiada niezły arsenał sprzętu każdego kalibru.

 

Po co młotek na baterie?

Analizując rolę sieciowych młotków obrotowo-udarowych na placu budowy, których głównymi zadaniami jest wiercenie w twardym materiale betonowym i ewentualnie podkuwanie, od razu nasuwa nam się skojarzenie dużej mocy i energii udaru. Marzy nam się, żeby sieciowy młotek pneumatyczny był jednocześnie silny, lekki, poręczny i przyjazny w użytkowaniu. To oczywiście ideał, który w brutalnej rzeczywistości budowlanej nie istnieje – każde urządzenie sieciowe ma

oczywiście pod dostatkiem mocy, ale jest ciężkie, wymaga dostępu do napięcia 230 V i ma ograniczoną mobilność wynikającą z długości przewodu zasilającego. Co więc wybrać, gdy mamy do wywiercenia w suficie z ceramicznej terivy 100 otworów o średnicy 10 mm? Technika w elektronarzędziach jest już tak zaawansowana, że z powodzeniem do takiego zadania można wybrać młot akumulatorowy. To sprytne urządzenie jest lekkie, więc całodzienne wiercenie z maszyną uniesioną nad głową nie spowoduje dużego zmęczenia, bardzo poręczne, ponieważ stojąc na drabinie nie plącze nam się kabel zasilający, mobilne, gdyż możemy nim pracować w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gniazdka z prądem zmiennym, a przy tym jednocześnie wystarczającą mocne, by poradzić sobie bez problemu z wierceniem w betonie otworów o średnicach nawet 26 mm!

 

Boschowska tajemnica zasilania Li-Ion

Możliwość skonstruowania młotka pneumatycznego zasilanego akumulatorowo pojawiła się wraz z rozwojem technologii litowo-jonowej. Baterie z ogniwami Li-Ion okazały się tak wydajnym źródłem prądu stałego, że inżynierowie mogli bez obaw zastosować je w najbardziej wymagających elektronarzędziach, jakimi są oczywiście młoty obrotowo-udarowe. Wszystkie takie elektronarzędzia w ofercie firmy Bosch zasilane są akumulatorami Li-Ion Premium. To coś więcej niż zwykła technologia litowo-jonowa – czas pracy akumulatorów Li-Ion Premium jest o wiele dłuższy od czasu pracy innych akumulatorów. Wynik taki uzyskano dzięki zastosowaniu wysoko wydajnych ogniw akumulatora oraz inteligentnemu zarządzaniu energią. Ogniwa te zaprojektowano tak, aby miały bardzo niską oporność wewnętrzną oraz obudowę przystosowaną do wysokiego napięcia prądu, co skutecznie zapobiega stratom energii w trakcie pracy i ładowania. Akumulatory Li-Ion pozbawione są „efektu pamięci” – ich doładowywanie nie zmniejsza nominalnej pojemności, jak to miało miejsce w przypadku ogniw o starszej konstrukcji.

W porównaniu z innymi akumulatorami baterie Li-Ion Premium osiągają nawet o 4-krotnie dłuższą żywotność. System Bosch Electronic Cell Protection (ECP) skutecznie chroni ogniwa akumulatora przed przeciążeniem, przegrzaniem i całkowitym rozładowaniem. Specjalny materiał obudowy akumulatora, tzw. Bosch Heat Conductive Housing (HCH), zapewnia optymalne odprowadzanie ciepła na zewnątrz, przez co również wydłuża żywotność akumulatora. Dzięki układom elektronicznym można było w prowadzić na obudowę baterii diodowe wskaźniki naładowania, które pomagają ocenić ilość pozostałej w ogniwach energii i przewidzieć moment ich ładowania. Szybkie ładowarki korzystają z poprawionego algorytmu ładowania Bosch Hyper Charge. Wystarczy zaledwie połowa czasu ładowania, by napełnić baterie w 75%. Ponadto wytrzymała obudowa akumulatora chroni go przed skutkami upadku z wysokości 3 m na beton. Z zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami prądowymi współpracują silniki z elektroniczną ochroną Electronic Motor Protection (EMP). System ten automatycznie wyłącza silnik w chwili nadmiernego obciążenia jednostki napędowej.

 

Kompaktowe maluchy

Bosch GBH 14,4/18 V-LI Compact Professional jest najmniejszym i najlżejszym bezprzewodowym młotem udarowym na rynku. Długość jego korpusu to tylko 278 mm, wysokość 202 mm i waga 1,8 kg (1,9 kg z akumulatorem 18 V). Narzędzie to zawdzięcza kompaktowość małemu uchwytowi SDS plus oraz niewielkich rozmiarów akumulatorowi w wersji 14,4 lub 18 V (oba o pojemności 1,5 Ah). W urządzeniu tym zastosowano mocny silnik, który przez przekładnię zapewnia młotkowi maksymalne obroty 680 (14,4 V) lub 1050 obr./min (18 V). Współpracujący z jednostką napędową mechanizm udaru wytwarza do 4950 uderzeń/min, każde z maksymalną energią 1 J.

Regulacja parametrów pracy odbywa się płynnie za pomocą włącznika spustowego.

Boschem GBH 14,4/18 V-LI Compact Professional wywiercimy więc w betonie otwór o maksymalnej średnicy 12 mm, jednak producent informuje, że optymalnym zakresem wierceń z udarem jest 4-8 mm. Wtedy sprzęt jest najbardziej wydajny. Młotek przystosowany jest również do pracy bezudarowej i wiercenia w drewnie (16 mm) czy w metalu (8 mm). Zmiany trybu działania dokonuje się pokrętłem umieszczonym z boku obudowy.

Młotek Bosch GBH 14,4/18 V-LI Compact Professional jest propozycją dla budowlańców i instalatorów, którzy wykonują najczęściej wiercenia z urządzeniem uniesionym nad głową lub w ciasnych zakamarkach. Największą zaletą tego modelu jest kompaktowość, która idzie w parze z dość sporymi możliwościami wiercenia. Dzięki umieszczeniu rękojeści w osi wiertła osiągnięto świetne wyważenie, praca jedną ręką nie stanowi więc żadnego problemu. Warto też wspomnieć, że GBH 14,4/18 V-LI Compact Professional jest pierwszym na rynku młotkiem udarowym posiadającym diodę oświetlającą miejsce wiercenia.

 

Trochę mocniejsza „osiemnastka”

Bosch GBH 18 V-Li jest kolejnym modelem akumulatorowego młota obrotowo-udarowego Li-Ion. Choć akumulator zastosowany w tym narzędziu ma tak samo jak w przypadku wcześniejszego modeli Compact napięcie 18 V, to jednak jego pojemność zwiększono aż do 3,0 Ah. Ten model młotka jest jednak wyjątkowy pod innym względem – spotkamy w nim bowiem bezszczotkowy silnik. Pozbawienie jednostki napędowej szczotek i komutatora spowodowało, że silnik jest dużo wydajniejszy, trwalszy i praktycznie bezobsługowy. Za sterowanie prędkością obrotową, momentem obrotowym i hamulcem odpowiada teraz elektronika. Jest ona dużo mniej prądożerna od klasycznych rozwiązań, dzięki temu m.in. młotem popracujemy dłużej na jednym naładowaniu akumulatora. Operator ustala prędkość obrotową silnika za pomocą włącznika spustowego w zakresie 0-1400 obr./min. Tym samym określa częstotliwość udarów (do 4550 uderzeń/min, każde z energią 1.7 J). Elektronarzędziem Bosch GBH 18 V-Li wywiercimy otwory zarówno w materiale niewymagającym udaru (stal – 13 mm, drewno – 30 mm), jak i w betonie – 18 mm. Do współpracy z nową maszyną Bosch należy używać osprzętu SDS-plus, ponieważ zastosowano w niej taki właśnie typ uchwytu narzędziowego.

Młotek Bosch GBH 18 V-Li jest już namiastką prawdziwego urządzenia sieciowego. Bardzo nowoczesna konstrukcja silnika sprawia, że elektronarzędzie to wykazuje się wyjątkową sprawnością i wydajnością przy jednoczesnym niewielkim zużyciu energii. Oszczędność prądu i duże możliwości wiercenia sprawiają, że model ten będzie idealny dla wszystkich, którzy od narzędzia akumulatorowego oczekują dużych możliwości, a nie mają możliwości częstego ładowania akumulatorów. Energii w akumulatorze jest tyle, by wywiercić w betonie aż 115 otworów o wymiarach 6 x 40 mm.

 

Heavy Duty w rozmiarze mini

Źródłem zasilania kolejnego młotka udarowego Bosch – modelu GBH 36 V-Li Compact – jest akumulator o napięciu aż 36 V i pojemności 1,3 Ah. Jego najważniejszą cechą jest trwałość i wydajność – na jednym ładowaniu można wywiercić tym narzędziem do 100 otworów 60 x 40 mm. Bosch GBH 36 V-Li Compact jest pełen nowoczesnych rozwiązań. Chociażby silnik bezszczotkowy (podobny do tego w modelu Bosch GBH 18 V-Li), który przez przekładnię zapewnia maksymalną prędkość obrotową 1500 obr./min (regulowaną płynnie za pomocą włącznika spustowego). Współpracuje z nim pneumatyczny mechanizm udarowy,

generujący do 4850 udarów/min, każdy z energią 1,7 J. Warto wspomnieć też, że Bosch GBH 36 V-Li Compact jest w naszym zestawieniu pierwszym młotkiem wyposażonym w sprzęgło przeciążeniowe – rozłącza ono napęd w momencie zaklinowania się osprzętu, chroniąc w ten sposób operatora przed zranieniem. Modelem tym wykonamy wiercenia i wiercenia z udarem (brak funkcji podkuwania) zarówno w betonie (maks. 18 mm), jak i w drewnie (30 mm) i metalu (13 mm).

Bosch GBH 36 V-Li Compact jako pierwszy młotek akumulatorowy na rynku został wyposażony w system antywibracyjny AVS (Anti Vibration System). Jego podstawowym zadaniem jest pochłanianie niepożądanych drgań powstających głównie podczas wiercenia udarowego. Głównym elementem systemu jest sprężynowy tłumik drgań oraz zawiasowy sposób mocowania rękojeści głównej do korpusu narzędzia. Dzięki temu rozwiązaniu młotek charakteryzuje się niskim poziomem wibracji (ok. 10 m/s2) i spełnia wysokie normy europejskie.

Niemieckim konstruktorom udało się stworzyć produkt, który pod względem rozmiarów praktycznie nie ma konkurencji na rynku. Kompaktowość młotka wyraża się chociażby w wadze – niespełna 3 kg z akumulatorem to wartość, która sprawia, że narzędzie jest idealne dla specjalistów wykonujących wiercenia wymagające trzymania narzędzia nad głową. Przy tym sprzęt ten jest tak skuteczny, jak porównywalne młotki sieciowe.

 

Bezkompromisowa moc

Na samym szczycie piramidy akumulatorowych młotów obrotowo-udarowych Bosch Li-Ion stoi model GBH 36 V-LI Professional (także w wersji VF-LI z dodatkowym klasycznym uchwytem wiertarskim). Narzędzie to, czerpiące energię z 36-woltowego akumulatora o pojemności 2,6 Ah jest pełnowartościowym młotem udarowym, który swoimi możliwościami nie ustępuje modelom sieciowym. W porównaniu ze wszystkimi opisanymi powyżej modelami młotkiem GBH 36 V-LI Professional można wykonywać także lekkie podkuwanie. Wybór funkcji – wiercenie, wiercenie z udarem, podkuwanie – odbywa się za pomocą pokrętła z boku obudowy. Narzędzie to dysponuje bardzo sporymi możliwościami wiercenia – dzięki wydajnemu silnikowi zapewniającemu przez przekładnię prędkość obrotową 960 obr./min i mechanizmowi udaru pneumatycznego generującemu do 4260 uderzeń/min (2,8 J każde). Młotkiem Bosch GBH 36 V-LI Professional wywiercimy nawet na jednym naładowaniu akumulatora aż 195 otworów (6 x 40 mm w betonie), a nominalne możliwości elektronarzędzia to 26 mm w betonie, 13 mm w stali i 30 mm w drewnie.

Bosch Li-Ion GBH 36 V-LI Professional to młotek akumulatorowy, któremu obce są kompromisy. Zrealizujemy nim wiercenia i podkuwanie z taką samą skutecznością, co urządzeniem sieciowym. Sprzęt ten jest idealną propozycją dla budowlańców i instalatorów, którzy w swojej codziennej pracy zajmują sie najtrudniejszymi zadaniami związanymi z wierceniem w twardym materiale betonowym.

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments