AKUMULATOROWE MŁOTOWIERTARKI SDS-PLUS MAKITA z LINII DHR280

Do oferty Makity weszły cztery nowe modele akumulatorowych młotowiertarek SDS-plus o zasilaniu 2 x 18 V: DHR280, DHR281, DHR282 i DHR283. Są to innowacyjne elektronarzędzia bezprzewodowe 2 x 18 V, bogato wyposażone technicznie i oferujące najwyższą na rynku efektywność w pracy.

Mocna i szczelna konstrukcja XPT

Akumulatorowe młotowiertarki SDS-plus Makita z linii DHR280 zostały wykonane w Extreme Protection Technology (XPT). Są więc zabezpieczone przed pyłem i wilgocią. Stanowią też wzór ergonomii – mają ergonomiczną konstrukcję „L” i są doskonale wyważone, a

ich rękojeść główną pokryto miękką wykładziną antypoślizgową. Wyposażono je w diodę LED służącą do oświetlania pola obróbki. Elektronarzędzia te w zależności od użytego wyposażenia ważą od 3,9 do 5,1 kg (zgodnie ze standardem EPTA). Wykonano je z materiałów najwyższej jakości.

 

Praktyczne i efektywne energetycznie zasilanie 2 x 18 V

W akumulatorowych młotowiertarkach SDS-plus Makita z linii DHR280, oznaczonych jako DHR280, DHR281, DHR282 i DHR283, japońscy inżynierowie zastosowali innowacyjny, bardzo wydajny energetycznie, ekonomiczny oraz praktyczny system zasilania wykorzystujący dwa akumulatory Li-Ion 18 V połączone szeregowo. W prezentowanych młowiertarkach możemy używać systemowych akumulatorów Makity o napięciu 18 V i pojemnościach 1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah. System 2 x 18 V to wysoce elastyczne rozwiązanie pod względem oferowanych mocy i znacznie ekonomizujące koszty zakupu sprzętu, gdyż do jego zasilania możemy wykorzystać posiadane i jednocześnie bardzo popularne akumulatory 18-woltowe Makity.

Nowej generacji silnik bezszczotkowy i mikroprocesorowe sterowanie

Następną bardzo istotną cechą wspólną omawianych nowych akumulatorowych młotowiertarek Makity jest innowacyjny napęd i sterowanie. Jego serce stanowi bowiem nowej generacji wysokosprawny, nowoczesny silnik bezszczotkowy typu BLDC. To bardzo wydajna jednostka o 40% efektywniejsza i 65% produktywniejsza od silnika szczotkowego Makity poprzedniej generacji. W konfiguracji z dwoma akumulatorami Li-Ion 18 V/5.0 Ah podczas jednego cyklu ich pracy umożliwia wykonanie w betonie 140 otworów o średnicy 12 mm. Bezszczotkowa jednostka napędowa generuje obroty wynoszące 0–980/min i współpracuje z mechanizmem udaru elektropneumatycznego, przez który wytwarza 0–5000 uderzeń/min, każde z energią 2,8 J. Japońscy inżynierowie zastosowali w prezentowanych elektronarzędziach rozbudowaną elektronikę mikroprocesorową. Jej funkcje to: łagodny rozruch, hamulec wrzeciona działający w momencie wyłączenia urządzenia, stabilizacja obrotów silnika pod zmiennym obciążeniem i 5-stopniowa regulacja obrotów silnika. Użytkownik ma do dyspozycji pięć poziomów szybkości pracy (obroty/częstotliwoś udarów): (1) 0–300/0–1550 min-1, (2) 0–470/0–2400 min-1, (3) 0-640/0–3260 min-1, (4) 0-810/0–4130 min-1 i (54) 0–980/0–5000 min-1. Ponadto w zakresie każdego z poziomów prędkości pracy obroty i częstotliwość udarów są płynnie regulowane za pomocą włącznika spustowego znajdującego się w rękojeści głównej.
Młotowiertarkami Makita z linii DHR280 wywiercimy w betonie otwory o średnicach 28 mm (udarowo, wiertło pełne SDS-plus),  54 mm (udarowo, korona SDS-plus) i 65 mm (bezudarowo, korona diamentowa), zaś w drewnie – 32 mm (bezudarowo), a w stali – 13 mm (bezudarowo). Są to urządzenia wyposażone w trzy tryby pracy. Można nimi wiercić udarowo i bezudarowo oraz podkuwać. Wyboru trybu pracy dokonuje się za pomocą pokrętła umieszczonego na lewym boku obudowy przekładni i mechanizmu udarowego. Natomiast kierunek obrotów zmienia się przełącznikiem słupkowym znajdującym się nad spustowym włącznikiem głównym.

 

Niski poziom wibracji

Wszystkie modele nowych akumulatorowych młotowiertarek Makity wyposażono w system redukcji wibracji AVT (Anti Vibration Technology). Jego aktywny dynamiczny tłumik drgań, zwany też przeciwwagą, jest zintegrowany z elektropneumatycznym mechanizmem udarowym i połączony ze sprężyną. Jego ruch jest zawsze przeciwny do ruchu tłoka i wywołany zmianą ciśnienia powietrza w komorze tego mechanizmu oraz działaniem sprężyny zmieniającej kierunek poruszania

się przeciwwagi. Dzięki temu pochłania ona większą część wibracji generowanych przez pneumatyczny mechanizm udarowy. Mówiąc jeszcze prościej, wibracje generowane przez mechanizm udarowy wprawiają w ruch przeciwwagę i dlatego nie są przenoszone na obudowę maszyny oraz z kolei na dłonie operatorów. Do dynamicznego tłumika drgań Makita dodała sprężynę pochłaniającą drgania powodowane przez odbicia wiertła udarowego (lub koronki) od obrabianego materiału. Ponadto w młotkowiertakach zastosowano amortyzowane mocowanie rękojeści głównej typu „D” z miękką okładziną antypoślizgową. W efekcie wykorzystania tych trzech rozwiązań Makita znacznie zredukowała drgania młotowiertarek, osiągając bardzo niski poziom wibracji wynoszący 9 m/s2 w przypadku wiercenia udarowego w betonie, 8 m/s2 w wypadku podkuwania i 2,5 m/s2 dla wiercenia bezudarowego w stali. Wspomniana sprężyna tłumiąca odbicia wierteł i koronek udarowych zmniejsza też obciążenie uchwytu SDS-plus i tym samym wydłuża jego żywotność. Ale na tym nie koniec, w nowych akumulatorowych młotowiertarkach mamy też mechanizm udarowy, który na biegu jałowym nie generuje uderzeń (system Soft No Load). Zaczyna on pracować dopiero w momencie zetknięcia wiertła lub dłuta z materiałem obrabianym. Rozwiązanie to, eliminując tzw. puste udary, zwiększa również żywotność uchwytu SDS-plus oraz wydłuża czas pracy akumulatorów.

 

Najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy

We wszystkich omawianych młotowiertarkach Makita zastosowała mechaniczne sprzęgło przeciążeniowe, które rozłącza napęd w momencie zakleszczenia się wiertła. To istotny element, który zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa pracy, szczególnie podczas wiercenia otworów o dużych średnicach. Poziom ten został podwyższony na najwyższy dostępny obecnie pułap w modelach DHR282 i DHR283 poprzez wzbogacenie ich elektroniki aktywnym systemem wykrywania odrzutu AFT (Active Feedback Sensing), który działa w przypadku zaklinowania wiertła w obrabianym materiale. W takim przypadku elektronika natychmiast wyłącza elektronarzędzie, chroniąc użytkownika przed niebezpiecznymi skutkami jego odbicia.

Elastyczny system mocowania

Prezentowane młotkowiertarki wyposażono w klasyczne uchwyty SDS-plus – szybkomocujące, niewymagające odciągania tulei przy montażu osprzętu w gnieździe. Natomiast w modelach DHR281 i HR283 zastosowano dodatkowo system szybkiej wymiany uchwytów narzędziowych SDS-plus i bezkluczykowych wiertarskich. Rozwiązanie to zwiększa dokładność wiercenia bezudarowego z wykorzystaniem uchwytu wiertarskiego, co ma duże znaczenie przy wykonywaniu otworów w drewnie i stali.

 

Czysta praca

Wszystkie swoje nowe akumulatorowe młotowiertarki 2 x 18 V Makita przystosowała do współpracy z zestawami do odsysania pyłu DX08 (DHR280 i DHR282) i DX09 (DHR281 i DHR283). Zestawy te różną się jedynie długością teleskopowego kolektora pyłu wynikającą z dostosowania jego wymiarów do uchwytów SDS-plus w modelach DHR280 oraz DHR282 i do systemu szybkowymiennych uchwytów SDS-plus/bezkluczykowy wiertarski, w które wyposażone są młotowiertarki DHR281 i DHR283. Zestawy do odsysania pyłu Makita DX08 i DX09 to de facto miniodkurzacze zasilane akumulatorami współpracującej młotowiertarki i wyposażone we własny silnik prądu stałego, filtr HEPA o skuteczności filtracji wynoszącej 99,75%, demontowalny przeźroczysty pojemnik na urobek oraz wspomniany teleskopowy kolektor odsysający z dwoma przyciskami służącymi do regulacji wysunięcia, co

pozwala je dobrać do długości używanego wiertła. Zestawy do odsysania Makita DX08 i DX09 wyposażono także w system oczyszczania filtra HEPA, w tym celu trzeba przekręcić pokrętło znajdujące się na pojemniku pyłu. Zestawy te w sposób prosty i łatwy obsługuje się oraz montuje/demontuje na prezentowanych młotowiertarkach. Umożliwiają one bezpyłowe wiercenie otworów o głębokości do 260 mm i wyposażone są w dwie diody LED służące do oświetlania pola pracy.
Ale na tym nie koniec, gdyż użytkownicy nowych akumulatorowych młotowiertarek mają do dyspozycji osłony przeciwpyłowe wyposażone w króciec do podłączenia węża odkurzacza. Dostępne są dwa takie akcesoria o różnych zakresach pracy, pierwsze służy do wiercenia otworów o średnicach 6–14,5 mm, a drugie – 12–16 mm. Makita poleca je szczególnie do wiercenia pionowego ponad głową. Aby ułatwić stosowanie osłon, japoński producent wyposażył młotowiertarki DHR281 i DHR283 w system AWS (Auto-start Wireless System) wykorzystujący technologię łączności Bluetooth 4.1. Umożliwia on zdalne włączanie/wyłączanie odkurzacza bezprzewodowego Makita DVC864L po uprzednim sparowaniu urządzeń. Efekt działania systemu AWS jest więc identyczny z efektem działania automatyki uruchamiania/zatrzymywania przemysłowego odkurzacza przewodowego za pośrednictwem elektronarzędzia podłączonego do niego kablem.
Możliwość współpracy z zestawami do odsysania pyłu oraz technologia AWS pozwala na czystą pracę nowymi bezprzewdowymi młotowiertarkami Makity. Można je więc wykorzystywać podczas prac montażowych prowadzonych w mieszkaniach, biurach czy nawet serwerowniach, w których przestrzega się wymagających norm czystości.

 

Reasumując, młotowiertarki Makity linii DHR280 to zaawansowane technicznie konstrukcje umożliwiające czystą pracę i zapewniające najwyższy poziom mobilności. Są wysoce skuteczne i trwałe, wygodne w operowaniu oraz odznaczające się niskim poziomem wibracji. Dostarczane są w praktycznych systemowych walizkach MAKPAC ułatwiających transport i przechowywanie sprzętu.

Dane techniczne akumulatorowych młotowiertarek Makita linii DHR280

ModelDHR280DHR281DHR282DHR283
Napięcie zasilania2 x 18 V (36 V)2 x 18 V (36 V)2 x 18 V (36 V)2 x 18 V (36 V)
Prędkość. obrotowa na biegu jałowym (min-1)0-9800-9800-9800-980
Częstotliwość udarów na biegu jałowym (min-1)0-50000-50000-50000-5000
Maks. średnica wiercenia w stali (mm)13131313
Maks. średnica wiercenia w drewnie (mm)32323232
Maks. średnica wiercenia w betonie (wiertła SDS-plus, mm)28282828
Maks. średnica wiercenia w betonie (korony SDS-plus, mm)54545454
Maks. średnica wiercenia w betonie (korony diamntowe, mm)65656565
Energia udaru (wg EPTA, J)2,82,82,82,8
Typ uchwytu narzędziowegoSDS-plusSDS-plus/wiertarski bezkluczykowySDS-plusSDS-plus/wiertarski bezkluczykowy
Wymiary (długość całkowita, mm)373404373404
Waga (wg EPTA, kg)3,9-5,13,9-5,13,9-5,13,9-5,1
Silnik bezszczotkowy++++
Technologia XPT++++
System AVT++++
System Soft No Load++++
System AFT++
System AWS (technologia bluetooth 4.1)++
Uchwyt szybkowymienny++
Walizki MAKPAC+ (PT2J)+ (PT2J)+ (PT2J)+ (PT2J)
Zestaw odsysającyDX03DX04DX03DX04

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments