Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część VI). Zasady doboru

Podstawowymi kryteriami są oczywiście rodzaj obrabianych materiałów, wielkość wierconych otworów oraz siła potrzebna do kucia, zaś pomocniczymi – wymagana wydajność oraz warunki środowiskowe pracy.

Dlatego powinniśmy najpierw zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak energia pojedynczego udaru oraz zalecane przez producenta średnice wykonywanych otworów. To one określają podstawowe możliwości tych maszyn. Wybierana maszyna powinna dysponować zawsze odpowiednim, tj. przynajmniej 25-procentowym zapasem mocy. Dlatego, jeśli chcemy np. wiercić otwory o średnicy 18 mm w betonie, nie należy kupować urządzeń, których maksymalna zdolność wiercenia w tym materiale wynosi właśnie 18 mm. Do takiej pracy stosowny będzie

młotek o maksymalnej średnicy wiercenia w betonie wynoszącej co najmniej 24 mm.

Jeśli elektronarzędzie będzie wykorzystywane do obróbki wielu różnych materiałów, powinno być w dużym stopniu uniwersalne, czyli umożliwiające wiercenie udarowe i bezudarowe oraz podkuwanie.
Bardzo ważnym kryterium jest zaawansowanie techniczne i rodzaj wykorzystywanej technologii zasilania, gama dostępnych systemowych akumulatorów, itp. Jeśli korzystamy z akumulatorów systemowych, to należy wybrać młotowiertarkę kompatybilną z nimi, gdyż obniży to koszt jej zakupu.

Jak wiadomo, bezprzewodowe młotki SDS-plus to maszyny ręczne, a więc istotna dla wydajności pracy nimi jest nie tylko sama siła udaru, ale także takie cechy jak ergonomiczność czy niski poziom wibracji. Od wygody pracy tymi urządzeniami w dużym stopniu zależy także efektywność i wydajność, bo głównym wykonawcą jest tu człowiek. Maszyna stanowi tylko pewien ważny element, o czym podczas doboru urządzenia należy koniecznie pamiętać. Dlatego w pracy elektronarzędziami bardzo istotne są kwalifikacje operatorów oraz łatwość obsługi tych maszyn. Zatem, wybierając młotek SDS-plus, przeprowadźmy próbę pracy, w której najlepiej sprawdzimy jego wydajność orazergonomiczność.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część II). Pola zastosowań

Elektronarzędzia te przeznaczone są głównie dla budownictwa i branż pokrewnych, np. różnego rodzaju montażystów płyt gipsowo-kartonowych, instalatorów, hydraulików, elektryków, rzemieślników zajmujących się wykańczaniem wnętrz.

Głównym zadaniem akumulatorowych młotków obrotowo-udarowych SDS-plus jest wydajne wykonywanie otworów w betonie, kamieniu, murze, cegle itp. narzędziami udarowymi, a więc wiertłami i koronkami udarowymi. Na tym ich możliwości robocze nie kończą się. Niektórymi tego typu elektronarzędziami możemy nawet podkuwać. Np. można ich użyć do usuwania płytek z elewacji, skuwania tynku, wykonywania niewielkich bruzd w mniej twardych materiałach. Jednakże ze względu na pewne ograniczenia, które wynikają z wytrzymałości

zastosowanego uchwytu SDS-plus i zasilania akumulatorowego, kucie oraz podkuwanie powinno stanowić nie więcej niż 20% całkowitej pracy bezprzewodowego młotka SDS-plus. Elektronarzędzia te wyposażane są także w takie ważne funkcje, jak wiercenie bez udaru, które umożliwia wykonywanie otworów w materiałach skrawalnych, np. w drewnie, stali czy aluminium, czy nawet w materiałach ceramicznych koronami diamentowymi, jak też obroty prawe/lewe, co pozwala na wkręcanie czy wykręcanie wkrętów, śrub nakrętek itp. Można więc zapytać, po co tak bogato wyposaża się te młotki w funkcje zarezerwowane dla wiertarek, wiertarko-wkrętarek czy wkrętarek, skoro ich głównym zadaniem jest praca udarowa, a więc obróbka twardych materiałów budowlanych? Przyczyną tego jest zapotrzebowanie firm budowlanych i instalatorskich na narzędzia uniwersalne, zdolne do wykonywania różnych operacji, bowiem upraszcza to warsztat pracy i obniża koszty jego utrzymania. Bardzo ważną zaletą akumulatorowych młotowiertarek jest brak kabla, a więc przywiązania do gniazdka elektrycznego. Pozwala to na pracę w miejscach, gdzie nie ma dostępu do elektryczności sieciowej, i redukuje do zera ryzyko porażenia prądem. Eliminuje też w takich warunkach konieczność wykorzystania agregatu prądotwórczego do zasilania elektronarzędzi. Należy zauważyć, że brak plączącego się pod nogami kabla ułatwia też pracę.

Warto zwrócić uwagę, omawiając zastosowania akumulatorowych młotków SDS-plus, na ich użytkowników. Elektronarzędzia te są obecnie wykorzystywane nie tylko przez profesjonalistów, lecz także przez majsterkowiczów lub tzw. amatorów w gospodarstwach domowych. Stąd rozróżnia się maszyny o profesjonalnym przeznaczeniu, odporne na duże przeciążenia, od urządzeń amatorskich, których nie należy intensywnie użytkować, bowiem ich trwałość jest odpowiednio mniejsza, a czasami bardzo znacznie. W artykule zajmiemy się wyłącznie akumulatorowymi młotkami SDS-plus klasy profesjonalnej.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu