Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część VI). Zasady doboru

Podstawowymi kryteriami są oczywiście rodzaj obrabianych materiałów, wielkość wierconych otworów oraz siła potrzebna do kucia, zaś pomocniczymi – wymagana wydajność oraz warunki środowiskowe pracy.

Dlatego powinniśmy najpierw zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak energia pojedynczego udaru oraz zalecane przez producenta średnice wykonywanych otworów. To one określają podstawowe możliwości tych maszyn. Wybierana maszyna powinna dysponować zawsze odpowiednim, tj. przynajmniej 25-procentowym zapasem mocy. Dlatego, jeśli chcemy np. wiercić otwory o średnicy 18 mm w betonie, nie należy kupować urządzeń, których maksymalna zdolność wiercenia w tym materiale wynosi właśnie 18 mm. Do takiej pracy stosowny będzie

młotek o maksymalnej średnicy wiercenia w betonie wynoszącej co najmniej 24 mm.

Jeśli elektronarzędzie będzie wykorzystywane do obróbki wielu różnych materiałów, powinno być w dużym stopniu uniwersalne, czyli umożliwiające wiercenie udarowe i bezudarowe oraz podkuwanie.
Bardzo ważnym kryterium jest zaawansowanie techniczne i rodzaj wykorzystywanej technologii zasilania, gama dostępnych systemowych akumulatorów, itp. Jeśli korzystamy z akumulatorów systemowych, to należy wybrać młotowiertarkę kompatybilną z nimi, gdyż obniży to koszt jej zakupu.

Jak wiadomo, bezprzewodowe młotki SDS-plus to maszyny ręczne, a więc istotna dla wydajności pracy nimi jest nie tylko sama siła udaru, ale także takie cechy jak ergonomiczność czy niski poziom wibracji. Od wygody pracy tymi urządzeniami w dużym stopniu zależy także efektywność i wydajność, bo głównym wykonawcą jest tu człowiek. Maszyna stanowi tylko pewien ważny element, o czym podczas doboru urządzenia należy koniecznie pamiętać. Dlatego w pracy elektronarzędziami bardzo istotne są kwalifikacje operatorów oraz łatwość obsługi tych maszyn. Zatem, wybierając młotek SDS-plus, przeprowadźmy próbę pracy, w której najlepiej sprawdzimy jego wydajność orazergonomiczność.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Laser krzyżowy Sola Crossline X2

Sola Crossline X2 to podstawowy laser liniowy, który pozwala wyznaczać linię poziomą i pionową. Przeznaczony jest do wykonywania większości prac budowlanych w pomieszczeniach.

Sola Crossline X2 to instrument pomiarowy dla specjalistów poszukujących taniego narzędzia pomiarowego, które jest jednocześnie łatwe w obsłudze i dokładne. Ta poziomnica laserowa jest idealną propozycją dla użytkowników, którzy wykonują prace w niedużych, zamkniętych pomieszczeniach i nie potrzebują zaawansowanych funkcji pomiarowych, a kładą nacisk na niską cenę zakupu. Laserem tym można wyznaczać pionowość ścian, poziomować instalacje wewnętrzne budynków czy określać położenie ścianek działowych w konstrukcjach prefabrykowanych.Laser Sola Crossline X2 generuje dwie czerwone linie

– poziomą i pionową – które mogą być wyświetlane każda oddzielnie lub obie naraz. W drugiej konfiguracji ramiona wiązki lasera tworzą krzyż o kątach prostych. Przy odsunięciu instrumentu od ściany na odległość 3 m długość wyświetlanej wiązki poziomej to ok. 6 m, a pionowej 4 m. Linie laserowe zapewniają wysoką, jak na tę klasę instrumentów, dokładność poziomowania. Wiązki lasera są widoczne w odległości do 7,5 m od stanowiska pomiarowego. Trzeba jednak pamiętać, że wartość ta jest bardzo ściśle związana z intensywnością oświetlenia pomieszczenia. Im jest ono mocniejsze, tym wiązka będzie słabiej widoczna, a na zewnątrz wręcz nie do zauważenia.

Jak na nowoczesny laser przystało, Sola Crossline X2 jest instrumentem samopoziomującym. Wahadłowy kompensator automatycznie poziomuje i pionuje wiązki w zakresie 5° i utrzymuje je we właściwej pozycji, gdy np. drga podłoże. Kompensator poziomuje instrument w 2-3 s od ustawieniu na statywie lub na płaskiej powierzchni (np. na podłodze lub parapecie). W przypadku rozpoziomowania instrumentu linie migają/wyłączają się, informując użytkownika o błędnych wskazaniach. Bardzo dobrze, że producent zdecydował się na zastosowanie blokady kompensatora (tej funkcji nie mają wszystkie tej klasy poziomnice). Pozwala ona dowolnie pochylać instrument i wyznaczać np. na ścianie linie skośne.Obsługa instrumentu jest wręcz banalnie prosta. Użytkownik ma do dyspozycji panel sterowania z jednym przyciskiem (włącza/wyłącza się nim instrument i wybiera tryb linii) i suwak blokujący kompensator do prac skośnych i na czas transportu. Warto też wspomnieć, że laser krzyżowy Sola Crossline X2 ma gwintowane przyłącze 1/4”. Pozwala ono mocować urządzenia na statywie trójnożnym, tyczce rozporowej lub uchwycie ściennym.

 

Poziomnica laserowa Sola Crossline X2 zasilana jest dwiema bateriami 1,5 V AA (duże paluszki). Sprzęt jest na tyle energooszczędny, że taki zestaw ogniw zasilających wystarcza na ok. 12 godz. ciągłego świecenia. Sprzęt jest bardzo mały – waży zaledwie 200 g i spokojnie mieści się w kieszeni spodni roboczych.

Dane techniczne lasera krzyżowego Sola Crossline X2

Kolor lasera

czerwony

Dokładność

0,3 mm/m

Zasięg

7,5 m

Zakres działania kompensatora

Gwint statywu

1/4”

Zasilanie

2 x 1,5 V AA

Temperatura działania

0 do +50°C

Waga

0,20kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu