Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część VI). Zasady doboru

Podstawowymi kryteriami są oczywiście rodzaj obrabianych materiałów, wielkość wierconych otworów oraz siła potrzebna do kucia, zaś pomocniczymi – wymagana wydajność oraz warunki środowiskowe pracy.

Dlatego powinniśmy najpierw zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak energia pojedynczego udaru oraz zalecane przez producenta średnice wykonywanych otworów. To one określają podstawowe możliwości tych maszyn. Wybierana maszyna powinna dysponować zawsze odpowiednim, tj. przynajmniej 25-procentowym zapasem mocy. Dlatego, jeśli chcemy np. wiercić otwory o średnicy 18 mm w betonie, nie należy kupować urządzeń, których maksymalna zdolność wiercenia w tym materiale wynosi właśnie 18 mm. Do takiej pracy stosowny będzie

młotek o maksymalnej średnicy wiercenia w betonie wynoszącej co najmniej 24 mm.

Jeśli elektronarzędzie będzie wykorzystywane do obróbki wielu różnych materiałów, powinno być w dużym stopniu uniwersalne, czyli umożliwiające wiercenie udarowe i bezudarowe oraz podkuwanie.
Bardzo ważnym kryterium jest zaawansowanie techniczne i rodzaj wykorzystywanej technologii zasilania, gama dostępnych systemowych akumulatorów, itp. Jeśli korzystamy z akumulatorów systemowych, to należy wybrać młotowiertarkę kompatybilną z nimi, gdyż obniży to koszt jej zakupu.

Jak wiadomo, bezprzewodowe młotki SDS-plus to maszyny ręczne, a więc istotna dla wydajności pracy nimi jest nie tylko sama siła udaru, ale także takie cechy jak ergonomiczność czy niski poziom wibracji. Od wygody pracy tymi urządzeniami w dużym stopniu zależy także efektywność i wydajność, bo głównym wykonawcą jest tu człowiek. Maszyna stanowi tylko pewien ważny element, o czym podczas doboru urządzenia należy koniecznie pamiętać. Dlatego w pracy elektronarzędziami bardzo istotne są kwalifikacje operatorów oraz łatwość obsługi tych maszyn. Zatem, wybierając młotek SDS-plus, przeprowadźmy próbę pracy, w której najlepiej sprawdzimy jego wydajność oraz ergonomiczność.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część III e). Konstrukcja.

Sercem każdego młota jest pneumatyczny udar, który składa się z łożyska wahliwego (zamieniającego ruch obrotowy silnika na prostoliniowo-zwrotny tłoka), tłoka, cylindra, bijaka i trzpienia udarowego.

Tłok spręża w cylindrze powietrze do wartości ok. 10-12 barów, które rozprężając się powoduje ruch przyspieszony ciężkiego bijaka. W końcowej fazie swojego ruchu osiąga on prędkość 8-11 m/s. Rozpędzony bijak przekazuje swoją energię kinetyczną, uderzając w trzpień, który następnie uderza w koniec uchwytu wiertła i w ten sposób wytwarzany jest pojedynczy udar. Opisany proces zachodzi cyklicznie. Ważną rolę w nim odgrywa odbicie wiertła od obrabianego materiału, jest ono konieczne

do wytworzenia udarów przez elektronarzędzie. Gdyby nie było tej reakcji, mielibyśmy do czynienia z pustymi udarami, które są częstą przyczyną uszkodzeń uchwytów SDS-plus.

Ważnym elementem każdej młotowiertarki bezprzewodowej jest mocowanie akumulatora. Rozróżnia się dwa typy tych zamocowań: wkładane i wsuwane (użyliśmy własnych nazw tych typów). W przypadku uchwytu typu wkładanego podłużna wąska część akumulatora przypominająca swoim kształtem komin jest wkładana do wnętrza maszyny. Takie mocowanie stosuje się w przypadku baterii NiCd, NiMH oraz Li-Ion (narzędzia klasy 10 V z uchwytami pistoletowymi). Uchwyt typu wsuwanego to taki, w który bocznie wsuwa się akumulator, korzystając z odpowiednich podłużnych i zazębiających profili wykonanych w uchwycie i na obudowie baterii. Drugi rodzaj uchwytu stosuje się w przypadku baterii Li-Ion. Oba typy uchwytów wyposażone są w zatrzaski mocujące akumulator i niedopuszczające do jego wysunięcia się w trakcie pracy. Ważną ich częścią są styki prądowe służące do transmisji energii elektrycznej. Oprócz nich w zaawansowanych technicznie konstrukcjach stosuje się styki serwisowe i służące do komunikacji elektroniki akumulatora oraz maszyny, czego celem jest ochrona ogniw, optymalizacja poboru energii oraz wyświetlanie poziomu naładowania baterii.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu