Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część VI). Zasady doboru

Podstawowymi kryteriami są oczywiście rodzaj obrabianych materiałów, wielkość wierconych otworów oraz siła potrzebna do kucia, zaś pomocniczymi – wymagana wydajność oraz warunki środowiskowe pracy.

Dlatego powinniśmy najpierw zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak energia pojedynczego udaru oraz zalecane przez producenta średnice wykonywanych otworów. To one określają podstawowe możliwości tych maszyn. Wybierana maszyna powinna dysponować zawsze odpowiednim, tj. przynajmniej 25-procentowym zapasem mocy. Dlatego, jeśli chcemy np. wiercić otwory o średnicy 18 mm w betonie, nie należy kupować urządzeń, których maksymalna zdolność wiercenia w tym materiale wynosi właśnie 18 mm. Do takiej pracy stosowny będzie

młotek o maksymalnej średnicy wiercenia w betonie wynoszącej co najmniej 24 mm.

Jeśli elektronarzędzie będzie wykorzystywane do obróbki wielu różnych materiałów, powinno być w dużym stopniu uniwersalne, czyli umożliwiające wiercenie udarowe i bezudarowe oraz podkuwanie.
Bardzo ważnym kryterium jest zaawansowanie techniczne i rodzaj wykorzystywanej technologii zasilania, gama dostępnych systemowych akumulatorów, itp. Jeśli korzystamy z akumulatorów systemowych, to należy wybrać młotowiertarkę kompatybilną z nimi, gdyż obniży to koszt jej zakupu.

Jak wiadomo, bezprzewodowe młotki SDS-plus to maszyny ręczne, a więc istotna dla wydajności pracy nimi jest nie tylko sama siła udaru, ale także takie cechy jak ergonomiczność czy niski poziom wibracji. Od wygody pracy tymi urządzeniami w dużym stopniu zależy także efektywność i wydajność, bo głównym wykonawcą jest tu człowiek. Maszyna stanowi tylko pewien ważny element, o czym podczas doboru urządzenia należy koniecznie pamiętać. Dlatego w pracy elektronarzędziami bardzo istotne są kwalifikacje operatorów oraz łatwość obsługi tych maszyn. Zatem, wybierając młotek SDS-plus, przeprowadźmy próbę pracy, w której najlepiej sprawdzimy jego wydajność orazergonomiczność.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Niezwykłe spiralne wiertło do drewna Alpen Timber Twist

Od kilkudziesięciu lat spiralne wiertło do drewna miało niezmienną konstrukcję. Sytuację tę zmieniła firma Alpen, opracowując nową wersją swojego wiertła Timber Twist.

Standardowo skonstruowane spiralne wiertła do drewna mają dwie główne krawędzie skrawające i jednocześnie wycinające obwód otworu, spiczaste ostrze centrujące, 2 łysinki, 2 rowki wiórowe i rdzeń. Gdy przyjrzymy się dokładnie nowemu wiertłu Alpen Timber Twist, zauważymy, że ma ono 4 łysinki i 4 rowki, a nie po dwa. Dzięki temu rozwiązaniu zredukowano tarcie boczne i zintensyfikowano odprowadzanie wiórów. W

efekcie omawiane wiertło do drewna wymaga mniejszego posuwu podczas wiercenia, a zatem mniejszej energii do swojego napędu. Podczas wiercenia nagrzewa się w mniejszym stopniu, redukując ryzyko przypalania otworów. Ponadto Alpen w nowym wiertle zoptymalizował krawędzie skrawające i wycinające obwodowo, a także geometrię ostrza centrującego. To zaś pozwoliło na zwiększenie dokładności wiercenia i eliminację pęknięć otworów. Nowe wiertło Timber Twist ma też powiększony rdzeń, dzięki czemu wierci znacznie bardziej stabilnie niż standardowo skonstruowane tego typu narzędzia.
Wiertła do drewna Alpen Timber Twist dostępne są w średnicach 1-13 mm i mają uchwyt walcowy. Jest on od średnicy wiertła 10,5 mm sfrezowany do średnicy 9,5 mm. Pozwala to używać prezentowanych narzędzi praktycznie we wszystkich wiertarkach i wiertarko-wkrętarkach dostępnych na rynku, gdyż najmniejszy uchwyt wiertarski stosowany w tych elektronarzędziach ma zakres mocowania do 10 mm.


Prezentowane wiertła do drewna Alpen Timber Twist przeznaczone są do wiercenia we wszystkich gatunkach drewna, a także w materiałach drewnopochodnych, w tym szczególnie twardych, laminowanych płytach wiórowych itp. Z ich zalet skorzystają stolarze, cieśle, renowatorzy, lutnicy, producenci instrumentów, modelarze, montażyści itd.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu