Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część V). Prawidłowa praca

Młotek i stosowane w nim narzędzie robocze – wiertło, koronka dłuto czy szpiczak – stanowią jedną funkcjonalną całość i ich jakość określa de facto zdolność do wykonywania otworów oraz wydajność pracy. Stąd podstawową regułą prawidłowej eksploatacji młotków, zresztą wszystkich elektronarzędzi, które w zasadzie są napędami tzw. narzędzi roboczych, jest stosowanie najwyższej jakości osprzętu.

Pamiętajmy, że tępym lub uszkodzonym wiertłem bardzo trudno jest wiercić otwór nawet maszyną o największej mocy i zdolności pracy, o ile tę operację da się w ogóle przeprowadzić. Dlatego, eksploatując młotki SDS-plus, dbajmy w sposób szczególny o stosowanie w nich odpowiedniego osprzętu.

Następną podstawową zasadą prawidłowej eksploatacji tych maszyn jest właściwy dobór siły udarów, ich częstotliwości i obrotów. Należy tu kierować się regułą mówiącą, że im większa średnica wierconego otworu, a więc i wiertła, tym powinniśmy użyć wyższej energii udarów, większej ich częstotliwości i obrotów. Stosowanie tej reguły umożliwia nam wydajną pracę z zachowaniem maksymalnej żywotności narzędzi roboczych oraz młotka.
Używając młotków SDS-plus, należy zwrócić uwagę na rodzaj obrabianych materiałów, bowiem tylko do pewnej ich grupy o dużej twardości stosuje się wiercenie udarowe. Nie wolno używać udaru w obróbce materiałów bardzo kruchych, np. gipsu, o delikatnych powierzchniach, np. dekoracyjnych płytek ceramicznych, a także do materiałów skrawalnych, np. drewna czy stali. W przypadku użycia koronek udarowych należy zwrócić szczególną uwagę na podawane przez ich producentów prędkości obrotowe, powinniśmy koniecznie stosować się do tych zaleceń.

Pracując udarowo młotem, nie trzeba na niego wywierać zbyt dużego nacisku, ponieważ blokuje to jego udary i zmniejsza prędkość obrotową. Zaleca się stosować lekki i równomierny docisk osiowy, bo daje najlepsze efekty. Siłę jego trzeba jednak dobierać doświadczalnie, sprawdzając, jaki ma ona wpływ na szybkość wiercenia. Należy także pamiętać, że podczas zaczynania i kończenia pracy akumulatorowym młotkiem SDS-plus wiertło udarowe powinno stykać się obrabianym materiałem. Dzięki temu unikamy tzw. pustych udarów, które destrukcyjnie działają na uchwyt SDS-plus. W przypadku intensywnego użycia maszyny powinniśmy od czasu do czasu stosować przerwy w pracy, aby schłodzić elektronarzędzie.
W przypadku maszyn akumulatorowych ważna jest kultura użycia baterii. Powinny pracować one na jak najszerszym zakresie pojemnościowym, co w przypadku baterii NiCd i NiMH zabezpieczy nas przed efektami pamięci i leniwej baterii, oraz być ładowane do pełna. Nie ma konieczności ładowania do pełna akumulatorów Li-Ion, o ile nie zalecił tego producent elektronarzędzi. Jednakże dla ich „zdrowia” i efektywności, naszym zdaniem, należy je ładować do pełna. Ważne jest także przechowywanie baterii – powinny być one składowane w chłodnym miejscu, ale nie w temperaturach ujemnych, bo to prowadzi do ich zniszczenia.

Dla prawidłowej eksploatacji niezmiernie ważne jest wykonywanie okresowych przeglądów oraz czyszczenie z kurzu i pyłów uchwytów narzędziowych oraz wnętrza maszyn. Powinny to wykonywać przeszkolone osoby lub specjalizowane serwisy. Wykonanie tych czynności zwiększa trwałość elektronarzędzi, a także zapewnia im sprawność techniczną, która jest konieczna do wydajnego ich wykorzystywania. W przypadku awarii maszyny należy ją oddać do naprawy do specjalistycznego serwisu, najlepiej autoryzowanego przez producenta. Wykonywanie samodzielne naprawy jest nieopłacalne, w skrajnym wypadku może doprowadzić do jej zupełnego zniszczenia.

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments