Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część IV b). Charakterystyka techniczna

Bardzo istotne w przypadku młotków bezprzewodowych są parametry stosowanych akumulatorów, a więc ich rodzaj (Li-Ion, NiMH lub NiCd), napięcie zasilania wyrażone w woltach (V) i pojemność w amperogodzinach (Ah) oraz ich waga (kg), która stanowi ważną składową masy całego narzędzia.

Jak już wspominaliśmy, najlżejsze i najmniejsze są baterie Li-Ion w stosunku do posiadanej pojemności, gdyż odznaczają się największą gęstością mocy. Mają one szereg zalet, które stanowią o ich wyższości nad bateriami NiCd i NiMH. Jak już wspominaliśmy, wyeliminowano w nich m.in. efekty pamięci (NiCd) i leniwej baterii (NiMH). Wadą baterii Li-Ion jest duża wrażliwość

na przeciążenia powodujące przegrzanie jej ogniw oraz na nadmierne ich rozładowanie i przeładowanie. Dlatego wymagają one stosowania elektroniki monitorującej i zabezpieczającej akumulator przed tymi zjawiskami, co oczywiście podnosi ich cenę. Jest ona jednakże, naszym zdaniem, rekompensowana w pełni przez oczywiste zalety technologii Li-Ion w porównaniu do NiCd i NiMH. Warto tu wspomnieć, że w swoich akumulatorach Bosch zastosował technologię CoolPack. Polega ona na wyposażeniu baterii Li-Ion w specjalny element odprowadzający ciepło z jej wnętrza. CoolPack sprawia, że podczas najcięższych zadań ogniwa litowo-jonowe w akumulatorach Bosch nie nagrzewają się tak bardzo, jak to ma miejsce w tradycyjnych rozwiązaniach. Dzięki temu zwiększono ich żywotność o 100%.

Trwałość, jak wiadomo, jest istotną cechą technologii zasilania akumulatorowego. Określa się ją za pomocą liczby pełnych cykli rozładowanie–ładowanie, która faktycznie wyraża ilość dostarczonej przez akumulator energii lub pobranej z sieci. Producenci nie informują o żywotności akumulatorów, bo też zależy ona od takich czynników jak ich eksploatacja oraz sposób przechowywania, a te są indywidulane. Nie ma też standardu jej mierzenia. Dostępne na rynku baterie mają wytrzymałość od 500 do 3500 cykli (zależy to od producenta). Pewnym wskaźnikiem jest tu też cena – im wyższa, tym akumulator bardziej trwały. Energetyczna sprawność akumulatorów stosowanych w elektronarzędziach wynosi60–70%.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments