Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część IV a). Charakterystyka techniczna

Główne parametry techniczne charakteryzujące te maszyny to: napięcie zasilania (V), energia pojedynczego udaru (J), częstotliwość udarów (min-1), prędkość obrotowa (min-1), maksymalna średnica wiercenia w betonie (mm), maksymalna średnica wiercenia w stali (mm), maksymalna średnica wiercenia w drewnie (mm), ciężar urządzenia (kg), częstotliwość wibracji (m/s2), parametry stosowanych akumulatorów (rodzaj, napięcie i pojemność).

Moc młotowiertarki bezprzewodowej wyrażana jest przez napięcie zasilania. Im wyższe, tym jest ona większa. Niektórzy producenci podają ją w watach. Jednakże tak naprawdę określają ją parametry akumulatora: napięcie prądu i maksymalne dopuszczalne przez elektronikę natężenie. Iloraz tych parametrów to nic innego jak moc nominalna elektronarzędzia wyrażona w

watach. Jak wiadomo, napięcie prądu akumulatora można przyjąć jako pewną stałą, zaś jego natężenie jest zmienne (zależne od obciążenia maszyny) i obecnie dla większości baterii Li-Ion wynosi maksymalne 35–40 A. Wyjątek stanowi tu technologia Metabo LiHD, która umożliwia uzyskanie z akumulatora stałego prądu poboru o natężeniu 60 A. Wysoka wartość natężenia stale pobieranego prądu, którą umożliwia technologia Metabo LiHD, oznacza spore zwiększenie mocy elektronarzędzi z ok. 1260 do 2160 W (obliczono dla napięcia zasilania 36 V), w tym też młotowiertarek 36 i 18 V.

Bardzo dobrze moc bezprzewodowego młotka SDS-plus wyraża parametr energii pojedynczego udaru podawany w dżulach (J). Dżul w układzie SI jest jednostką pracy, energii oraz ciepła. Jego definicja podręcznikowa jest następująca: jeden dżul to praca wykonana przez siłę o wartości jednego niutona przy przesunięciu punktu przyłożenia siły o 1 metr w kierunku równoległym do kierunku działania siły. Ponieważ dżul wiąże ruch z siłą, doskonale nadaje się do wyrażania siły udaru, jaką dysponuje dana maszyna. Warto tu wspomnieć, że dżul jest także powiązany z mocą wyrażaną w watach i oznacza watosekundę (1 dżul = 1 wat × sekunda). Oczywiście, energia pojedynczego udaru zależy od parametrów zasilania maszyny; dlatego dane katalogowe powinny podawać, dla jakiej baterii została ona zmierzona. Niestety, takiej informacji nie znajdziemy w danych katalogowych.

Kolejnym ważnym parametrem pracy młotków jest częstotliwość udarów. Jest ona około 3–7 razy większa niż ich obroty (w zależności od wykonania). Jej wielkość (maksymalnie do 6200 min-1) dobrana jest do możliwości pneumatycznych mechanizmów udarowych tak, aby pozwalała generować im udary o maksymalnej sile. Wartość prędkości obrotowej młotków, podawana na biegu luzem, jest stosunkowo mała i wynosi do 1500 min-1. Jak wiadomo, obroty w pracy udarowej pełnią funkcję pomocniczą, delokując udary po okręgu oraz umożliwiając usuwanie urobku z wierconego otworu.

Podane wcześniej parametry są abstrakcyjne i nie dla wszystkich zrozumiałe. Dlatego producenci podają także faktyczne możliwości robocze oferowanych elektronarzędzi. Wykorzystują do tego parametry maksymalnej średnicy wierconych otworów w betonie i innych materiałach. Parametry te najlepiej obrazują możliwości pracy tych maszyn. Jednakże nie informują o ich wydajności i szybkości działania.

Ciężar urządzenia wraz ze stosowanym akumulatorem jest bardzo ważny, bowiem jest jednym z głównych czynników określających ergonomiczność urządzenia. Jak wiadomo, ciężkimi elektronarzędziami pracuje się mniej efektywniej niż lekkimi i łatwymi obsłudze oraz trzymaniu. Bezprzewodowe młotki SDS-plus ważą od ok. 1,6 do 5,4 kg.

Producenci podają jeszcze, naszym zdaniem, jeden z najbardziej podstawowych parametrów, którym jest wielkość wibracji. Parametr ten określa w dłuższej perspektywie negatywny wpływ maszyny na zdrowie operatorów, a w krótszej – stopień wygody pracy. I tak, jak łatwo można się domyślić, młotki o większych wibracjach charakteryzują się mniejszą wygodą pracy i większym negatywnym wpływem na zdrowie użytkowników. Oprócz parametru wibracji ważna jest jeszcze wielkość hałasu, na którą należy zwrócić uwagę, gdyż to ona decyduje też w znacznym stopniu o wygodziepracy.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments