Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część III g). Konstrukcja.
„Ilość” elektroniki stosowanej w młotowiertarkach bezprzewodowych jest zależna od rodzaju zasilania oraz typu silnika.
Najmniej elektroniki mają młotowiertarki zasilane akumulatorami NiCd, których ogniwa są najbardziej odporne na przeciążenia. Najwięcej – maszyny zasilane bateriami Li-Ion i wyposażone w silniki bezszczotkowe. Stosowane układy elektroniczne pełnią następujące funkcje:
- sterowania obrotami (za pośrednictwem spustowego włącznika głównego),
- zmiany kierunku obrotów,
- stabilizacji obrotów pod zmiennym obciążeniem,
- szybkiego hamowania silnika (opcjonalnie w zaawansowanych technicznie modelach),
- zamiany prądu stałego na zmienny (tzw. mikrofalownik stosowany tylko w maszynach z silnikami bezszczotkowymi),
- antyprzeciążeniowe – monitoring i ochrona silnika przed przegrzaniem lub spaleniem oraz ogniw przed przeciążeniem i przegrzaniem w trakcie pracy –, a także nadmiernym rozładowaniem,
- komunikacji z elektroniką akumulatora (tylko maszyny wyposażone w baterie Li-Ion),
- optymalizacji poboru energii,
- sygnalizacyjne – informują za pomocą diod LED o poziomie naładowania baterii, przeciążeniu, czasowym wyłączeniu maszyny z powodu przeciążenia, rozładowania akumulatora.
Liczba i rodzaj wymienionych funkcji elektroniki zależy od konstrukcji danej maszyny i jej zaawansowania technicznego. Warto tu także wspomnieć o elektronice akumulatorów i ładowarek, która służy do optymalnego ich ładowania. Zaś w przypadku baterii Li-Ion – też do komunikacji z elektroniką maszyny w celu sygnalizacji poziomu napełnienia energią i zabezpieczenia ich przed przeciążeniem i nadmiernymrozładowaniem.