Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część III d). Konstrukcja.

Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część III d). Konstrukcja.

Wszystkie obecnie produkowane młotowiertarki bezprzewodowe mają dwa lub trzy tryby pracy: (1) wiercenie z udarem, (2) bez udaru oraz (3) kucie (lub podkuwanie). To zaś jest przyczyną podziału mocy silnika na służącą do napędu pneumatycznego mechanizmu udarowego oraz do obracania narzędzia roboczego.


Dokonuje się tego za pomocą kół zębatych przekładni. Warto wspomnieć, że sprzęgło przeciążeniowe, o ile zostało zastosowane, jest integralną częścią mechanizmów nadających obroty narzędziu roboczemu młotka i działa tylko w trybach pracy

wiercenia z udarem oraz bez udaru. Jego zadaniem jest odłączenie napędu od wiertła w przypadku zakleszczenia się jego w obrabianym materiale. Spełnia ono także dwie podstawowe funkcje: chroni operatora przed urazem wywołanym uderzeniem maszyną obracającą się wokół wiertła, a także zabezpiecza silnik przed przeciążeniem mogącym spowodować spalenie jego uzwojeń.

W omawianych młotkach stosuje się jako główny uchwyt narzędziowy wyłącznie uchwyt SDS-plus o średnicy 10 mm (poza wspomnianymi tu elektronarzędziami marki Bosch Zielony, które mają uchwyt SDS-quick). Umożliwia on szybkie beznarzędziowe mocowanie wierteł czy dłut z odpowiednim chwytem SDS-plus. W maszynowym uchwycie SDS-plus oddzielono funkcje blokady wiertła, przenoszenia momentu obrotowego i udarów. W efekcie pozwala on zarówno na pracę udarową bez obrotów, a więc na kucie czy podkuwanie, jak i na pracę udarową z obrotami (wiercenie udarowe) oraz wiercenie bezudarowe (czyli obroty bez udarów). Uchwyt ten zapewnia także stabilne osadzenie wiertła i oferuje dużą powierzchnię stykową z jego chwytem. Efektem tego jest znaczne zmniejszenie zużycia chwytu wiertła. Warto także zwrócić uwagę na to, że praca przy użyciu młotków elektropneumatycznych z systemem SDS-plus odbywa się mniejszym nakładem sił operatora niż w wypadku wykorzystania wiertarek udarowych.
Istotną cechą konstrukcyjną nowoczesnych uchwytów narzędziowych jest nie tylko łatwość montażu w nich narzędzi roboczych, lecz także zamknięta budowa zabezpieczająca te elementy przed wnikaniem do nich kurzu wytwarzanego podczas pracy młotków. Jest on główną przyczyną awarii uchwytów. Antypyłowe zabezpieczenie jest bardzo ważne także z innego powodu, a mianowicie kurz może przedostać się przez uchwyt narzędziowy do mechanizmu udarowego i spowodować jego zniszczenie. Wymiana udaru pneumatycznego jest droga, a w przypadku niektórych elektronarzędzi nieopłacalna. W takim wypadku taniej jest zakupić nowy młotek SDS-plus.

W uchwytach SDS-plus można mocować klasyczny uchwyt wiertarski do wierteł z chwytem walcowym w celu obróbki materiałów skrawalnych. Wadą tego mocowania jest luz poosiowy uchwytu wiertarskiego wynikający z konstrukcji uchwytu SDS-plus, czego efektem jest mała dokładność wiercenia. Żeby zlikwidować ten luz, skonstruowano zamienne szybkie mocowanie uchwytów SDS-plus i wiertarskich, w które wyposażane są bardziej zaawansowane technicznie modele omawianych tumaszyn.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments