Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część II). Pola zastosowań

Elektronarzędzia te przeznaczone są głównie dla budownictwa i branż pokrewnych, np. różnego rodzaju montażystów płyt gipsowo-kartonowych, instalatorów, hydraulików, elektryków, rzemieślników zajmujących się wykańczaniem wnętrz.

Głównym zadaniem akumulatorowych młotków obrotowo-udarowych SDS-plus jest wydajne wykonywanie otworów w betonie, kamieniu, murze, cegle itp. narzędziami udarowymi, a więc wiertłami i koronkami udarowymi. Na tym ich możliwości robocze nie kończą się. Niektórymi tego typu elektronarzędziami możemy nawet podkuwać. Np. można ich użyć do usuwania płytek z elewacji, skuwania tynku, wykonywania niewielkich bruzd w mniej twardych materiałach. Jednakże ze względu na pewne ograniczenia, które wynikają z wytrzymałości

zastosowanego uchwytu SDS-plus i zasilania akumulatorowego, kucie oraz podkuwanie powinno stanowić nie więcej niż 20% całkowitej pracy bezprzewodowego młotka SDS-plus. Elektronarzędzia te wyposażane są także w takie ważne funkcje, jak wiercenie bez udaru, które umożliwia wykonywanie otworów w materiałach skrawalnych, np. w drewnie, stali czy aluminium, czy nawet w materiałach ceramicznych koronami diamentowymi, jak też obroty prawe/lewe, co pozwala na wkręcanie czy wykręcanie wkrętów, śrub nakrętek itp. Można więc zapytać, po co tak bogato wyposaża się te młotki w funkcje zarezerwowane dla wiertarek, wiertarko-wkrętarek czy wkrętarek, skoro ich głównym zadaniem jest praca udarowa, a więc obróbka twardych materiałów budowlanych? Przyczyną tego jest zapotrzebowanie firm budowlanych i instalatorskich na narzędzia uniwersalne, zdolne do wykonywania różnych operacji, bowiem upraszcza to warsztat pracy i obniża koszty jego utrzymania. Bardzo ważną zaletą akumulatorowych młotowiertarek jest brak kabla, a więc przywiązania do gniazdka elektrycznego. Pozwala to na pracę w miejscach, gdzie nie ma dostępu do elektryczności sieciowej, i redukuje do zera ryzyko porażenia prądem. Eliminuje też w takich warunkach konieczność wykorzystania agregatu prądotwórczego do zasilania elektronarzędzi. Należy zauważyć, że brak plączącego się pod nogami kabla ułatwia też pracę.

Warto zwrócić uwagę, omawiając zastosowania akumulatorowych młotków SDS-plus, na ich użytkowników. Elektronarzędzia te są obecnie wykorzystywane nie tylko przez profesjonalistów, lecz także przez majsterkowiczów lub tzw. amatorów w gospodarstwach domowych. Stąd rozróżnia się maszyny o profesjonalnym przeznaczeniu, odporne na duże przeciążenia, od urządzeń amatorskich, których nie należy intensywnie użytkować, bowiem ich trwałość jest odpowiednio mniejsza, a czasami bardzo znacznie. W artykule zajmiemy się wyłącznie akumulatorowymi młotkami SDS-plus klasy profesjonalnej.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments